Dell G3223D vs S2721DGFA

Tek farkı boyut değil ki G3223D daha üstün bir model her açıdan.
hocam fikirlerinizde net misiniz? epeyden bakinca ikisinin goze carpan avantajlari biri nano ips digeri de boyut ama hala emin olamadim rica etsem neden g3223d daha ustun model biraz aciklar misiniz?

Vallahi şu an her şey o kadar güzel ki.. İyi ki almışım diyorum. :)

Benim gibi 24''ten geçecek olup kararsız olanlar için ufak bir deneyim yazısı paylaşmak istiyorum. Ben 24'' TN Panel olan Asus VG248QG modelinden geçtim Dell G3223D modeline. Monitörün en güzel yanlarından birisi IPS olmasına rağmen 1 ms gecikme değerinin GTG olması bence. Teknik detaylarını uzun uzun konuştuk zaten Saint Lucia ile.

Mağazada incelediğimde 27'' almaya karar vermiştim. 32'' büyüklüğü beni ürkütmüştü açıkcası. Sonrasında arkadaşların gazı vs. derken 32''yi aldım. Yaklaşık 1 haftadır aktif kullanıyorum ve söylemeliyim ki aşık oldum monitöre. 72cm derinlikli masamın en ilerisine koydum ve pivot özelliği sayesinde kendime göre açılandırdım. İyi bir CS: GO, Valorant oyuncusu olarak neredeyse her gün maçlar attım, deneyimledim. Yani FPS için 24'' en iyisi derler ancak ben 32''de daha iyi oynamaya, daha çok adam vurmaya başladım. Adam vurmayı da geçtim, daha rahat görüyorum düşmanları. Şahsen 24'' FPS için en iyi görüşü bence bir kolpadan ibaretmiş. Tabi ki bu öznel bir yargı, zevkler ve renkler meselesi ancak ben size bunu 2.5 yıl 24'' 0.5 ms monitör kullandıktan sonra 32''ye geçmiş birisi olarak söylüyorum. Onu da deneyimledim yani. TN'den IPS'e geçince bir ''Lan ben çamura bakıyormuşum!'' hissiyatı oldu elbette. IPS başka bir mevzu. Her zaman söylemişimdir kendi öznel yargım olarak f/p için TN, para varsa IPS alınmalı, VA'dan uzak durulmalı diye. :) Red Dead Redemption 2 ve benzeri oyunlarda keyif en üst noktaya ulaşıyor zaten. Monitör büyük, panel IPS vs. Arkadaşlarla arada double PES atarız. 24''te büyüteç gerekiyordu mesela. 27''nin de 32'' keyfini vereceğini düşünmüyorum. Ayrıca üniversite son sınıf öğrencisi olarak geçen gün makale ödevim vardı. Chrome'u sol tarafa, Word'u sağ tarafa eşit böldüm ve en konforlu makalemi yazdım diyebilirim. Kısacası ben Dell G3223D'yi öve öve bitiremiyorum çünkü gerçekten inanılmaz memnun kaldım. Tabi ki ölü piksel mevzusu tadımı kaçırmıştı ancak değişimde sorun yaşamadığım için o konuya girmiyorum. Monitörle alakalı kendimce iki eksim var ancak bunlar eksi bile sayılmaz. Birincisi Asus'un menüsünü özlüyorum. Bu bana biraz karmaşık geldi ve Türkçe dil desteği Asus'ta varken Dell'de yok. En sinir olduğum şey. Bir ülkeye ürün satıyorsan dilini koy abi ya. İkinci eksi ise monitörün kendi yazılımını güncelleyemiyorum çünkü monitörden PC'ye type-c takmak gerekiyor ve anakartımda type-c yok. Keşke USB Type-a yeterli olsaymış.

Velhasıl kelam 27'' yerine 32'' tercih ettiğim için çok mutluyum. Ben alırken aynı özellikleri aynı fiyatta sağlayan başka bir monitör yoktu. Dolayısıyla f/p özelinde de kendince başarılı. Ancak şunu belirtmeliyim: Eğer ki 72cm derinlikten daha az derinliği olan bir masaya sahipseniz 32''den kaçın ve 27'' alın. Zira monitör bana bir tık daha yakın olsaymış bu kadar övgü yapamazmışım gibi geliyor. Son olarak bir eksi daha geldi aklıma: Ramazan, sahur, uykusuzluk mu yoksa sebebi monitör mü bilmiyorum ancak gözlerim çok yoruluyor ve arasıra ağrıyor. TN'den IPS'e geçmekle alakalı bir durum olabilir ancak bu durum eğer monitördense bile sadece bu monitöre özgü değil çünkü ben başka modellerde de bu yorumları okumuştum. Tabi ki ramazan uykusuzluğu ekstra ağrıya neden olmuş olabilir. Biraz dağınık bir yazı oldu ancak aklımdaki her şeyi yazmak istedim çünkü sonuçta bu monitör bir asgari ücret parası ve arada kalan birisine fikir vermek istedim. Para kolay kazanılmıyor elbette... Foruma arasıra giriyorum. Monitörle alakalı sorulara da yanıt verebilirim.

Son olarak tekrar sağ olasın Saint Lucia. 32'' almamda senin yorumlarının katkısı büyük. :) Sıradaki hedefim 20-24'' IPS bir yan monitör ancak daha zamanı var bakalım :)
merhaba hocam fikirlerinizde degisiklik oldu mu?sizin gibi klasik ikilemdeyim 31.5luk vs 27lik model.bide hocam 27 inc daha keskin kucuk diye siz ekranda piksellesme ve camurlasma hissettiniz ve yanlar siyah olacak sekilde küçültüp oyun oynadiniz mi?

Son düzenleme:
hocam fikirlerinizde net misiniz? epeyden bakinca ikisinin goze carpan avantajlari biri nano ips digeri de boyut ama hala emin olamadim rica etsem neden g3223d daha ustun model biraz aciklar misiniz?

merhaba hocam fikirlerinizde degisiklik oldu mu?sizin gibi klasik ikilemdeyim 31.5luk vs 27lik model.bide hocam 27 inc daha keskin kucuk diye siz ekranda piksellesme ve camurlasma hissettiniz ve yanlar siyah olacak sekilde küçültüp oyun oynadiniz mi?
Hayır olmadı. İyi ki almışım diyorum halen. Kendi monitörümü nazarlayacağım. 😅 Herhangi bir pikselleşme, çamurlaşma yok. Çok güzel ve net bir görüntü var. 72.5 cm derinliği olan masamda koyabileceğim en ileri noktaya koydum ve 31.5''lik boyut bence harika. İyi ki 27'' almamışım. Abimde 27'' monitör var, ilk gördüğümde büyük geliyordu ancak şimdi abimin 27''ine baktığımda tabiri caizse cücük gibi geliyor. 😄 Sağdan soldan ekranı küçültüp oynamadım çünkü ben 24'' monitördekinden çok daha iyi oynuyorum 31.5''de Valorant'ı ve CS:GO'yu çünkü düşmanları daha büyük ve net görüyorum ve vurmak kolay oluyor. Monitörle aramdaki mesafeyi iyi ayarladığım için sanırım. Dediğim gibi; masanın derinliği 73 cm ve üzeriyse 31.5'' tercih et, aksi takdirde 27'' öneririm ancak masan yeterliyse bence kesinlikle 31.5'' tercih etmelisin.

Hayır olmadı. İyi ki almışım diyorum halen. Kendi monitörümü nazarlayacağım. 😅 Herhangi bir pikselleşme, çamurlaşma yok. Çok güzel ve net bir görüntü var. 72.5 cm derinliği olan masamda koyabileceğim en ileri noktaya koydum ve 31.5''lik boyut bence harika. İyi ki 27'' almamışım. Abimde 27'' monitör var, ilk gördüğümde büyük geliyordu ancak şimdi abimin 27''ine baktığımda tabiri caizse cücük gibi geliyor. 😄 Sağdan soldan ekranı küçültüp oynamadım çünkü ben 24'' monitördekinden çok daha iyi oynuyorum 31.5''de Valorant'ı ve CS:GO'yu çünkü düşmanları daha büyük ve net görüyorum ve vurmak kolay oluyor. Monitörle aramdaki mesafeyi iyi ayarladığım için sanırım. Dediğim gibi; masanın derinliği 73 cm ve üzeriyse 31.5'' tercih et, aksi takdirde 27'' öneririm ancak masan yeterliyse bence kesinlikle 31.5'' tercih etmelisin.
sagolun hocam forumda baya insanla iletişime gectim bende g3223d siparisi verdim merakla bekliyorum

hocam fikirlerinizde net misiniz?
Evet hocam.
epeyden bakinca ikisinin goze carpan avantajlari biri nano ips digeri de boyut ama hala emin olamadim
Epeyden bakarak teknik detaylara ulaşamazsınız.
rica etsem neden g3223d daha ustun model biraz aciklar misiniz?
Tabiiki. Resim üretme kalitesi yani görüntü kalitesi olarak daha üstün. Renkler daha düzgün ve black uniformity konusunda daha başarılı.

sagolun hocam forumda baya insanla iletişime gectim bende g3223d siparisi verdim merakla bekliyorum
Ölü piksel gibi her monitörde ihtimali olan talihsizlik yaşamazsanız pişman olacağınızı düşünmüyorum. Güle güle kullanın. Eğer internetten aldıysanız ölü piksel vs. direkt kutulayıp mağazaya götürün serviste ilgileniyor ve değişim yapıyorlar ben aynısını yaşadım yazmıştım bu konunun eski cevaplarında bir yerlerde. Hayırlı olsun

Evet hocam.

Epeyden bakarak teknik detaylara ulaşamazsınız.

Tabiiki. Resim üretme kalitesi yani görüntü kalitesi olarak daha üstün. Renkler daha düzgün ve black uniformity konusunda daha başarılı.
sagolun hocam evet daha arastirdm sonra daha yeni bir model

Ölü piksel gibi her monitörde ihtimali olan talihsizlik yaşamazsanız pişman olacağınızı düşünmüyorum. Güle güle kullanın. Eğer internetten aldıysanız ölü piksel vs. direkt kutulayıp mağazaya götürün serviste ilgileniyor ve değişim yapıyorlar ben aynısını yaşadım yazmıştım bu konunun eski cevaplarında bir yerlerde. Hayırlı olsun
sagolun hocam umarim yasamam merakla bekliyorum

Geri
Yukarı