DeepWeb nedir?

Aslinda yaptigini soyledigi 'onlemlere'de gerek yok. Tor aginin ve tarayicisinin kullaniciyi cok guvensiz ya da cok guvenli kilacak bir yapisi yok. Her ne kadar havali gorunse de gozumuzde buyutmemizi gerektiren bir şey kesinlikle yok. :)

"Tor ağı ya da tarayıcısı, 'aşırı güvenli'ya da 'çok tehlikeli' değildir. Kabaca, anonimlik için yapılandırılmış bir ağ ve bir tarayıcıdır." alinti: Tor Ağı Hakkında Yanlış Bilinenler

Hayır var. Tor Browser JavaScript açık olarak geldiği için arkadaşın girmek istediği kötü tarzda sitelere girmesi hacklenmesine sebep olabilir çünkü girmek istediği yerleri araştırırken saçma sapan sitelere girip virüs yeme ihtimali çok yüksek.

Ayrıca intihar, ero*n vb. içerikleri olan sitelere girmek bir saçmalıktır. Bunları çok merak eden kişiler olduğu için hacker olup da tor ağını bilen kişiler'in yapmış olduğu tuzağa düşünüyorsunuz. Genellikle küçük yaşta veya güvenlik önlemlerini bilmeden o tarz yerlere girildiğinde hack yeme ihtimali neredeyse %99. hiçbir zaman bu tarz yerleri merak etmedim ve girmedim çünkü tor networkünde bu tarz yerleri merak eden insanlar için dolusuyla tuzak site var.

@Rodok Nişancısı
Böbreğini çalmasalar bile bilgisayarını hackleyebilirler. Gerekli önlemleri alsan bile illaki bir açık olma ihtimali var çünkü anladığım kadarıyla pek fazla güvenlik önlemi almamışsın. Eğer dersen ki ne gibi önlemler var diye;
Qubes OS, whonix, Tails > bunlar güvenli olarak adlandırılabilecek OS'lar.
Bu arada windows ile giriyorsan hemen vazgeç.
Burada ki OS'ların wiki sayfalarına girip bakarsan, ne kadar çok zafiyetleri olduğunu görürsün. İllegal bir şey yapmadığın sürece güvendesin çünkü senin için para harcayıp seni hedef yapmazlar ama illegal bir yerlere girdiğinde direkt olarak hedef olmaya başlarsın. Tabii ki iki kere video bakınca bu olmayabilir ama bu videolara bakarken de hacklenme ihtimalin çok yüksek.

Benim önerim böyle işlere hiç girmemen yönünde olacak. Ayrıca böyle şeyleri görmek psikolojik olarak rahatsızlık oluşturur. Yaşınız 18 üzeri olsa bile böyle şeylere kalkışmayın derim.

@Rodok Nişancısı
Böbreğini çalmasalar bile bilgisayarını hackleyebilirler. Gerekli önlemleri alsan bile illaki bir açık olma ihtimali var çünkü anladığım kadarıyla pek fazla güvenlik önlemi almamışsın.
Hocam bir de Kali Linux'a Whonix Gateway bağladım. Tor'dan da Java Script'i kapattım. Fakat Kali'ye bağlayınca nedense Tor'a bağlanmıyor, o yüzden Whonix Work Station üzerinden giriyorum. Daha da güvenlik önlemi bulamadım. Hack/Programlama bilgim yok.

Hocam bir de Kali Linux'a Whonix Gateway bağladım. Tor'dan da JavaScript'i kapattım. Fakat Kali'ye bağlayınca nedense Tor'a bağlanmıyor, o yüzden Whonix Work Station üzerinden giriyorum. Daha da güvenlik önlemi bulamadım. Hack/Programlama bilgim yok.

Whonix zaten sadece VirtualBox veya Qubes OS ile kullanılması önerilir.- Hatta başka kullanım varsa bile ben bilmiyorum. - Kali Linux hack tool bulunduran bir işletim sistemidir ve gizlilik ile hiçbir alakası yoktur. Kaliye whonix gateway bağlayamazsınız çünkü whonix gateway sadece whonix workstation için yapılandırılmıştır.- Yani wiki sayfasında bildiğim kadarıyla eminim ama belki yapan vardır. Tabii ki Wiki'ye baktığımıza göre böyle bir şey önerilmez.-

Hack/programlama bilgin olmadan da gizlilik önlemlerini öğrenebilirsin. Ben bilgisayar programcılığı okuduğum halde bunları bana öğretmediler. Tamamen kendim öğrenmeye çalışıyorum. Açıkçası bilgisayar müh. Veya yazılım müh. Okusan da bunları sana öğretmeyeceklerdir. Belki Avrupa'da öğretiliyor olabilir ama kendini geliştirmekle alakalı bir durum. Türkiye de ise gizlilik ile ilgili gram bir şey öğretmiyorlardır diye düşünüyorum. Belki Linux vb. öğrettikleri için daha hızlı adapte olursunuz ama pek de önemli değil çünkü zamanla öğrenilebiliyor. Tabii ki bilgisayar programcılığının vermiş olduğu bazı network bilgileri yardımcı oldu ama internetten de öğrenilebilir. Ayrıca illegal bir iş yapmak istiyorsanız öğrenmek zorundasınız yoksa hacklenmeniz çok kolay olacaktır.

Whonix zaten sadece VirtualBox veya Qubes OS ile kullanılması önerilir.- Hatta başka kullanım varsa bile ben bilmiyorum. - Kali Linux hack tool bulunduran bir işletim sistemidir ve gizlilik ile hiçbir alakası yoktur. Kaliye whonix gateway bağlayamazsınız çünkü whonix gateway sadece whonix workstation için yapılandırılmıştır.-
Ee Hocam ben nasıl bağladım? Tor sorgulattığım zaman Tor'a bağlısınız diyor. Maalesef. Tor kullanmıyorsunuz.

Ee Hocam ben nasıl bağladım? Tor sorgulattığım zaman Tor'a bağlısınız diyor. Maalesef. Tor kullanmıyorsunuz.

Demek ki bağlanılabiliyormuş. Emin değilim yazmıştım ama tekrar yazıyorum; Kali ile Tor'a bağlanmanız dnsleak veya ipleak yapar.-Yapmıyorsa da başka ataklara açık olursunuz. - Whonix sizi hiçbir şekilde korumayı hedeflemez. Whonix her zaman gateway ve workstation birlikte kullanılmasını söylemiştir, hatta ikisi birlikte çalıştığında whonix deniyor bile diyebiliriz.

Siz burayı bir okuyun en iyisi;
Ayrıca Windows kullanıyorsanız da gizliliğinizden ve güvenliğinizden endişe etmelisiniz çünkü kapalı kaynak bir yazılım ve büyük ihtimal Backdoor'u var.

Demek ki bağlanılabiliyormuş. Emin değilim yazmıştım ama tekrar yazıyorum; Kali ile Tor'a bağlanmanız dnsleak veya ipleak yapar.-Yapmıyorsa da başka ataklara açık olursunuz. - Whonix sizi hiçbir şekilde korumayı hedeflemez. Whonix her zaman gateway ve workstation birlikte kullanılmasını söylemiştir, hatta ikisi birlikte çalıştığında whonix deniyor bile diyebiliriz.

Siz burayı bir okuyun en iyisi;
Zaten Kali'de Tor Browser'a bağlanamıyor. Sadece Workstation'da bağlanıyor fakat dns veya ipleak yapmadı. Herhangi bir adres/ülke bile gösteremedi. Peki sadece Workstation ile kullansam yapmam gereken başka şeyler de var mı yoksa yeterli olur mu?
Düzenleme: Daha uğraşmamaya karar verdim. Ana bilgisayarıma virüs bulaşmış mıdır?

Zaten Kali'de Tor Browser'a bağlanamıyor. Sadece Workstation'da bağlanıyor fakat DNS veya ipleak yapmadı. Herhangi bir adres/ülke bile gösteremedi. Peki sadece Workstation ile kullansam yapmam gereken başka şeyler de var mı yoksa yeterli olur mu?
Düzenleme: Daha uğraşmamaya karar verdim. Ana bilgisayarıma virüs bulaşmış mıdır?

Emin olmak için birkaç antivirüs ile tarama yap. İllegal sitelere girmediyseniz pek problem olmamıştır ama girdiyseniz ihtimali yüksek.

Emin olmak için birkaç antivirüs ile tarama yap. İllegal sitelere girmediyseniz pek problem olmamıştır ama girdiyseniz ihtimali yüksek.
Zaten ESET Endpoint kullanıyorum. İllegal sitelere girdim fakat güvenilirdi. Gerçek para satan bi' site ve çalıntı kart satan bir siteye girdim. Linkleri Tor'un Wiki'sinden buldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı