Değişimi istenen ürünün fiyatı yükseldi

prodevx

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Mart ayında almış olduğum MSI markalı dizüstü bilgisayarımın 2 kez ekranı çeçevesinden çıktı. 2 hafta öncde aynı sorunla karşılaşına "Birebir değişim istiyorum" notunu düşerek tekrar yetkili servise yolladım. Bugün servisi aradığımda da ürünle beraber gelen farenin gönderilmediğini, fareyi gönderince de değisim işlemi için bir belge göndericeklermiş. Bu belgeyle de almış olduğum firmaya gidip değişim yapabileceğimi söylediler.

Ancak şöyle bir durum var. Benim anlığım laptobun aynı modeli stoklarda gözükmüyor. Fiyatı da 12000 TL olmuş(ben 6500 TL'ye almıştım). Stoklarda olmadığı için başka bir ürün önerecekler bence. 6500 TL'ye önericekleri laptoplar benim gereksinimlerimi karşılayacak nitelikte değiller. Benim ihtiyaçlarımı karşılayacak MSI markalı 2 tane cihaz buldum. Ancak şu anki fiyatları benim aldığım zamankinden çok daha yüksek.

Benim laptobumun değişimi onaylandığında laptonun stoklarda olmamasından dolayı ve benim ihtiyaçlarıma şu anki fiyatı 6500 TL olan bilgisayarlar karşalamayacağı için benim resimlere eklediğim cihazları talep etme hakkım var mıdır?

Screenshot_2018-12-20-22-17-33-1.png
Screenshot_2018-12-20-22-23-26-1.png
Screenshot_2018-12-20-22-17-24-1.png

Not: Resimlere koyduğum 12000 TL fiyatlı ürün; benim zamanında 6500 TL'ye aldığım cihazın şu anki fiyatı ve özellikleri, diğer resim ise benim cihaza en yakın özelliklere sahip bilgisayarların fiyatları ve özellikleri.

Konu yanlışlıkla iki kere gönderilmiş. Moderatör arkadaşlar bu konuyu silebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fatura tutarı neyse o tutar iade olur.Yoksa şuan ki değeri verilse bu düşük bir tutar olsa kabul edilmeyeceği gibi tutar yüksek olduğunda da talep edilmemeli.

Talep edebilirsin(öneri olarak) tabi ki ama satıcı firmanın işine gelmez. Firmada muhtemelen stok olmayacak ve para iadesi yapmak isteyecekler. İtiraz edip MSİ'a bildirebilirsin tekrar. Sonuna kadar hakkını ararsan MSİ bir noktada yardımcı olabilir. Ya da kaderinle baş başa kalırsın.

Bu konuda da bir arkadaş ASUS ile sorun yaşamıştı ki tatlıya bağlandı:
Ayıplı malın misliyle değişmesinde istenen fark ücreti

Not: Cihazı hangi mağazadan satın aldın?

Yalnız senin bulduğun ürünleri vermezler nedeniyse o ürünler asıl fiyatı 11 ve 13 bin ₺, senin ürünün ise sonradan 12 bin'e çekilmiş ki adamlar sitedeki fiyata değil faturandaki fiyatı göz önüne alır. O bulduğun laptopları da sana değişim olarak vermezler vericekleri laptop aynı özelliklere sahip olmak zorunda. Yapabilirlerse ki düşük ihtimalle bir üst versiyonunu aradaki farkı senden alarak verebilirler. Eğer farkı vermek istemiyorsan ve yeni cihaz(ve ya dediğim gibi bir üst ürünü istiyorsan) tüketici hakem heyetine başvurup alabilirsin. Başvurma sebebin ise teknik servisin yardımcı olamaması dersin.

Talep edebilirsin(öneri olarak) tabi ki ama satıcı firmanın işine gelmez. Firmada muhtemelen stok olmayacak ve para iadesi yapmak isteyecekler. İtiraz edip MSİ'a bildirebilirsin tekrar. Sonuna kadar hakkını ararsan MSİ bir noktada yardımcı olabilir. Ya da kaderinle baş başa kalırsın.

Bu konuda da bir arkadaş ASUS ile sorun yaşamıştı ki tatlıya bağlandı:
Ayıplı malın misliyle değişmesinde istenen fark ücreti

Not: Cihazı hangi mağazadan satın aldın?
Vatan Bilgisayar'dan almıştım. Önerdiğin konuyu ve konu içinde önerilenleri detaylı bir şekilde inceledim. Sorunumun aynısını yaşamışlar.
Yalnız senin bulduğun ürünleri vermezler nedeniyse o ürünler asıl fiyatı 11 ve 13 bin ₺, senin ürünün ise sonradan 12 bin'e çekilmiş ki adamlar sitedeki fiyata değil faturandaki fiyatı göz önüne alır. O bulduğun laptopları da sana değişim olarak vermezler vericekleri laptop aynı özelliklere sahip olmak zorunda. Yapabilirlerse ki düşük ihtimalle bir üst versiyonunu aradaki farkı senden alarak verebilirler. Eğer farkı vermek istemiyorsan ve yeni cihaz(ve ya dediğim gibi bir üst ürünü istiyorsan) tüketici hakem heyetine başvurup alabilirsin. Başvurma sebebin ise teknik servisin yardımcı olamaması dersin.
Yanlış anlaşılmasın, amacım model yükseltmek değil. Amacım aynı ürünü almak ancak stoklarda gözükmüyor. Tüketici haklarına göre de benim ya aynı ürünü almam ya da bir üst modelini almam gerekmiyor mu? Benzer konuları araştırdım ve insanlar uğraşarak haklarını elde etmişler. Anlaşılan bende ugraşacak gibiyim. Herhangi bir ilerleme veya sonuç elde edersem konu altına eklemeler yapacağım.
Stokta olmadığı için fiyatları yükseltmişler o fiyatlar öyle değil. 1050Ti Laptop nasıl 12.000TL olabilir?
Şuan o laptopu 6.000tl civarlarında alabilirsiniz.
CORE İ7 7700HQ 2.8GHZ-16GB-1TB+128SSD-17.3"-GTX1050Tİ 4GB özelliklerinde bir dizüstü bilgisayar 2. el fiyatı bile 6000 TL. Vatan Bilgisayar harici stoğunda bulunan e-ticaret sitelerinde ise 10000 TL civarında satışta.

Vatan'da fiyatların böyle gösterilmesinin sebebi fiyatın artması değil stokta olmaması. 2 kat fiyat isteme gibi bir sorunla karşılaşmazsınız yani.

Amacın her ne kadar model yükseltmek olmasa da eğer para iadesi yapalım derlerse kabul etmeyip heyete başvurmanı öneririm nedeniyse o fiyata bir daha laptop alacaksın ayrıca para iadesi verdiğin 6500₺ yi ödeme yöntemin ne ise ona göre iade ederler örneğin tek çekim aldıysan tek seferde, 6 ay taksitle aldıysan 6 ayda öderler bu yüzden iade istemeni önermem. Eğer ürünü yok diyip vermezlerse ya da bir üstüyle yenilemezlerse hakkını sonuna kadar aramalısın hakem heyetleri çoğunlukla doğru karar veriyor.

Amacın her ne kadar model yükseltmek olmasa da eğer para iadesi yapalım derlerse kabul etmeyip heyete başvurmanı öneririm nedeniyse o fiyata bir daha laptop alacaksın ayrıca para iadesi verdiğin 6500₺ yi ödeme yöntemin ne ise ona göre iade ederler örneğin tek çekim aldıysan tek seferde, 6 ay taksitle aldıysan 6 ayda öderler bu yüzden iade istemeni önermem. Eğer ürünü yok diyip vermezlerse ya da bir üstüyle yenilemezlerse hakkını sonuna kadar aramalısın hakem heyetleri çoğunlukla doğru karar veriyor.

Öyle yapacağım mecbur. Hem bana ayıplı ürün satıcaklar hem de stoklarımızda ok diyerek aynı özelliklerde bir ürünü iki katı fiyatına satıcalar. Bu arada ben ürünün fiyatını sık sık kontrol ediyorudum merakımdan. Her fiyat artışını tek tek gözlemledim. Mart ayında 6500 TL'ye aldığım laptobun şuan ki 12000 TL'lik fiyatı maalesef piyasa değeri. Yani stokta olmadığı için o fiyatta olması gibi bir olay yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı