LDAC mı? Samsung Seamless Hi-Fi mi?

Sorun bitmiyorrr

Hectopat
Daha fazla  
Samsung Hi-Fi hakkında detaylı bir bilgi bulamadım sadece 24 bit olduğunu biliyorum, Samsung Buds 2 Pro mu yoksa Sony linkbuds s mi alsam karar veremedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung'un codec'i 2 Mbps~ bant genişliği sunabiliyormuş ki bu da LDAC'dan iki kat fazla demek. Ancak bu codec sadece Samsung cihazlarda destekleniyor ve büyük ihtimal kullanabilmek için de çok güncel bir Samsung cihazına ihtiyacınız olacak. LDAC daha fazla cihazda bulunabilir. Bunun haricinde bu kadar yüksek bitrate içerik sağlayan çok az platform var ki farkı hissetmeniz zor olabilir. Güncel bir Samsung cihazınız varsa Buds, başka cihaz kullanıyorsanız Sony tercih edilebilir.

Samsung'un Codec'i 2 mbps~ bant genişliği sunabiliyormuş ki bu da LDAC'dan iki kat fazla demek. Ancak bu codec sadece Samsung cihazlarda destekleniyor ve büyük ihtimal kullanabilmek için de çok güncel bir Samsung cihazına ihtiyacınız olacak. LDAC daha fazla cihazda bulunabilir. Bunun haricinde bu kadar yüksek bitrate içerik sağlayan çok az platform var ki farkı hissetmeniz zor olabilir. Güncel bir Samsung cihazınız varsa Buds, başka cihaz kullanıyorsanız Sony tercih edilebilir.

Samsung telefonum var Android 13 yüklü. Sony 40000Hz kadar frekans sunuyormuş fakat insan kulağı en fazla 20000Hz'e kadar duyabiliyor diye biliyorum. Bu nasıl oluyor? Fark hissedilebilir mi?

Son düzenleme:
Samsung telefonum var Android 13 yüklü. Sony 40000Hz kadar frekans sunuyormuş fakat insan kulağı en fazla 20000Hz'e kadar duyabiliyor diye biliyorum. Bu nasıl oluyor?
20 Hz ve 20 KHz arasındaki sesleri duyabilir çoğu insan, bazı insanlarda bu daha dar veya daha geniş bir aralık olabilir ancak çok sapmaz. Stüdyo kayıtları genelde insan duyma aralığının çok üstünde olur yani daha kaliteli olur ham müzik. Bant genişliğinden tasarruf için duyulmayan frekanslar bilerek silinir, 96 Kbps gibi çok düşük ses bitratelerinde dahi temiz ses elde edilebilir video ve müzik platformlarında. Müzik konusunda spesifik bir uzmanlığım yok, duyulmayan frekansların bilimsel bir araştırma değilse çok bir mantığı da yok açıkçası ki platformlarda sıkıştırma çok yaygın. Bu soruya kesin cevap verebilecek bilgiye sahip değilim.

Bütün cihazlarınız samsungsa ve samsung telefon tablet alırken indirimli buds 2 pro falan alacaksanız mantıklı ama karışık olarak farklı cihazlarda kullanıyorsanız ve ekstra gidip kulaklığı orijinal fiyatından alacaksanız değmez. LDAC, APTX HD, LDHC, Aptx loseless bunlardan birisi olsun yeterli olur. Temiz ses alırsınız. Apple Music şuan çok avantajlı ama gerçekten kaliteli dinleyeceğim derseniz kablolu kulaklık + dac tavsiye ederim. Kulaklıklarda ses kodeği üstte yazdıklarımdan biriyse iş kulaklığın kendi kapasitesinde bitiyor aslında. Kendisi kaliteliyse daha düşük kodekle bile daha iyi iş yapar kulaklık.

Yeni konular

Geri
Yukarı