Rehber Dell 7577 Adaptör Değişimi ve KoçSistem İncelemesi

Yaklaşık 1 ay önce 1050Ti'lı Dell 7577 aldım. Almadan önceki araştırmalarım sırasında bu dizüstünün 130 Watt adaptörle gönderildiğini ve bu adaptörün yük altında sisteme yeterli olmadığını, pili de kullandığını fakat servise gönderince 180 Watt olanla değiştirildiğini öğrendim. Ücretsizse değiştiririm olur biter düşüncesiyle Ebrar Bilgisayar'dan siparişi verdim. Beklediğim gibi 130 Watt olanla birlikte geldi. Dell yanlışını örtmek için mi yaptı bilmiyorum ama bilgisayarlarının yük altında hem pili hem adaptörü kullanmasına "hibrit mod" demiş. 1060'lı modellerde bu sorun/mod yok. Aldığım bilgisayarın birçok muadilini inceleme fırsatım oldu fakat hiçbirinde böyle birşey yoktu, o yüzden ben de değiştirmek istedim adaptörü.
Öncelikle bu "hibrit" ne kadar hibrit, Dell Türkiye'nin haberi var mı diye öğrenmek için Twitter'dan kendilerine ulaştım. Hangi servisin bilgisayarınızla ilgileneceğini öğrenmek için önce Dell Türkiye'ye ulaşmanız gerekiyor. Bu serüvene girişmeden önce "Service Tag" dedikleri sayı ve harflerden oluşan bir dizi var, bilgisayarın altında yazıyor, sık sık soracaklar size, bir yere mutlaka yazın.

20180602_134258.png

20180602_134317.png

Dell'den bundan sonra kiminle muhattap olacağımızı öğrendik. Size başka bir servisin adını verdilerse de okumaya devam edin, süreç %90 aynı olacak. Verdikleri e-posta adresine bir mesaj attım.

20180602_135750.png

Bizim "hibrit mod" sadece kılavuzda yazan bir şeyden ibaret çıktı, servisin de haberi yokmuş. Verdikleri telefon numarasını arayıp onarım çağrısı (çok ince düşünülmüş bir isim helal olsun:rolleyes:) açtırıyorsunuz ve size bir dizi sayı/harf karışımı daha veriyorlar. Yazdıkları mesajda istedikleri fotoğraflar ve bu diziyle birlikte cevap veriyorsunuz, gayet basit bir işlem.

20180602_141928.png

Bilgisayarın ve adaptörün var olduğunu, birbirlerine ait olduklarını gönderdiğiniz fotoğraflardan doğrulayıp yedek parça talebinde bulunuyorlar. Varsa depolarından, yoksa yurtdışından geliyor sanırım bu yedek parçalar. Şansıma depolarında varmış yeni adaptör, ben de IM ile başlayan diziyi, bilgisayarın altında yazan diziyi, adımı soyadımı bir kağıda yazdım ve kargo paketinin üstüne yapıştırıp 29'unda gönderdim kendilerine. Siz benim kadar beklemeyin, Cumartesi-Pazar iş günü sayılmadığı için gönderemedim ben. 5. iş gününden sonra onarım çağrınız iptal oluyor sanırım. 30 Mayıs'ta ellerine geçtiğini varsayarsak ve 1 Haziran'da yeni adaptörü bana gönderdiklerini hesaba katarsak 3 gün beklemişim. Akıbeti belli olan bir parça için bu süre çok uzun.

20180602_141845.png

Mayıs günü aradım, "Adaptör değişimi olacaktı, ne oldu ona?" dedim, " 180 Volt olanla değişecekmiş, bugün ya da Pazartesi günü verilir kargoya." dedi telefondaki görevli. Çalıştığı firmadaki üstün bilgisine mi yansam, net bir tarih verememelerine mi yansam bilemedim. Telefonu kapatmamla ikinci mesajın gelmesi bir oldu. Bilgilendirme olsun diye mesaj atmışlar ama kargo firması, takip numarası hiçbir detay yok mesajın içinde. Takip numarası dedikleri şey de cihazın seri numarası, sabahtan beri UPS, PTT, Yurtiçi, MNG, Aras hepsini aradım, o "takip numarasını" sorgulattım gidip kendim alayım diye. Kargo buraya gelmiş olsa bile iş çıkış saati erken haftasonları, dağıtıma çıkarmama ihtimalleri var, öyle tuhaf bir memleketiz çünkü. 12 gibi geçti kargo elime. Güzelce sarıp sarmalamışlar, koliye koymuşlar bir de üstüne.

IMG-20180602-WA0003.jpg

IMG-20180602-WA0002.jpg

Sipariş doğru gelmiş, yanında Sevk İrsaliyesi ve Servis Formu başlıklı iki de kağıt yollamışlar. Bu serüven de bugün böylelikle bitti, sıcağı sıcağına, unutmadan paylaşayım dedim. KoçSistem'e puanım 10 üzerinden 4.
  • 130 Watt adaptörün ben oraya göndermeden önce değişeceği belliydi, parça da ellerindeydi hatta. Yaklaşık 4 gün bilgisayar kuzu gibi yattı masanın üstünde şarjı bittiği için.
  • Ne mesaj olarak ne de e-posta olarak hiçbir kargo bilgisi verilmedi.
  • Diğer bir konu da çalışanların bilgisizliği/dalgınlığı. V-W ne demek tam bilmiyorlar/karıştırıyorlar.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. İnternette bu konuda çok az bilgi vardı, forumda da bu bilgisayarı almaya niyetlenen arkadaşlar olduğu için paylaşmak istedim.

1 aya yakın bir süredir bu bilgisayar benle ama adaptörün yetersizliği performansı etkiliyor mu bilmediğim için hiçbir test yapamadım. Bu bilgisayardan almak isteyen veya test sonuçlarını merak eden arkadaşlar yapmamı istedikleri testleri yazarlarsa en geç 1 hafta içerisinde hepsini yapar atarım. Herhangi bir yazım hatası varsa affola, telefondan açıyorum bu konuyu:).

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde çoğu oyunda. Örnek vermek gerekirse just cause 3, gta V, witcher 3 .. İşin garibi ets 2 de bile drop yiyorum çok ilginç. bak mesela 15 dk just cause oynadıktan sonraki değerleri göstereyim sana ..
cpu.jpg
cpu.jpg
gpu.jpg

aynen koç sistem. Ama şöyle bir şey var. ben bu pcyi şubatta aldım. Mayıs ayına değin rahatça oynuyordum oyun. Ama ağır oyun olarak sadece witcher vardı. o zamanlar drop düşüşü falan yoktu. Bu sorun haziran ayıyla beraber olmaya başladı. Şimdi her oyunda oluyor. Sizdeki gibi şarj olmama veya şarj azalma sorunu yoktu ve hala yok. Acaba diyorum sıcaktan mı oluyor. ya da fan kanalları mı tıkandı.

Fanların altında olması büyük sıkıntı. şimdi bi deney yaptım. LAptopu kaldırarak oyun oynadım. fanlar açık kaldı hiç drop yemedim. İlginç. Sizce her ihtimale karşı yine de adaptör değiştireyim mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı