Deezer Hi-Fi kullanmaya gerek var mı?

Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sipariş ettiğim QCY T13 geldi. Deezer Premium'da ayarları yüksek kaliteli (HQ) mu yoksa yüksek doğruluk (FLAC)'ta mı kullansam?

Kodek olarak AAC kullanıyorum, üst düzey bir kulaklık olmadığı için pek bir fark hissedemedim. FLAC'ta kullansam bir şey kaybeder miyim, yoksa zaten AAC alabildiği en iyi ses kalitesini FLAC'tan almaya çalışır mı? @Setsuna Yuki

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230920_130301.jpg
    Screenshot_20230920_130301.jpg
    34 KB · Görüntüleme: 98
Kayıpsız sesi alabilmek için kayıpsız ses destekleyen ekipman gerekiyor. Kabloluda in-ear monitor, kablosuzda bunu karşılayabilen format zaten henüz yok, kaynak ve kulaklık aptx HD, LDAC vb formatları desteklemesi gerekiyor.

Kablosuzda önemli olan veri aktarımı arkadaşlar, LDAC formatı bile şu an maksimum 990 kbps veri aktarabilir durumda. 16 bit bir FLAC dosyasını artık güncel orta segment telefonlarla bile iyi bir sürücüye sahip in-ear monitor ile dinleyebilirsiz ancak ses dünyası çok kompleks. Kablosuz ise AAC modunda belli bir seviyeye kadar çıkarabilirsiniz kaliteyi. 16/24bit müziğin tadını tam anlamıyla alabileceğiniz cihazlar Digital Audio Player (DAP) ya da telefon, bilgisayar gibi cihazlarınıza takabileceğiniz Digital to Analog Converter (DAC) cihazlarıdır. Bunlara da in-ear monitor kulaklık takarak kayıpsız sesin kalitesini segmentine göre değişecek şekilde tadabilirsiniz.

Bluetooth kulakliklarin data ratei FLAC icin yetersiz oldugu icin o kaliteyi edinemezsin zaten. LDAC bile FLAC'in cok gerisinde hala ve ustelik LDAC destegi olan kulaklik ve telefon pek fazla yok.
Aslında LDAC destekli SoundPEATS Air 3 Deluxe HS alacaktım Amazon'dan fakat Üniversite işim olduğu için ayın sonunu bekleyemedim. Ayrıca telefonumun LDAC desteği yoktu. Bazen FLAC bazen de LDAC açar karışık kullanırım gibi duruyor.

Aslında amacım AAC bir kulaklıktan maksimum verimi alabilmek. Yüksek kalite ve yüksek doğruluk ayarları Deezer'da yeterli gibi duruyor.

Aslında LDAC destekli SoundPEATS Air 3 Deluxe HS alacaktım Amazon'dan fakat Üniversite işim olduğu için ayın sonunu bekleyemedim. Ayrıca telefonumun LDAC desteği yoktu. Bazen FLAC bazen de LDAC açar karışık kullanırım gibi duruyor.
LDAC olsa da olmasa da o kadar onemli degil bana kalirsa. Bluetooth bir cihazdan mukemmel performans beklememek gerek, cunku bu cihazlarin en temel islevi oncelikli olarak ergonomi ve islevsellik, sonra ise ses kalitesi. Ilk sebepten oturu de ses kalitesi dusuyor.

T13 alip gecmen iyi olmus bana kalirsa. Cok daha iyi bir ses deneyimi elde etmek istersen sonradan Moondrop Chu 2 veya KZ DQ6S gibi bir sey alirsin kablolu olarak.

Kullandığın kulaklık için gerek yok.
16 bit, 44khz, 320 kbps gibi verileri iletebilir yani standart mp3, Spotify' nin yüksek kalite diye sunduğu şeyler.
LDAC bile olsa kulaklıkta 990 kbps gibi değerler görebiliyor, Dezeerdaki müzikler genelde 1400 kbps bitrare ve üzerinde oluyor onlar için bile tam yeterli sayılmaz.
Kablosuz teknolojiler şuanda mp3 dinleyenlere daha çok hitap ediyor henüz hifi kullanıcıları için yeterli sayılmazlar 2000 kbps değerlerin üzerinde iletim teknolojileri geliştirilirse o zaman bende kablosuza geçerim şuanda gerekli değil ve fazla masraflı, kullandığım kablolu kulaklık kadar da iyi bir müzik deneyimi sunamıyor bile 5-10 bin liralık kablosuz cihazlar.
Fark edersen de hala en pahalı cihazlar hala kablolu cihazlar yani kablosuz teknolojinin biraz daha yolu var.

Aslında amacım AAC bir kulaklıktan maksimum verimi alabilmek. Yüksek kalite ve yüksek doğruluk ayarları Deezer'da yeterli gibi duruyor.
O kulaklık düz bir mıknatısa sahip neodyum falan olsa düşünebilirdim bence gereksiz para.

LDAC olsa da olmasa da o kadar onemli degil bana kalirsa. Bluetooth bir cihazdan mukemmel performans beklememek gerek, cunku bu cihazlarin en temel islevi oncelikli olarak ergonomi ve islevsellik, sonra ise ses kalitesi. Ilk sebepten oturu de ses kalitesi dusuyor.

T13 alip gecmen iyi olmus bana kalirsa. Cok daha iyi bir ses deneyimi elde etmek istersen sonradan Moondrop Chu 2 veya KZ DQ6S gibi bir sey alirsin kablolu olarak.
Kesinlikle tek artı tarafı kablolar ile uğraşmıyorsun.
Kablosuz teknolojilerde zaten data kaybı oluyor heleki büyük şehirlerde. Etrafta çok fazla kablosuz sinyaller olduğundan bunlarda data kaybına etkili.

Kullandığın kulaklık için gerek yok.
16 bit, 44khz, 320 kbps gibi verileri iletebilir yani standart mp3, Spotify' nin yüksek kalite diye sunduğu şeyler.
LDAC bile olsa kulaklıkta 990 kbps gibi değerler görebiliyor, Dezeerdaki müzikler genelde 1400 kbps bitrare ve üzerinde oluyor onlar için bile tam yeterli sayılmaz.
Kablosuz teknolojiler şuanda mp3 dinleyenlere daha çok hitap ediyor henüz hifi kullanıcıları için yeterli sayılmazlar 2000 kbps değerlerin üzerinde iletim teknolojileri geliştirilirse o zaman bende kablosuza geçerim şuanda gerekli değil ve fazla masraflı, kullandığım kablolu kulaklık kadar da iyi bir müzik deneyimi sunamıyor bile 5-10 bin liralık kablosuz cihazlar.
Fark edersen de hala en pahalı cihazlar hala kablolu cihazlar yani kablosuz teknolojinin biraz daha yolu var.

O kulaklık düz bir mıknatısa sahip neodyum falan olsa düşünebilirdim bence gereksiz para.
Air 3 modelinin ses anlamında geliştirilmiş hali mikrofonu Air 3'ten zayıf sadece. Benim gibiler için mikrofon olmasa da olur zaten. T13'ü başlangıç olarak aldım sırf ergonomi yüzünden. 700-800'e kablolu olarak daha iyi kulaklıklar bulunurdu yüksek ihtimal.

Benim amacım dediğim gibi AAC'den tam performans alabilmek, Deezer'da ki bu iki ayarda az da olsa fark olur mu onu merak etmiştim.

Air 3 modelinin ses anlamında geliştirilmiş hali mikrofonu Air 3'ten zayıf sadece. Benim gibiler için mikrofon olmasa da olur zaten. T13'ü başlangıç olarak aldım sırf ergonomi yüzünden. 700-800'e kablolu olarak daha iyi kulaklıklar bulunurdu yüksek ihtimal.

Benim amacım dediğim gibi AAC'den tam performans alabilmek, Deezer'da ki bu iki ayarda az da olsa fark olur mu onu merak etmiştim.
Aslında çok gürültülü ortamlarda farkları anlamak zorlaşabiliyor.
En iyi farkı akşamları sessiz sakin bir ortamda anlayabilirsin.
Android cihazlarda AAC pek kararlı değil.
AAC gereksiz kısımları kırpıp sesi kulaklığa öyle iletiyor bence iyi değil olduğu gibi iletmesini tercih ederim.
Sbc 320kbps, AAC ise 256kbps iletir Androidde Sbc, Apple da AAC daha iyidir aslında.

Geri
Yukarı