Dell G2422HS pikselleşme

Natsu

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Monitör
Dell 23.8″ G2422HS
Arkadaşlar bu monitörü aldım kullanıyorum fakat özellikle küçük boyutlu yazılarda gözle görülür pikselleşme var. Parlaklık %75, Kontrast %75, Sharpness 70, 1080p 165Hz, 2ms GtG ayarında, DP kablosu ile 3070'e bağlı. Önerisi olan var mı canımı sıkıyor. Orta boyutlu yazılarda böyle bir sorun yok.
60Hz 21.5" Monitörüm:
123.jpg

Dell G2422HS:
WhatsApp Görsel 2023-02-23 saat 15.46.36.jpg

Bunun için şöyle birkaç bilgi vereyim.
Birincisi bu monitörün "metin netliği" özelliği çok başarılı değil. Bunu bildiğim için ekranda ki görsel benim gözüme batmıyor mesela.

Buna en iyi yöntem ise Rehber: ClearType nasıl açılır? deneyebilirsin.
Hocam peki Cleartype ile o sorunu çözdüm, şimdi de monitörün "Input Color Format" ayarını RGB'den YcbCr'ye getirince bu hale geliyor. 2. monitörü bu sabah yeni bağladım ayarlarda gezerken baktım ayarı kendi kendine RGB'ye almış geri YcbCr yapmak istedim böyle oldu. Fikriniz var mı? 3 gündür YcbCr ayarıyla sorunsuz kullanıyordum.
WhatsApp Görsel 2023-02-23 saat 16.15.28.jpg

Hocam peki ClearType ile o sorunu çözdüm, şimdi de monitörün "Input Color Format" ayarını RGB'den YCbCr'ye getirince bu hale geliyor. 2. monitörü bu sabah yeni bağladım ayarlarda gezerken baktım ayarı kendi kendine RGB'ye almış geri YCbCr yapmak istedim böyle oldu. Fikriniz var mı? 3 gündür YCbCr ayarıyla sorunsuz kullanıyordum.
Eki Görüntüle 1679311

Renk formatı uyumsuzluğu olmuş. Ben normalde otomatikte kullanır hiç buna karışmam. Monitörün renk düzeyi RGB olarak kayıtlı. RGB olarak sorun yaşamıyorsan RGB olarak devam et. Metin düzelsin yeter. İnsan gözü YCbCr ile RGB arasındaki farkı anlayamıyor zaten.

Renk formatı uyumsuzluğu olmuş. Ben normalde otomatikte kullanır hiç buna karışmam. Monitörün renk düzeyi RGB olarak kayıtlı. RGB olarak sorun yaşamıyorsan RGB olarak devam et. Metin düzelsin yeter. İnsan gözü YCbCr ile RGB arasındaki farkı anlayamıyor zaten.
Metin için ClearType ile her uğraştığımda daha da bozuk geliyor, gözüm geçici zarar gördü sanırım sonra deneyeceğim. Sizde de aynı monitör varsa ve sorunu çözdüyseniz ClearType'ın 5 örneğinden hangilerini seçtiğinizi söyler misiniz hatırlıyorsanız?

Metin için ClearType ile her uğraştığımda daha da bozuk geliyor, gözüm geçici zarar gördü sanırım sonra deneyeceğim. Sizde de aynı monitör varsa ve sorunu çözdüyseniz ClearType'ın 5 örneğinden hangilerini seçtiğinizi söyler misiniz hatırlıyorsanız?

Uzun zamandır kullanmadım. İlk test ettiğim de kullanmıştım. Şu videoyu referans almıştım.

Geri
Yukarı