Dell 7567 batarya uyumsuzluğu

naruto26

Decapat
Daha fazla  
Dell ınspirion 7567 bataryam öldüğü için muadil bir batarya aldım fakat batarya BIOS da uyarı verdi orijinal değil hatası. Daha sonra BIOS da pil durumunda da aşagıdaki görseller gibi hata aldım. Batarya ilk taktığımda %78'di takılıyken %58 de kaldı şarj olmuyor. Bende mecburen çıkarmak zorunda kaldım. BIOS'u güncelledim ve güç seçeneklerini de ayarladım pili devre dışı bırakıp tekrar başlattım fakat hiçbiri çözüm sağlamadı. Ayriyeten orijinal şişik bataryayı taktığım zaman şarj oluyor beyaz bir ışık yanıyor sabit touchpadin alt tarafında diğer muadil bataryayı(retro) taktığımda turuncu beyaz ışık yanıp sönüyor sıra sıra yanıyor. Arkadaşım Amerika'da o aldı yan sanayi hata vermiş ilk defa ama şarj oluyormuş. 1 hafta sonra yurt dışına çıkacağım Dell'den alamıyorum yani koç bakıyor sanırım Türkiye'deki firmasına fakat ben bunu AliExpress ya da Amazon'dan yurtdışında kalacağım yere başka bir marka sipariş etsem düzelir mi? Benim gideceğim ülke farklı olduğu için oraya getirmiyor aynı marka yani o hatayı almam önemli değil şarj olması yeterli 3-4 saat kullanabileyim.

WhatsApp Image 2021-02-15 at 18.07.44.jpeg

bios screenshot.jpg

BIOS üzerinden hataları göz ardı ettiremiyorsan iş biraz zor. Dizüstü bataryaları için de aynı şey geçerli mi bilmiyorum ama iPhone bataryalarının orijinallik kontrolü, bataryanın üstündeki küçük bir board ile sağlanıyor. Dell de kontrolü aynı mantıkla sağlıyor ve orijinal olmayan bataryaların düzgün çalışmasını engelliyor olabilir.
Eski batarya şiştiyse kullanılmaz, yenisi zaten çalışmıyormuş. Orijinalini almamakta kararlıysan işi bilen birinden eski bataryadaki (varsa) board'u, yenisine takmasını isteyebilirsin bence.

Son düzenleme:
Muadil ürünlerin kalitesi düşük olduğu için yeni almış olsan da bozuk olabilir, iade edebiliyorsan gönderip yenisini iste.

HWmonitor kurup batarya yazan alandaki kapasite ve wear bilgisine bakarsan fikir verebilir.

Muadilde benim aldığım ürün ile senin almış olduğun aynı ürün olsa bile farklı pil ve boarda sahip olabilir. Buna paralel olarak bendeki çalışıp sendeki çalışmayabilir. Ya da orijinal batarya yan sanayi adaptör ile çalışırken, yan sanayi batarya o adaptörle çalışmayabilir gibi çeşitli durumlar olabilir.

Çalışanı bulsan da süre orijinaldeki kullanım süresini sağlayamayacaktır muhtemelen; ömür olarak da yılı tamamlayacağını sanmıyorum.

Açıkcası eldeki batarya ile çözüm bulabileceğine ihtimal vermiyorum ama uğraşmak istersen:

1.https://www.technopat.net/sosyal/konu/laptop-bataryasi-doluyor-goezuekueyor-ama-dolmuyor.756183/#post-4546518
2.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok teşekkür ederim aynen sanırım ama ben bunun yazılım güncellemesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum bir yerde daha okumuştum. BIOS Sürüm güncellemesi ile böyle bir şey getirdiklerini duydum Bataryayı iade ediceğim farklı bir markanın bataryasını söyleyeceğim. Fakat bulabilirsem Polonyada orjinal bataryasını almaya çalışıcağım.
BIOS üzerinden hataları göz ardı ettiremiyorsan iş biraz zor. Dizüstü bataryaları için de aynı şey geçerli mi bilmiyorum ama iPhone bataryalarının orijinallik kontrolü, bataryanın üstündeki küçük bir board ile sağlanıyor. Dell de kontrolü aynı mantıkla sağlıyor ve orijinal olmayan bataryaların düzgün çalışmasını engelliyor olabilir.
Eski batarya şiştiyse kullanılmaz, yenisi zaten çalışmıyormuş. Orijinalini almamakta kararlıysan işi bilen birinden eski bataryadaki (varsa) board'u, yenisine takmasını isteyebilirsin bence.
Muadil ürünlerin kalitesi düşük olduğu için yeni almış olsan da bozuk olabilir, iade edebiliyorsan gönderip yenisini iste.

HWmonitor kurup batarya yazan alandaki kapasite ve wear bilgisine bakarsan fikir verebilir.

Muadilde benim aldığım ürün ile senin almış olduğun aynı ürün olsa bile farklı pil ve boarda sahip olabilir. Buna paralel olarak bendeki çalışıp sendeki çalışmayabilir. Ya da orijinal batarya yan sanayi adaptör ile çalışırken, yan sanayi batarya o adaptörle çalışmayabilir gibi çeşitli durumlar olabilir.

Çalışanı bulsan da süre orijinaldeki kullanım süresini sağlayamayacaktır muhtemelen; ömür olarak da yılı tamamlayacağını sanmıyorum.

Açıkcası eldeki batarya ile çözüm bulabileceğine ihtimal vermiyorum ama uğraşmak istersen:

1.https://www.technopat.net/sosyal/konu/laptop-bataryasi-doluyor-goezuekueyor-ama-dolmuyor.756183/#post-4546518
2.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu arada eski yazılarınızda da okumuştum. Wear level bende %33 civarında çıkmıştı baktığımda bugün iade ediceğim ve farklı bir batarya isteyeceğim Polonya'ya gittiğimde. Çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar tekrardan rahatsız ediyorum. Bugün Polonya'da başka bir muadil ürün aldım. Yine aynı sorunla karşılaştım sanırım 3 ihtimal var. DELL ya BIOS sürümü ile ya board ile ya da boarda giriş kısmı bağlanan kablolar ile kontrol ediyor. Şuanda ne yapmam lazım BIOS sürümünü şarjım olmadığı için değiştiremiyorum ve düşüremiyorum. Eski pil(şişmiş durumda) havaalanında sıkıntı çıkarır diye almadım yanıma ve boardını değiştirme gibi bir şansım yok. Sizce Sebebi neden kaynaklanıyor olabilir. Şu kabloyu değiştirsem acaba sorun düzelir mi ? Amazonda bir yerde buldum bir batarya birde buranın yerel sitesinde buldum hangisinin çalışıp çalışmayacağından şüpheliyim.

2.

Link1:ANTIEE 11.1V 74Wh 357F9 Notebook Primary akumulator do Dell Inspiron 15 7000 Series 7566 7567 7557 7559 5576 5577 INS15PD-1548B INS15PD-1548R INS15PD-1748B 0GFJ6 71JF4 akumulator do laptopa INS15PD-2748B: Amazon.pl: Electronics
Link2:https://allegro.pl/oferta/bateria-d...2j1Z9xksK0QIjPWWEGoe9OvCFuCihSjkaAuj4EALw_wcB

Dosya Ekleri

• kapasite.png
    kapasite.png
    609,2 KB · Görüntüleme: 85
  • Pil.png
    Pil.png
    497 KB · Görüntüleme: 96
  • 61FrIjKbncL._AC_SL1500_.jpg
    61FrIjKbncL._AC_SL1500_.jpg
    65,3 KB · Görüntüleme: 129
  • uyarı.jpeg
    uyarı.jpeg
    80,7 KB · Görüntüleme: 145
Yeni aldığın da mı %33 wear seviyesinde yoksa eskinin görseli mi, tarih güncel de?

Soruların hakkında verebileceğim bir cevap yok ne yazık ki. Eski bataryanın üzerindeki type yazar, alacaksan en azından o koddakinden bulup deneyebilirsin, belki fark olur.

Aynen yeni aldığımda %33 seviyesinde yarından sonra Varşova'ya gidip iade edeceğim tekrar. Bu arada type kısımları aynı eski batarya ile ya resimdeki kablodan ya da BIOS güncellemesinden(En yeni sürümü şuandaki formata rağmen değişmedi) kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü arkadaşım Amerika'da muadil aldı ve çalıştı ya da onaylı olması gerekiyormuş. Bazı bu bataryayı alanlar sorunu çözdüklerini yazmışlar yorumlara fakat her yolu denedim. Yazılımsal olarak çözemedim.

Muadil ürünlerdeki sıkıntı her lotta aynı komponenlerin kullanılacağına dair bir garanti olmaması. Benzer şekilde; ürün görsel olarak aynı olabilir ama birden fazla tedarikçi tarafından üretiliyorsa gene farklılıklar olabilir. Özetle arkadaşındaki bataryayı sen taksan belki sende de çalışacak, onu bilemiyoruz. Alternatif olarak Aliexpress'den satıcılarla konuşabilirsin, alamayacak olsan da.

Bazıları bilgili ve konuşkan oluyor, aldım çalışmadı sizden alsam çalışır mı diye yoklayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı