Çözüldü Deepin Linux Çökme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lazerhawk

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Geçenlerde bahsettiğim üzere, laptop cihazıma Deepin Linux kurmuştum. Ancak Deepin , can sıkıcı bir seviyede çöküyor. Özellikle de tarayıcı kullanırken. Diğer Linux dağıtımları ise, kurulmayı reddediyor. (Gerçekten de, bildiğiniz kurulmayı reddediyorlar. Flash disk sökülür sokülmez, bütün install işlemi boşa yapılmış oluyor ve Windows başlatılıyor.) Bu konuda ne yapabilirim? :(

Çözüm
Aynı anda bulunan birden fazla bootloader arasından bilgisayar otomatik olarak Windows'unkini seçiyor sadece. BIOS'da sıralamayı bir şekilde ayarlayabiliyorsan GRUB'u tepeye koy. Olmazsa, geçici bir çözüm olarak, bilgisayar açılışında boot menüsüne giriş yapıp (MSI'da F11) Ubuntu'yu seçeceksin.

BIOS --> Bootloader --> İşletim sistemi
UEFI kapatıp Legacy moduna geçebilirsin BIOS kullanarak. Yükleme işleminin boşuna yapılmış olma sebebi Önyükleyici (Bootloader) kuramaması olabilir. (Eğer Windows açmazsa geri UEFI etkinleştirebilirsin.) Linux dağıtımı olarak Pisilinux yada Ubuntuyu kullanabilirsin.

Son düzenleme:
UEFI kapatıp Legacy moduna geçebilirsin BIOS kullanarak. Yükleme işleminin boşuna yapılmış olma sebebi Önyükleyici (Bootloader) kuramaması olabilir. (Eğer Windows açmazsa geri UEFI etkinleştirebilirsin.) Linux dağıtımı olarak Pisilinux yada Ubuntuyu kullanabilirsin.

Legacy BIOS kullanıyorum hocam. Bilgisayar 7 senelik zaten.

Dagatımlari Orjınal sıtelerınden ındırınız veya Burdan ındırebılırsın Istedgın Surumu ama xfce Kurmanı Tavsiye ederım Tavsiye olarak ta Burdan Kararlı surumlerı kurabılırsın..
Kendi sitelerinden indirmekteyim.

Alternatif olarak USB yazdığın programı değiştirmeyi deneyebilirsin ama pek emin değilim işe yarayacağına. Diğer Linux dağıtımlarını kurduktan sonra MSCONFIG > Önyükleme içerisinde gözüküp gözükmediklerine baktın mı?

Alternatif olarak USB yazdığın programı değiştirmeyi deneyebilirsin ama pek emin değilim işe yarayacağına. Diğer Linux dağıtımlarını kurduktan sonra MSCONFIG > Önyükleme içerisinde gözüküp gözükmediklerine baktın mı?

Aslında garip bir sorun daha var var. Bende BIOS menüsünde üç adet boot görünüyor. Windows Boot Manager, Ubuntu boot ( ki, ben ubuntu kullanmayan biriym :D) ve Deepin boot. Bunlar ne kurarsam kurayım, orada öylece duruyorlar. Bundan kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım ama kendilerini de kaldıramıyorum :(

Oradaki zaman aşımını 30 sn yaparsan. Bir sonraki yüklemede sana seçme süresi tanır yeterince. Orda gözüküyorsa BOOT etmesi lazım aslında. Kurduğun zaman ekran gelmiyor mu karşına seçmek için?

Oradaki zaman aşımını 30 sn yaparsan. Bir sonraki yüklemede sana seçme süresi tanır yeterince. Orda gözüküyorsa BOOT etmesi lazım aslında. Kurduğun zaman ekran gelmiyor mu karşına seçmek için?
Boot ekranı sadece Deepin kullanırken gelmişti. Debian tabanlı diye bildiğim pardusa bakacağım bu gidişle :D, Eğer onda da hata verirse, bilgisayarı camdan fırlatıp atarım galiba 😤

sudo update-grub yap bakalım değişecek mi. OS’ları direkt kaldırırsan boot girdileri kalır. /boot/efi/EFI üzerinden de silebilirsin ama dikkat etmezsen boot arızalanabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı