DeepWeb nedir?

Yer
İzmir
Sorduğum soru bayağı bir klasik, evet farkındayım fakat aklıma takılan bazı sorular var. Mesela tor olmadan erişilebilir mi? Tor halka açık hale getirilmeden önce böyle bir kavram var mıydı? Tor ile eriştiğinde gerçekten erişmiş mi oluyorsun? Çünkü eğer güvenlik umurunda değilse 7 yaşında bir çocuk dahi erişebilir. İnternette bir sürü link var. Fakat asıl cevap aradığım soru şu: Tor ne kadar ileriye götürüyor?

İnternet dediğimiz şey özünde ABD ordusuna özel olacak bir ağdır ilk adı ArpaNet'dir.

Yıllar sonra bu durum gizliliği bozar diye açık hale geldi ve World Wide Web ve pek çok yazılımcı eline tutunca bu çağ dağ gibi oluşta ve kocaman bir NET ağı doğdu. İşte DeepWeb derinde kalan aslen, 92% civarına tekabül eden önemli belge vb. Saklanan bir yer.

Deep Web dediğimiz olay tarayıcıların SurfaceNet (günlük ağanın) dışını aratmaz güvenlikten ötürü.
Kullandığın araçlar maskeler ve güvenlik aracıları bir yere götürür bir yerden sonra artık yetmez Tor ile belirli bir seviye erişim yapılabilmesi mümkündür.

Bunlar gereksiz terimler. İnterneti bu şekilde bölümlendirmeye çalışmak saçmalıktır.

Deep web kavramı üstte attığım içeriğimde yazdığı üzere arama motorlarının indexlemediği içerikleri belirtiyor. Böyle bir ayrım ne kadar mantıklı ve gerekli?

LAN de teknik olarak bir deep ve dark ağdır, hadi bir isim de ben koyayım LAN bundan sonra hoşaf ağı olsun.
Tor ile belirli bir seviye erişim yapılabilmesi mümkündür.
Buradaki 'seviye' ve 'ilerisi' ne oluyor tam olarak? Seviye arttıkça ya da katman indikçe daha 'kötü, pis, kaka' şeyler mi oluyor? Nasıl kasıyoruz bu seviyeyi :d? Böyle şeyler yok arkadaşlar, primci youtube kanalları size yalan söylemiş.

Bunlar gereksiz terimler. İnterneti bu şekilde bölümlendirmeye çalışmak saçmalıktır.

Deep web kavramı üstte attığım içeriğimde yazdığı üzere arama motorlarının indexlemediği içerikleri belirtiyor. Böyle bir ayrım ne kadar mantıklı ve gerekli?

LAN de teknik olarak bir deep ve dark ağdır, hadi bir isim de ben koyayım LAN bundan sonra hoşaf ağı olsun.

Buradaki 'seviye' ve 'ilerisi' ne oluyor tam olarak? Seviye arttıkça ya da katman indikçe daha 'kötü, pis, kaka' şeyler mi oluyor? Nasıl kasıyoruz bu seviyeyi :d? Böyle şeyler yok arkadaşlar, primci youtube kanalları size yalan söylemiş.
Yani direkt makalenizde bahsedilen TOR vb. tarayıcılar ile erişmek mümkün mü?

Yani aslında benim gitmek istediğim seviyler, o seviyeler. Açık açık söyleyeyim burada, pis işler görmek istiyorum. Neden? Nedeni yok, sadece merak ediyorum.
Güvenlik konusunda da yeterince önlem aldığımı düşünüyorum.

Yani direkt makalenizde bahsedilen TOR vb. tarayıcılar ile erişmek mümkün mü?
Hocam anlatamadım sanırım. Dark web diye bir yer yok. Hepsi dark web olarak adlandırılan bu birbirinden farklı ağların zaten kendi isimleri var (Tor, I2P, Lokinet, GNUnet, Freenet, Zeronet hatta YaCy bile bu sinifa girebilir) tek bir terimde ve üstelik 'karanlık' terimiyle adlandırılması saçmalık. Televizyonda aslında yararlı olan oyunlar için şöyle zararlı, böyle kötü örnek oluyor haberlerini görünce nasıl tepki gösteriyorsak bu muhteşem teknolojiler için de 'karanlık' terimini bence kullanmamalıyız.

Sorunuzun cevabı: Tor ağına Tor tarayıcısı ile erişmeniz mümkün, hatta Tor tarayıcısı kullanmadan erişmeniz de mümkün çünkü neticede Tor tıpkı internet gibi bir ağdır. Benzer diğer anonim ağların kendi tarayıcıları yok, o ağlara yazılımları ile bağlanıyorsunuz ve ağa dahil olmuş oluyorsunuz.

Google de yeterince arastirirsan pis şeyleri görebilirsin. farkli dillerde aratarak bulabilirsin. bilinmedik video siteleri gibi ben merak edip aramıştım intihar videosu bulmuştum muhtemelen zihnimin derinlerine kazındı detay vermek istemiyorum.

Yani aslında benim gitmek istediğim seviyler, o seviyeler. Açık açık söyleyeyim burada, pis işler görmek istiyorum. Neden? Nedeni yok, sadece merak ediyorum.
Güvenlik konusunda da yeterince önlem aldığımı düşünüyorum.
Birader öyle bir seviye yok diyor adam, sen evet o seviyeyi istiyorum diyorsun. İki trojen yiyip kapatırsın bu kafayla girersen, boş-ver.

Geri
Yukarı