İnceleme Dell G3223D

Merhaba. @Saint Lucia hocama söz verdiğim üzere ürün hakkindaki dusuncelerimi aktaracağim. Ben öyle profesyonel incelemeden anlamam, son kullanici gozuyle tatmin olup olmadiğimi elimden geldiğince anlatmaya çalişacağim. Öncelikle G2422HS adli cihazda yaşadiğim sorunlari bilenler bilir, 3 ay bekledim değişim için. Geldiğinde ayni gün satıp G3223D'yi sipariş ettim, bugün elime ulaştı. Yine ölü piksel çikacak diye çok korkuyordum ancak ne hoş ki üründe nokta hata çikmadi. Ghosting, IPS glow vs. hiçbir şey yok.

Herkes en başta 31, 5" çok büyük, rahatsız eder dedi ama ilk açışımda bile inanilmaz beğendim ekranı. 31, 5" olmasına rağmen yakından baktığımda dahi abarttiğiniz gibi piksel sayma durumu olmadı.

Malzeme kalitesi çok iyi bence. Diğer F/P ürünlerde %100 plastik kullanilirken, bu üründe yarı yarıya metal kullanılmış. Söylemezsem olmaz, arka kısımdaki mavi LED inanilmaz hoşuma gitti. Normalde RGB sevmesem de akşamlari çok hoş gözüküyor. Zaten resimlerini atacağim buraya. Bu arada cihazin yükseklik ayarını en alçağa ayarladim çünkü ekranin üst taraflarini gormem zorlaşacakti.

Gelelim panele. Her şeyden önce hayatımda ilk defa 1440p ekrana bakan birisi olarak 1080p ile arada ciddi bir fark var bana göre. Bundan önce VG278qf ve G2422HS kullandim, ikisi de bu cihazin yanindan geçemez. Renk konusunda diyecek söz yok, NVIDIA Denetim Masası'ndan 10 bit ayarini seçtim daha da şahane oldu. Film, video keyfi muazzam, oyunlarda ise yine çok çok tatmin edici. Tabii ben sadece FH5 ve LoL oynuyorum ama olsun. Herkes LoL'de buyuk ekran sorun yaratir dese de 1440p ve 31, 5" oynamak Draven main olduğumdan daha iyi pozisyon almamı, oyunu daha iyi takip etmemi sağladı. Monitoru masamin sonuna kadar ittiğim için buyuk olmasi beni rahatsiz etmedi, aksine iyi ki buyuk olanini almişim diyorum, hem de 23, 8" monitörden geçiş yaptığım halde.

Bu arada cihazda iki adet USB girişi var ben de birisine USB mikrofon taktim ama çalişmadi. Sanirim monitordeki USB girişlerini kullanmak için bir işlem yapilmasi gerekiyor ama ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yazabilir.

Ürünü kesinlikle öneririm. Ozellikle benim gibi FPS oynamayan, çizimle uğraşan, film, video izleyen arkadaşlar rahatlikla alabilir. Sadece bakış mesafeniz önemli. Öyle bir ayarlayin ki hem her alana hakim olun, hem de gozleriniz yorulmasın. Monitör ağır, kurarken çok dikkatli olmanizi tavsiye ederim. Boyuttan korkan arkadaşlar özellikle öncesinde 27" kullaniyorlarsa hiç sorun yaşamayacaklardir. Tabii ki tryhard olarak FPS oynayan arkadaşlar için uygun değil bu ürün. 1080p ve yüksek yenileme hizina sahip cihazlara bakacaklar.

Elimden geldiğince fikirlerimi aktardım, teknik bir inceleme yapma iddiam yok, ona göre okuyun. Zahmet edip okuyan herkesin gözleri dert görmesin.

Not: HDR olayini henüz kullanmadim. Zaman zaman bu konuya monitör hakkinda eklemeler yapacağim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230224_190439.jpg
    IMG_20230224_190439.jpg
    37,1 KB · Görüntüleme: 566
  • IMG_20230224_190507.jpg
    IMG_20230224_190507.jpg
    32,3 KB · Görüntüleme: 563
  • IMG_20230224_190536.jpg
    IMG_20230224_190536.jpg
    212,1 KB · Görüntüleme: 552
Anladım hocam bir de size zahmet 1080p ekranı, DSR ile 2K ya çıkarıp bir oyunu 2K da deneyebilir misiniz o farkıda merak ediyorum
daha önce dediğin şeyi denemiştim bu monitörü almadan önce görüntü biraz daha netleşiyordu bana göre tabi bu belki sana veyahut başkasına öyle gelmeyebilir..

Merhaba, bu monitörü alalı yaklaşık bir hafta oldu. Ancak HDR açıp bir oyuna girdiğimde üst ve alt siyah şeritlerde siyah çizgiler beliriyor ve sonra kayboluyor. Siyah kısımlarda bir parlama oluyor, sanki parlaklık o bölgelerde açılıp kapanıyor gibi. Benzer bir sorun yaşayan var mı?

Geri
Yukarı