DeepCool AK400/AG500, Dark Freezer X123 vs ID-Cooling SE-214-XT

RFKaya

Kilopat
Yer
Bergen, Norway
Daha fazla  
Anakart
MSI B550-A PRO AM4
İşlemci
AMD Ryzen™ 5 5600
Arkadaşlar bu modeller arasında kaldım. Bir tane ucuz seçtim, pahalı olanlarla arasındaki fiyat farkına değmeyecekse ucuz olanı alınır mı?
  • Dark Freezer X123 işlemci soğutucu (600 TL)
  • ID-Cooling SE-214-XT işlemci soğutucu (1.193 TL)
  • DeepCool AK400 (1300 TL)
  • DeepCool AG500 ARGB işlemci soğutucu (1.467 TL)

Bunu ben de merak ediyorum ama internette hiç bir veri yok. Nexus'un siteye bakınca bunları buldum.

"Bir sonraki ödül en iyi F/P içindir. Bu kategori öncelikle fiyat-performansı dikkate alır. Yapı kalitesi, özellikler ve gürültüyü bir şekilde hesaba katar, ancak en çok performansı maliyete göre değerlendirir. Bu kategori tek kuleli soğutuculara odaklanıyor - daha yüksek ısı yükü performansına en iyi Gürültü-Normalize Termaller kategorisinde geri döneceğiz. Burada 125W'ın altına bakıyoruz. Bunun için yapı kalitesini, kurulum kolaylığını veya ekstra özellikleri çok fazla tartmıyoruz.

Düşük ısı yükü için en iyi değer ödülünün sahibi ID-Cooling SE-214-XT ARGB. Bu soğutucu fiyatına göre oldukça yüksek performans sunuyor. Ancak 17 dolar civarındaki fiyatıyla serimizdeki en ucuz soğutucu olmadığını belirtmekte fayda var, bu ödül aşağıda daha fazla bahsedeceğimiz Jonsbo CR-1200'e gidecek. ID-Cooling yaklaşık on yıldır piyasada, ancak son zamanlarda bu hava soğutucularla büyük bir atılım yaptı.

SE-214-XT ARGB, 120 mm'lik tek bir fan içerir - yüksek kaliteli değildir, ancak iş için iyidir - ve basit, standart metal klipsler onu soğutucuya sabitler. Soğutucu aynı zamanda 120 mm'lik bir soğutucunun olabileceği kadar kısadır ve RAM'den uzaklaşmasını sağlayan dar bir kuleden yararlanır.

Ekran görüntüsü 2024-04-15 170617.png

35dBA'da 68W R5 ısı yükümüzde ID-Cooling 214-XT, görsel olarak daha rafine DeepCool AK400 ve Esports Duo soğutucuların hemen arkasında yer aldı ve tek
fanlı Assassin Spirit'ten uzak değildi.

Ekran görüntüsü 2024-04-15 170710.png

Normalize edilmiş 123W ve 35dBA'da aynı soğutucu, Peerless Assassin ile arasında yaklaşık 5 derece boşluk bırakmasına rağmen yine AK400 ve Assassin Spirit'in gerisinde kaldı. Yüksek ısı yüküne sahip CPU'lar için yeterince iyi değil, ancak genel olarak burada sonuçlar iyi.

Bahsetmek istediğimiz bir şey: ID-Cooling SE-214-XT inanılmaz derecede basit, basit ve güvenli bir montaja sahiptir. Gelişmiş bir şey değil, ancak ID-Cooling en azından AMD'nin klips tabanlı montaj çözümüne dayanmak yerine, 30 $ + soğutucuların çoğunun kullandığı aynı yaklaşımı kullanıyor. AMD'nin stok klips yuvası fena değil, ancak klips olmayan taraflardaki basınç dağılımında bazı ciddi zayıflıkları var ve ayrıca CPU'yu soketten çıkarmaya ve çıkarılırken, özellikle de bunu beklemeyen biri için bir açıyla koparmaya daha yatkın. ID-Cooling'in montaj aparatı listemizdeki en kolay montaj aparatlarından biridir ve genel olarak sorunsuzdur."

Benim gördüğüm kadarıyla, yurt dışında SE-214-XT daha ucuz bir alternatif olarak var. SE-214-XT 20 dolara alınabilecek bir soğutucuyken, AK400 35 dolar civarında alınabilir. Tabii bizde ikisi de aynı fiyata satılıyor denilebilir. Normalde SE-214-XT'nin maksimum 1000 lira olması lazım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı