Dell G15 5521 Special Edition CPU 100 derece oluyor

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Yer
Ötüken
Arkadaşımın laptopu. Arctic MX4 aldı. İki kez sürmesine rağmen işlemci tam yükte 100 derece oluyor. Bir türlü çözemedik. Overwatch 2'de 90 derecelerde geziyor. Önce ekran kartı ısınıyor sonra onun ısısı CPU'ya yansıyor. Daha öncesinde DELL servisinden birisi gelip klavye ışıklarının yanmaması üzerine alt kasa plastiğini değiştirdi. İçi açılmışken macun da değiştirmiş adam. İkinci sürüşümüzde macunu temizleyip yine sürdük. Pump out olmasın diye iki kez denemiştik ve hem ince hem kalın olarak denedik. Aşağıdaki fotoğrafta kapatmadan önceki halini bıraktım. İlk sürdüğümüzde 80W çekiyorken ikinci sürüşümüzde 90W limitine kadar çıkabildi. BIOS default.

i7 12700H
RTX 3060
32 GB RAM
1TB SSD

IMG-20240404-WA0014.jpg
IMG-20240404-WA0006.jpg

1712245140066.png

Fanlarin disariya hava ufledigi kisim tozla dolabiliyor. 2-3 yil sadece macun degisip buralari temizlememistim ve sicaklik hala yukseklerde geziyordu, actigimda neredeyse tikanmis haldeydi. Bu kisma bakmadiysaniz kontrol edin derim.

Ben de Dell 7577 kullancisiyim. G serisinden onceki Gaming serisinden olan bir notebook. Bizim zamanimizda, sicaklik sorunundan dolayi garanti bircok kisinin anakartini ve sogutma blogunu degistirmisti. Yeni modellerde hala var midir bilmiyorum.

Bir de Dell kasitli eskitme yapiyor cihazlarina. Guncell biosunuzla UV yapabiliyorsaniz yapin ve gelecek olan BIOS guncellemelerine dikkat edin. Dell cikardigi yeni bir laptopu 2.5 - 3 yil sonra BIOS guncellemesiyle UV yapilmasini engelliyor. Cihazima son BIOS guncellemesini 2022 de vermelerine ragmen hala 2020'nin BIOS'unu kullanıyorum. Cihaz 2017 cikisli.

Geri
Yukarı