Değişim kararı çıkan anakart için 1900 TL fark isteniyor

deMarc

Kilopat
Bir süre önce Gigabyte’ın B450 I Aorus Pro Wifi Mini-ITX anakartını aldım ikinci el olarak. Biraz kullandıktan sonra anakartta sorun yaşadım ve distribütör firma olan Endeks Bilişim’e garantiye yolladım. Endeks’in servisi sorunun tamir edilemediğini ve anakartın artık üretimi durduğu için aynısıyla değişim yapamadıklarını belirtti ve RMA süreci başlatarak satıcı firma DFS Bilgisayar ile iletişime geçmemi söyledi.

DFS ile iletişime geçtim, önce bana Mini-ITX yerine Micro ATX yani daha büyük bir anakart önerdiler. Kasama uymayacağı için kabul etmedim ve alternatif önermelerini istedim. Bir süre sonra MSI B450I Gaming Plus AC anakart temin ettiklerini, onay verirsem ücret farkı olmaksızın değişim yapacaklarını söylediler. Onayı verdim ve bekliyordum.

Bugün iletişime geçtiler ve yanlış gördüklerini, ellerinde B550I Gaming Edge Max Wifi modeli olduğunu ve 1900 TL farkla verebileceklerini söylüyorlar. 6502 sayılı kanuna göre değişim kararı çıkan üründe müşteri talep ederse para iadesi yerine muadil veya “misliyle” ürün değişimi yapılabiliyor. Fakat DFS daha üst model olduğunu belirterek benden 1900 TL fark istiyor. İstersem THH’ye başvurabileceğimi ama THH’de kendilerinin değil distribütör firmanın (Endeks) muhatap olacağını söylüyorlar. Endeks’in elinde muadil kart yoksa muadil ürün bulunamadığı için para iadesi kararı çıkabilir ve 1180 TL fatura ücreti iadesi olacak bu durumda. Bu paraya değil sıfır, ikinci el Mini-ITX anakart bulmam bile imkansız.

Sizce para iadesi kararı ihtimaline rağmen THH’yi zorlasam mı, yoksa 1900 TL ödemeyi kabul etsem mi? Alt tarafı APU, uygun fiyatlı bir sistem için ihtiyacım var, bu kadar pahalı bir anakart kullanmak, bu parayı vermek istemiyorum ama alabileceğim başka bir seçeneğim de yok. THH tecrübesi olanlar nasıl bir karar çıkabileceği konusunda fikir ve tavsiye verebilirse memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir süre önce Gigabyte'ın B450'ı Aorus Pro Wi-Fi mini-ITX anakartını aldım ikinci el olarak. Biraz kullandıktan sonra anakartta sorun yaşadım ve distribütör firma olan endeks bilişim'e garantiye yolladım. Endeks'in servısınma sorunun tamir edilemediğini ve anakartın artık üretimi durduğu için aynısıyla değişim yapamadıklarını belirtti ve RMA süreci başlatarak satıcı firma DFS bilgisayar ile iletişime geçmemi söyledi.

DFS ile iletişime geçtim, önce bana mini-ITX yerine Micro ATX yani daha büyük bir anakart önerdiler. Kasama uymayacağı için kabul etmedim ve alternatif önermelerini istedim. Bir süre sonra MSI B450'ı Gaming Plus AC anakart temin ettiklerini, onay verirsem ücret farkı olmaksızın değişim yapacaklarını söylediler. Onayı verdim ve bekliyordum.

Bugün iletişime geçtiler ve yanlış gördüklerini, ellerinde B550ı Gaming Edge Max Wi-Fi modeli olduğunu ve 1900 TL farkla verebileceklerini söylüyorlar. 6502 sayılı kanuna göre değişim kararı çıkan üründe müşteri talep ederse para iadesi yerine muadil veya “misliyle” ürün değişimi yapılabiliyor. Fakat DFS daha üst model olduğunu belirterek benden 1900 TL fark istiyor. İstersem THH'ye başvurabileceğimi ama THH'de kendilerinin değil distribütör firmanın (endeks) muhatap olacağını söylüyorlar. Endeks'in elinde muadil kart yoksa muadil ürün bulunamadığı için para iadesi kararı çıkabilir ve 1180 TL fatura ücreti iadesi olacak bu durumda. Bu paraya değil sıfır, ikinci el mini-ITX anakart bulmam bile imkansız.

Sizce para iadesi kararı ihtimaline rağmen THH'yi zorlasam mı, yoksa 1900 TL ödemeyi kabul etsem mi? Alt tarafı APU, uygun fiyatlı bir sistem için ihtiyacım var, bu kadar pahalı bir anakart kullanmak, bu parayı vermek istemiyorum ama alabileceğim başka bir seçeneğim de yok. THH tecrübesi olanlar nasıl bir karar çıkabileceği konusunda fikir ve tavsiye verebilirse memnun olurum.

THH konusunda satıcı değil distiribitör sorumludur bu doğru bilgi.
Distiribitöre ulaşılamıyorsa satıcı sorumludur.
Ama kanun eğer aynı ürün temin edilemiyorsa bir üst modelini vermek zorundasın diyor.
Yani MSI değil de distiribitör elindeki en uygun Gigabyte anakartı vermek zorunda.
B450 550 650 fark etmez.

Gaming Edge Wi-Fi sizinkinin üst modeli değil ki. B450'i Aorus Pro Wi-Fi Mini-ITX'in MSI'daki muadili zaten o. Yani fiyat farkı istemeye hakları yok. Bunu belirtin ve fiyat farkı istememelerini söyleyin. Ellerinde muadil ürün olduğu için DFS bilgisayar bal gibi sorumlu olur. Endeks bilişime bırakamazlar olayı sadece. Yani sizi korkutmalarına izin vermeyin THH'ye başvurun ve ellerinde muadil ürün olduğu halde fiyat farkı istiyorlar diye şikayet edin. Arkadaşın dediği gibi B450 olmak zorunda da değil. Aynısı muadili yoksa b550/a520/x570 modeller de olur ama MSI B450'yi versinler. Fiyat farkı talep etmeye hakları yok.
THH'ye başvururken direkt bilir kişi talep etmeni tavsiye ederim ilk dilekçende. Mevcut anakartının muadillerinin belirlenmesi ve b550/x570/a520 gibi modellerin de sisteminle uyumlu olduğunun belirtilmesi için.

Son düzenleme:
Ama kanun eğer aynı ürün temin edilemiyorsa bir üst modelini vermek zorundasın diyor.
Yani MSI değil de distiribitör elindeki en uygun Gigabyte anakartı vermek zorunda.
B450 550 650 fark etmez.

Gaming Edge Wi-Fi sizinkinin üst modeli değil ki. B450'i Aorus Pro Wi-Fi Mini-ITX'in MSI'daki muadili zaten o. Yani fiyat farkı istemeye hakları yok. Bunu belirtin ve fiyat farkı istememelerini söyleyin. Ellerinde muadil ürün olduğu için DFS bilgisayar bal gibi sorumlu olur. Endeks bilişime bırakamazlar olayı sadece. Yani sizi korkutmalarına izin vermeyin THH'ye başvurun ve ellerinde muadil ürün olduğu halde fiyat farkı istiyorlar diye şikayet edin. Arkadaşın dediği gibi B450 olmak zorunda da değil. Aynısı muadili yoksa b550/a520/x570 modeller de olur ama MSI B450'yi versinler. Fiyat farkı talep etmeye hakları yok.

Ellerinde MSI B450 yokmuş, onu yanlış görmüşler. Olsa ona da razıydım BIOS güncellemesi yaptıktan sonra bir fark yok, zaten 5600G ile kullanacağım.

Çekincem THH’den para iadesi kararı çıkması. THH o kartın verilmesine hükmedebiliyorsa (öyle bir yetkisi var mı bilmiyorum) 1900 TL’yi boş yere ödemek istemem, aksi bir karar çıkarsa mecbur ödeyeceğim çünkü piyasada AM4 Mini ITX kart yok, sahibinden’de bile en ucuzu 4000 TL.

Bir üst modelini vermek zorunda değil. Fatura üzerinden ödeme yaparlar maalesef. O kadar içinde + 1900TL bana mantıklı gelmedi.

Evet ben de böyle biliyorum, kanun biraz yoruma açık gibi. “Mümkünse” muadili veya misliyle değişim, mümkün değilse ücret iadesi gibi bir ibare var sanırım. Ellerinde muadil veya misli ürün olmadığını söyleyip (Endeks’in elinde değil DFS’in elinde B550I kart var sonuçta) para iadesi yapalım diyebilirler. En kötü senaryo bu bence.

B450 550 650 fark etmez.
Hocam maalesef kanunda "Bir üst model" diye geçmiyor. Yazarında belirttiği gibi "Misli" kelimesi geçiyor. TDK'ya göre birbirine benzeyen, eş, örnek anlamındadır.

Genel bir yanlış anlaşılma olduğu için belirtmek istedim.

THH'ye başvururken direkt bilir kişi talep etmeni tavsiye ederim ilk dilekçende. Mevcut anakartının muadillerinin belirlenmesi ve b550/x570/a520 gibi modellerin de sisteminle uyumlu olduğunun belirtilmesi için.
Kesinlikle katılıyorum.

Hocam maalesef kanunda "bir üst model" diye geçmiyor. Yazarında belirttiği gibi "misli" kelimesi geçiyor. TDK'ye göre birbirine benzeyen, eş, örnek anlamındadır.

Genel bir yanlış anlaşılma olduğu için belirtmek istedim.

Kesinlikle katılıyorum.

Orada kullanılan misli kelimesi iki anlamda kullanılır.
Benzeri muadili ya da eşdeğeri.
İkinci anlamıda katı olarak kullanılır.

O sebeple kanunda misli kelimesi kullanılmıştır.
Oraya muadili kelimesi de konulabilirdi ama bu sefer iki anlamlı olmazdı.

THH'den para iadesi çıkması muhtemel. Tüm bu süreç süresince, Gigabyte ile direkt olarak iletişime geçmiş miydiniz?

Markalar misli ile değişim yapar aslında. Mesela ben sene başı Corsair Vengeance RGB DDR4 RAM'lerimi garantiye göndermiştim yurt dışı RMA'ya. Normal Vengeance RGB RAM'ler artık üretilmediği, sadece Pro modelleri stokta olduğu için Pro RGB modeli ile değişim yapmıştı Corsair.

Bence anakartı geri isteyin ve işi Gigabyte RMA ile çözmeye çalışın. Bir ücret ödeyecekseniz ya da bir tamir olacaksa da bunu Gigabyte yapsın. Ne yazık ki ülkemizdeki distribütörler bakkaldan hallice iş yaptıkları için iş bilmiyorlar. Mal al satçılıktan öteye de geçemiyorlar bu nedenle.

Şayet bir ücret iadesi olursa ya da anakartı almayı kabul ederseniz ek ücret ödeyip, satıp şu iki anakarttan birini alabilirsiniz. İkisi de 150 Euro sınırının altında gibi.

Ama Gigabyte RMA ile iletişime geçmediyseniz mutlaka geçin. Reddit gibi platformda da aktif oluyor bazen hatta NZXT Reddit'te daha aktif olduğu için daha hızlı çözüm aldığım olmuştu.

Yeni konular

Geri
Yukarı