Değişim kararı verilen MSI monitöre değişim işlemi yapılmıyor

Emrehanery

Decapat
Daha fazla  
Monitörümün altında çizgi oluştu ben de bunun üzerine garantiye gönderdim, garanti değişim onayı verildi ve belgeyi gönderdi ben de bu belgeyle Amazon müşteri hizmetlerine ulaştım. Amazon müşteri hizmetleri bana bu ürünün stoklarında bulmamasından dolayı para iadesi yapabileceklerini söylediler. Para iadesini alırsam bir daha o özelliklere sahip bir monitör almam mümkün değil. Bana müşteri hizmetleri stokların yenilenmesini beklememi söyledi ama stokların ne zaman yenileneceği belli değil. Bu durumda benim hakkım neler, bu işten nasıl çıkabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz

Somut durumuzda firmanın ''elimizde stok yok iade edeceğiz'' argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

firmaların veya satıcıların kafalarına göre elimizde stok yok iade ediyoruz deme hakları bulunmamaktadır. Tüketicinin korunması hakkında kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde "imkan varsa" şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Somut durumuzda firmanın "elimizde stok yok iade edeceğiz" argümanı sizi bir tercihe zorlamaktadır ve bu tutum hukuka aykırıdır. Siz değişim talep ediyorsanız ve ellerinde stok yoksa tedarik edecekler. Etmek zorundalar. Aksi hareket sizin olayınızda olduğu gibi kötü niyet teşkil eder ve kanun kötü niyeti hiçbir zaman korumaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
A) satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
B) satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
Ç) imkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Seçimlik haklarından birini kullanabilir. satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Sürekli stok yok diye diretiyorlar. Beni ne yapmam lazım, THH'ye mi başvurayım.

evet elinde THH kararı olursa daha etkin bir yol izleyebilirsiniz. THH kararları nitelik itibarıyla ilam gibi oldukları için icra kanalıyla da infaz etirilebilir.​

Stokun ne zaman geleceği belli oladığı için ürünümün geri gönderilmesini istedim. Servis, Amazon'un onlara mail göndermesini söyledi, bende Amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim servise mail atmaları için istekte bulundum ama böyle bir hizmetlerinin bulunmadığını söylediler. Servisle tekrar iletişime geçtiğimde ısrarla onlar mail göndermeden ürün tekrar gönderemeyiz dediler. Amazon bana mail gönderdi stok oladığına dair bende servise ilettim ama servis Amazon'un göndermesinin gerektiğinini söyledi. Ama Amazon ısrarla servisle iletişime geçemeyeceklerini onlarala benim iletişime geçmem gerektiğini söyledi. Ürünümü ısrarla göndermiyorlar.

evet elinde THH kararı olursa daha etkin bir yol izleyebilirsiniz. THH kararları nitelik itibarıyla ilam gibi oldukları için icra kanalıyla da infaz etirilebilir.​

THH'ye başvurdum ama ne zaman sonuç alır bilmiyorum şuan ürün bana lazım ama göndermiyorlar

Stokun ne zaman geleceği belli oladığı için ürünümün geri gönderilmesini istedim. Servis, Amazon'un onlara mail göndermesini söyledi, bende Amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim servise mail atmaları için istekte bulundum ama böyle bir hizmetlerinin bulunmadığını söylediler. Servisle tekrar iletişime geçtiğimde ısrarla onlar mail göndermeden ürün tekrar gönderemeyiz dediler. Amazon bana mail gönderdi stok oladığına dair bende servise ilettim ama servis Amazon'un göndermesinin gerektiğinini söyledi. Ama Amazon ısrarla servisle iletişime geçemeyeceklerini onlarala benim iletişime geçmem gerektiğini söyledi. Ürünümü ısrarla göndermiyorlar.

THH'ye başvurdum ama ne zaman sonuç alır bilmiyorum şuan ürün bana lazım ama göndermiyorlar​
Firma işi yokuşa sürüyor net olarak. En iyisini yapmışsınız. Süreciniz normal şartlarda 6 ay sürecektir ancak bazı durumlarda heyet uygun görürse 3 ay uzatıyorlar süreyi. Bu da sürecinizin normal şartlarda 6 ay olası durumlarda da maksimum 9 ay sürecek demektir.​

firma işi yokuşa sürüyor net olarak. En iyisini yapmışsınız. Süreciniz normal şartlarda 6 ay sürecektir ancak bazı durumlarda heyet uygun görürse 3 ay uzatıyorlar süreyi. Bu da sürecinizin normal şartlarda 6 ay olası durumlarda da maksimum 9 ay sürecek demektir.​

Öncelikle tekrardan merhaba. Montitörü sıfırı ile değişim yapmayı başardım. Benim gibi sıkıntı çekebilecek arkadaşlar için yazıyorum. Kesinlikle servis point iyi bir servis değil MSI'ın bu servise bir düzen vermesi lazım, servis tamir edemeyince değişim raporu verip bizimle iletişimi kesiyor ve tek başınıza kalıyorsunuz. Aldığınız mağazada stok yok ise sıkıntı büyük hiç kimse size yardım etmiyor, sadece para iadesi verebiliyorlar. Ben bu duruma düştüm. MSI global a mail attım, cevap gelmesi uzun sürüyor pes etmeyin. 1 hafta kadar sonra bana geri dönüş yaptılar ve ürünün faturasını, seri numarasını ve değişim raporunu istediler. 3 gün sonra cevap geldi değişim yapıldı diye, teyit etmek için adres ve numara istediler.
2-3 gün sonra penta teknolojide SMS geldi ürününüz elimize ulaştı diye. Ellerine ulaştıktan sonra penta 2 gün sonra değişim yaptı ve gönderim sağladı. Şu an ürün elimde. Süreç 1 ay kadar sürdü. Bu süreçte bana bilgi veren arkadaşa teşekkür ederim.

Öncelikle tekrardan merhaba. Montitörü sıfırı ile değişim yapmayı başardım. Benim gibi sıkıntı çekebilecek arkadaşlar için yazıyorum. Kesinlikle servis point iyi bir servis değil MSI'ın bu servise bir düzen vermesi lazım, servis tamir edemeyince değişim raporu verip bizimle iletişimi kesiyor ve tek başınıza kalıyorsunuz. Aldığınız mağazada stok yok ise sıkıntı büyük hiç kimse size yardım etmiyor, sadece para iadesi verebiliyorlar. Ben bu duruma düştüm. MSI global a mail attım, cevap gelmesi uzun sürüyor pes etmeyin. 1 hafta kadar sonra bana geri dönüş yaptılar ve ürünün faturasını, seri numarasını ve değişim raporunu istediler. 3 gün sonra cevap geldi değişim yapıldı diye, teyit etmek için adres ve numara istediler.
2-3 gün sonra penta teknolojide SMS geldi ürününüz elimize ulaştı diye. Ellerine ulaştıktan sonra penta 2 gün sonra değişim yaptı ve gönderim sağladı. Şu an ürün elimde. Süreç 1 ay kadar sürdü. Bu süreçte bana bilgi veren arkadaşa teşekkür ederim.​
Bunu herkese anlatmaya çalışıyorum ama bilinçsiz tüketiciler bilinçsiz insanların yanlış yönlendirmesiyle firmalar tarafından kandırılarak veya bir şeylere zorlanarak haklarından oluyorlar. Sizin adınıza ve yardımcı olabildiğime sevindim. Güle güle kullanın ürününüzü. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı