Dekanlık nasıl bir meslektir?

RK800

Picopat
Arkadaşlar benim üniversiteden bir arkadaşımın sürekli bahsettiği bir dekan var.
"Eleman çok kazanıyor. Tüm ailesi ile beraber isviçredeler" vb. sözlerini o kadar kez işittim ki.
Daha geçen senelerden öğretmenlik ve tercümanlıktan dekan olmak istiyordum lakin çok daha fazla bilgiye ihtiyacım var tabii.

Ayrıca aklımda "Hacettepe tercümanlıktan gidersem mi daha çabuk yurt dışında iş bulabilirim yoksa aynı üniversitenin öğretmenliğinden mi?"
Sorusu da var.
Sıralama ile ilgili bir sıkıntım olacağını düşünmüyorum(inşallah)
Yurt dışından tercüman olmak çok isterim ama tercümanlığın ne derece talebi olduğunu bilmiyorum.(her şeyin talebi az buz olsa konservatuar okurdum😌)
Siz dekanlık ve tercümanlık hakkında neler biliyorsunuz merak ediyorum?

Akademisyenler dekan olabilir. Kaldı ki dekanlık öyle muazzam kazandığın bir meslek değil Türkiye’de. Mesleğin tanımı da zaten fakülte başkanı olarak geçer. Bildiğim kadarıyla seçimle oluyor aynı rektörlükte olduğu gibi. Akademisyen olarak yurt dışında iş bulmak istiyorsan kendine ait makale ve sana adanılan atıf sayısının yüksek olması gerekir.

Tercüman olmak için iki dil bilmek gerekiyor malum. Eğer bu diller senin için Türkçe - İngilizce ise işin gerçekten zor. Ama farklılık yaratacak bir dil biliyorsan harika olur. Örneğin Türkçe - İngilizce ve Felemenkçe. Ya da Türkçe - Fransızca - Hintçe. Burada bir üçgen kurabilirsin. Ama hangi alanda tercümana ihtiyaç olacağı da önemli.

Dekanlık ise genç yaşta ulaşması çok zor bir meslek. Hele Türkiye'de.

Tercüman olmak için iki dil bilmek gerekiyor malum. Eğer bu diller senin için Türkçe - İngilizce ise işin gerçekten zor. Ama farklılık yaratacak bir dil biliyorsan harika olur. Örneğin Türkçe - İngilizce ve Felemenkçe. Ya da Türkçe - Fransızca - Hintçe. Burada bir üçgen kurabilirsin. Ama hangi alanda tercümana ihtiyaç olacağı da önemli.

Dekanlık ise genç yaşta ulaşması çok zor bir meslek. Hele Türkiye'de
Peki size göre ülkenin en iyi üniversitelerinden mütercim tercümanlık okumak öğretmenliğe göre dezavantajlı mı? tamamen işin talebi bakımından ve olabilecek en iyi üniversite bakımından.
Çünkü bir lise veya ortaokul öğretmenliği ile başlamak istemem eğer çok iyi bir yerden mezun olduysam.

Üstte de belirtildiği gibi genç yaşta dekan olmak bir hayli ulaşılması zor bir süreç. Akademik bir birikim gerekiyor.
Dil için peki en elit iş ne olabilir genç yaşta iken?

Geri
Yukarı