Değişik Windows işletim sistemlerinin farkı

Dursun Tokgöz

Kilopat
Yer
Kırıkkale
Daha fazla  
Meslek
Programme developer, building
Merhaba arkadaşlar.
Microsoft sitesi olan DreamSpark.com'da bulunan programları incelerken değişik Windows işletim sistemleri ile karşılaştım. Açıkcası doğru düzgün bir Türkçe kaynak bulamadım. Bu işletim sistemleri hakkında bilgisi olanlar bizimle paylaşırlarsa memnun kalırım. Bu işletim sistemlerinin diğerlerinden farkı nedir ? Hangi özelliği ile göz önünde bulundurabiliriz.

İlk defa duyduğum Windows işletim sistemlerini aşağıda listeledim.

• Windows Embedded 8.1 Industry Pro
  • Windows Embedded 8 Industry
  • Windows Embedded Compact 7
  • Windows Embedded Compact 2013
  • Windows Embedded Standard 7
  • Windows Embedded CE 6.0

Windows Emebedded, eski adı ile Windows CE, ARM tabanlı cihazlar için Windows sürümüdür. Sanırsam şu an Windows RT adı altında kullanılıyor...

Buradan farkılıklarına bakabilirsiniz. Özetle;
Microsoft, yayınladığı basın açıklamasında "Windows Embedded 8 ile kurumların akıllı sistemlere Windows 8'i ve çeşitli ek özellikleri getirebileceğini", bu ek özellikler arasında "müşterilere ve çalışanlara aradıkları bilgiye ulaşabilmelerini sağlayan zengin, doğal deneyimler" sunmanın bulunduğunu söylüyor.

Tek tek açıklamayla uğraşmaya gerek yok. Hizmet sektörleri için özel sistemlerdir, normal bir ev kullanıcısı için uygun değildir.

Windows Embedded 8.1 Industry Pro
180 günlük key ile Windows Embedded 8.1 Industry Pro Evaluation ürününü Resmi Microsoft İndirme Merkezi'nden indirin adresinden türkçe indirip deneyebilirsiniz

Ayrıca üniversite öğrencilerine, üniversite e-posta adresi ile kayıt olup doğrulayanlara, aşağıdaki sınırsız key veriliyor bu sürüm için...
https://www.dreamspark.com/Product/Product.aspx?productid=82

Windows Emebedded, eski adı ile Windows CE, ARM tabanlı cihazlar için Windows sürümüdür. Sanırsam şu an Windows RT adı altında kullanılıyor...

Çeşitli meslek dalları ve üniversite öğrencileri için ücretsiz verilen sürümler

Windows Embedded 8.1 Industry Pro şu anda evdeki kişisel bilgisayarımda kurulu ve kullanım açısından herhangi bir sorunla karşılaşmadım bir fark da göremedim (algılayabildiğim kadarı ile).

Buradan farkılıklarına bakabilirsiniz. Özetle;

Merhaba. İlginiz ve benim için değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Vizelerim dolayısı ile formu takip edemiyordum. Bugün bakma fırsatım oldu mesajlara. Ben şahsi görüşüm olarak Windows Embedded 8.1 Industry Pro işletim sisteminin Windows 8.1 Pro 'den tek farkı biraz daha hafifletilmiş ve biraz daha hızlı olduğu yönündedir. Çünkü bu işletim sistemi ve diğerini incelediğimde Embedded sürümü daha hafif ve stabil çalıştığını fark ettim. Ek olarak normal Windows 8 den hiç bir farklı yok neredeyse ve bütün uygulamalar sorunsuz çalışmaktadır. DreamSpark üzerinden 2 adet lisans aldım ve sorunsuz kullanıyorum. Kesinlikle daha hızlı bir windows deneyimi yaşamak isteyenlere tavsiyemdir. Etkinleştirme derdi yok güncelleme ile sistemim çökermi korkusu yok.. Sorun mu oluştu arayın microsoftun telefonunu hemen alın desteğinizi. İyi çalışmalar dilerim...

Windows Embedded 8.1 Industry Pro'yu ev kullanıcıları ne yapsın? Saçmalamayın.

Katılıyorum. Şuan bende DreamSpark hizmeti ile Embedded sürümünü aldım. Fakat ben bu lisansı alırken yanında Visual Studio'yu da aldım. Sistem kurulum ekranlarını şimdi paylaşacağım. Windows 8 Pro'dan geçiş yaptığım için aralarındaki farkları anında çözdüm :D https://www.technopat.net/forum/windows-8-1/35770-windows-embedded-8-1-industry-pro.html Buradan anlatıma devam ediyorum. Eğer sorun yaşayan olur ise her türlü yardım ederim :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı