Dell AW2724DM vs G2724D vs LG 27GR83Q vs AOC PD27S

Ben secimimi Q27G3XMN'den yana yapardim. 18.000 TL verdigim monitorde bir seylerin yolunda gitmesi gerekir. AW2724DM'de yolunda gitmiyor. O kadar para veriyorsun hala kotu bir kontrast orani ve bunu iyilestirmeye calisilmayan bir Local Dimming + Edge LED.

Illa IPS istiyorsan AW2724DM'ye 2000 daha ekle Cooler Master Tempest GP27Q al.
Eyvallah hocam AW2724DM 14700tl, GP27Q 22000 tl civarı, dediğiniz gibi 17 18 k larda olsa ona direk yönelirdim ama pahalı maalesef, AOC u denemeye yakınım sanırım

AOC yeni mini LED olarak öne çıkıyor gayet hızlı bir monitör local dimming ve constrant I, HDR'si hakkını veriyor ama VA'nın açı dez avantajları ve az da olsa Black smearing olduğu söyleniyor, G-Sync açılıyor ama resmi desteği yok

Rtings incelemesi monitörün başarılı olduğunu gösteriyor. Blacksmearing evet var ama göze batacağını sanmıyorum.
Renk ve siyah homojenliği güçlü bir monitör üretmiş AOC. Denemeye değer diye yorumluyorum.
Çünkü aylardır yüzlerce konuda IPS monitörlerin IPS Glow'unu soruyorsunuz. Kusursuz monitör olmadığını biliyorsunuz.
MiniLed avantajını kullanıp keyfinize bakmanızı tavsiye ediyorum.
Kötü bir senaryo kuralım. Blacksmearing çok yüksek derecede denk geldi.
-Yapılacak iş belli. İade etmek. Ne kaybedersiniz? En fazla zaman.

Rtings incelemesi monitörün başarılı olduğunu gösteriyor. Blacksmearing evet var ama göze batacağını sanmıyorum.
Renk ve siyah homojenliği güçlü bir monitör üretmiş AOC. Denemeye değer diye yorumluyorum.
Çünkü aylardır yüzlerce konuda IPS monitörlerin IPS Glow'unu soruyorsunuz. Kusursuz monitör olmadığını biliyorsunuz.
MiniLed avantajını kullanıp keyfinize bakmanızı tavsiye ediyorum.
Kötü bir senaryo kuralım. Blacksmearing çok yüksek derecede denk geldi.
-Yapılacak iş belli. İade etmek. Ne kaybedersiniz? En fazla zaman.

Evet İtopya ile de görüştüm 14 gün içinde ürün zarar vermeden iade alabileceklerini söylediler, deneyeceğim sanırım hayırlısı bakalım :)

Sipariş ettim AOC'u hayırlısı bakalım, bankam vade farksız 4'e bölüyor, fiyatı 14790 TL olmuş

Son düzenleme:
Hayırlısı. Geldiğinde gerekli incelemelerini yapar buraya eklersin. 👍

Monitör geldi yeni kurdum, ilk izlenim olarak söylemem gerekirse
- Tam bir HDR monitörü olmuş, Yerel Karartma ve ikisi çok uyumlu çalışıyor, zaten ben 24 moniterde 2K DSR oyun oynamaya alıştığım için bunda HDR kapalı oynarsam gözüme bulanık geliyor oyunlar...
- Glow veya Backlight Bleeed adına hiçbir problemi yok renkler çok canlı, siyahlar doygun
- Şu ana kadar oynadığım oyunlarda herhangi bir ghosting fark etmedim, sadece bir oyunda override ı strong yaparsam bazı siyah bölgelerde gölgelenme oldu medium ayara çekince düzeldi
- G-SYNC sorunsuz çalışıyor logosunu aktif edip denedim
- Oyunlardaki oynanışa gelirsek tam alışamamış olabilirim ekran büyüklüğü veya TN panelin hareket hızından mı bilemiyorum, eski monitörümdeki oynanış daha prüssüz geliyor şu an için

@evolvo AW2724DM 14K indirimli fiyati sanirim, cunku daha 2-3 gun once 17-18K falandi.

Monitörü oyunlarda bayağı denedim kafama takılanlar şunlar öncelikle

- Kırmızılar biraz fazla, kısıyorum ama HDR açınca kendi otomatik ayarlarını açıyor sadece, öyle anladım, HDR'nin ayrı bir renk ayarı olmuyor, bir de HDR ayarı olan oyunlarda ayar halen aktif değil acaba eski monitörün driver ı falan mı etki ediyor
-Eski monitörü tekrar deneyeceğim ama o daha akıcı gibiydi oyunlarda
- Kırmızı bir sıkışık piksel oluşuyor arada monitörü fişten takıp çektim en son kayboldu ama bu şekilde bir iki kere geri geldi
- HDR açmadığımda 24 inç monitmrüme göre kesinlikle daha bulanık duruyor, monitörde başkaca bir keskinlik ayarı göremedim

Benim 1080p TN monitöre göre artıları

+ 2K DSR de oynuyordum oyunları bu kesinlikle ekran kartını daha fazla yoruyormuş, şu an gerçek 2K da açınca FPS'lerde bir tık arttı ve kart çok daha az ısınıyor
+ Siyah doygunluğu çok iyi, renkler daha dolgun
+ 27 ekran oyun açısından daha iyi gibi

@Melfinno

Son düzenleme:
Monitör geldi yeni kurdum, ilk izlenim olarak söylemem gerekirse
- Tam bir HDR monitörü olmuş, Yerel Karartma ve ikisi çok uyumlu çalışıyor, zaten ben 24 moniterde 2K DSR oyun oynamaya alıştığım için bunda HDR kapalı oynarsam gözüme bulanık geliyor oyunlar...
- Glow veya Backlight Bleeed adına hiçbir problemi yok renkler çok canlı, siyahlar doygun
- Şu ana kadar oynadığım oyunlarda herhangi bir ghosting fark etmedim, sadece bir oyunda override ı strong yaparsam bazı siyah bölgelerde gölgelenme oldu medium ayara çekince düzeldi
- G-SYNC sorunsuz çalışıyor logosunu aktif edip denedim
- Oyunlardaki oynanışa gelirsek tam alışamamış olabilirim ekran büyüklüğü veya TN panelin hareket hızından mı bilemiyorum, eski monitörümdeki oynanış daha prüssüz geliyor şu an için

Monitörü oyunlarda bayağı denedim kafama takılanlar şunlar öncelikle

- Kırmızılar biraz fazla, kısıyorum ama HDR açınca kendi otomatik ayarlarını açıyor sadece, öyle anladım, HDR'nin ayrı bir renk ayarı olmuyor, bir de HDR ayarı olan oyunlarda ayar halen aktif değil acaba eski monitörün driver ı falan mı etki ediyor
-Eski monitörü tekrar deneyeceğim ama o daha akıcı gibiydi oyunlarda
- Kırmızı bir sıkışık piksel oluşuyor arada monitörü fişten takıp çektim en son kayboldu ama bu şekilde bir iki kere geri geldi
- HDR açmadığımda 24 inç monitmrüme göre kesinlikle daha bulanık duruyor, monitörde başkaca bir keskinlik ayarı göremedim

Benim 1080p TN monitöre göre artıları

+ 2K DSR de oynuyordum oyunları bu kesinlikle ekran kartını daha fazla yoruyormuş, şu an gerçek 2K da açınca FPS'lerde bir tık arttı ve kart çok daha az ısınıyor
+ Siyah doygunluğu çok iyi, renkler daha dolgun
+ 27 ekran oyun açısından daha iyi gibi

@Melfinno

Kırmızı patlaması ve dengesiz hdr bu monitörün bilinen kutu açılışındaki var olan problemleri zaten.

Buralarda da bahsedilmişti ancak kalibrasyondan sonra cihaz uçuyor.
TFTcentral kalibrasyonlarda çok daha iyi ancak artık ücretli olduklarından rtings'in ICC profilini deneyebilirsin.
Aşağıya linkini bırakıyorum profilin:

Kırmızı patlaması ve dengesiz HDR bu monitörün bilinen kutu açılışındaki var olan problemleri zaten.

Buralarda da bahsedilmişti ancak kalibrasyondan sonra cihaz uçuyor.
TFTcentral kalibrasyonlarda çok daha iyi ancak artık ücretli olduklarından Rtings'in ICC profilini deneyebilirsin.
Aşağıya linkini bırakıyorum profilin:

Eyvallah hocam bu profili indirdim ama tam çözemedim, yükleme yaptıktan sonra eski monitörüme geçersek nasıl kaldıracağız, şu an yüklü profil varsa onu nereden görebilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı