Başarılı Kurulum Dell Inspiron 3521/5521 El Capitan 10.11.6

• Uyumlu Modeller: Dell Inspiron 3421 3521 3721 5421 5521 5721
  • Kurulum Modeli: 5521
  • Bios Version :14A
laptop-inspiron-15r-5521-love-pdp-1.jpg

Sistem Özellikleri:
  • Intel® HD Grafik Kartı 4000 (ÇALIŞIYOR)
  • AMD Radeon™ HD8730M 2 GB DDR3 grafik belleği(SSDT yaması ile kapatıldı)
  • 15,6 inç LED Arkadan Aydınlatmalı Ekran, Truelife ve HD çözünürlük (1366 x 768)
  • İntel ivy bridge i5 3. nesil 1.8 ghz (turbo boost 2.5 ghz) (Turbo boost çalışıyor Sorunsuz)
  • 8 gb DDR3 1600 MHz(Sorun Yok)
  • Ses realtec ALC282(Çalışıyor)
  • Synaptics Touchpad(Sorunsuz 5 nokta dokunmalı şekilde Çalışıyor)
  • Ethernet: RTL 8105E(sorunsuz çalışıyor)
  • WiFi: intel centrino n 2230 (Çalışmıyor)
  • Bluetooth: (Cihazda hiçbir ek işlem yapmadan çalışıyor)
  • Uyku (Çalışıyor)
  • USB 3.0 ve 2.0 (Çalışıyor)
  • Pil Göstergeleri Çalışıyor
  • Touchpad( Tam Destek 5 noktalı işlemler çalışıyor)
  • Ekran Parlaklığı Çalışıyor
  • Fonksiyon Tuşları(ses açma/kısma uyku ekran parlaklığı v.b. Çalışıyor)
  • Facetime Imesage çalışıyor
  • HDMI portu (Çalışıyor)
  • Kulaklık portu(Çalışıyor)
  • Mikrofon (Çalışıyor)
  • Kamera (Çalışıyor)
Çalışmayan tek bileşen Wifi kartı.

Unibeast ile hazırladığım USB Boot arg olarak dart=0 -v rootless=0 girdim Graphics inject olarak kurulum sırasında hiçbir kartı seçmedim.

Kurulum normaldi takılma falan olmadı.
kurulum sonrası hipernate fix yapılmalı mutlaka.
SMBios olarak MacBookPro9,2 kullanılmalı bazıları airbook 5.2 öneriyor ama MacBookPro9,2 kesinlikle doğru olan.

Boot sonrası işler biraz karıştı. İntel HD4000 i IGP platfom ID olarak: 0x01660003 girip inject intel seçtim.

config_plist.png

Boot arg olarak:

config_plist 2.png

Hepsinin önemi var şimdilik tek tek anlatmamın bir önemi yok soran olursa anlatırım. (-v isteğe bağlı)

SDST yamalayarak AMD ekran kartı kapatıldı. Güç yönetimi için iyi oldu pil normal kullanımda 4 .5 saat gidiyor artık.

DSDT yamalamaları yapıldı.
# TNOT fix
# rename GFX0, VID -> IGPU (Daha uzun pil için AMD ekran kartı kodları düzeltiliyor)
# Inject 0x0166003 to HD4000 for 1366x768 (igp platform id artık clover üzerinden değil artık tek kart intel. bu sebeple <graphicsEnabler=Yes> lazım)
# brightness (uyku sonrası ekran ışığı sorunu çözüldü ve klavyeden kontrol sağlandı (kext yardımıyla))
# duplicated for case it is in separate scope
# Insert Apple USB properties into EHC1 (Usbler çalışıyor)
# Insert Apple USB properties into EHC2(Usbler çalışıyor)
# Insert Apple USB properties into USB 3.0 XHC (Usbler çalışıyor)
# Replace all instances of AC with ADP1 (adaptör için gerekli)
# Fix method PNOT, called from AC adapter device (AC/ADP1)
# Fix Mutex
# SMBUS fix
# IRQ fix
# RTC fix
# Shutdown fix
# HPET fix
# OS Darwin check
# Power fix
# Add the missing MCHC device
# Fix _WAK
# Inject Audio info
Ekran Kartını Kapatmak için buraya çok baktım ama sonuç hüsran. sonrasında bir applelife.ru sitesinde (Türkçeye çevirmeyin rusçayı ingilizeye çevirin daha iyi bir çeviri veriyor google). Bulduğum bir yazıda SSDT 6 yapılacak düzenlemeden bahsediyorlardı. denedim olmadı bende BIOS mod yapan birini aradım ve bir rus arkadaş BIOS'u modlayarak bana değiştirilebilir grafiği açabileceğini söyledi." Sen istiyor mod o zaman verecek yüz dolar" dedi vermedim SSDT 6 yaması ile uğraştım oldu. Bu sayede dual boot sırasında harici ekran kartı çalışacak.(BIOS mod işlemi riskli bir iş. tavsiye etmem)

Kext'ler:

Other.png

ApplePS2SmartTouchPad.kext v 4.5 olacak yoksa 5 parmak 4 parmak ve 3 parmak kullanımları bulamazsınız.(voodoo kullananlar sadece 2 parmak kullanabilirler) 4.5 kext içinde info.plist düzenlemesi yapmak zorunda kaldım. 2finger hareketi çalışmıyordu mesele izleme dörtgeni ayarlarında sarma hareketi hızı sıfır olarak geliyor elle açsanızda reset sonrası tekrar sıfır oluyor. Bende 9 üzerinden 3 olarak hızı sabit hale getirdim. Elan Touchpad için Details about the Smart Touchpad driver Features - Smart Touchpad adresini inceleyin.

ACPIBatteryManager.kext DSDT yamasıyla Windows'ta nasıl çalışıyorsa gösterge aynı şekilde çalışıyor.

AnyCardReader.kext kart reader çalışıyor işte.

Ses için önemli.

CodecCommander. Kext uyku sonrası ses sorunu için gerekli. Voodoo kullananlar olabiliri oda çalışıyor ama kulaklık takınca manuel düzeltme gerekli birde seste bence düşük. Kext Utulity ile alc282 yamalı AppleHDA.kext ve HDAEnabler kurdum fakat uyku sonrası ses sorunu yaşadığım için EFI bölmüne ekledim.

Uyku sorunsuz çalışıyor fakat kapak kapatıldığında uykuya geçmiyordu. Biraz araştırınca DSDT dosyasında.

Kod:
Device (LID0)
  {
  Name (_HID, EisaId ("PNP0C0D"))
  Method (_LID, 0, NotSerialized)
  {
  Return (GP15)
  }

Name (_PRW, Package (0x02)
  {
  0x1F,
  0x03
  })
  Method (_PSW, 1, NotSerialized)
  {
  Store (Arg0, SLID)
  }

İçindeki:

değerlerini
yapınca kapak kapatılınca uykuya hemen geçip açılınca uyandığını görmüş oldum.(Uyku sonrasında USB'ler 5 saniye sonra geliyor ama sorunu çözemedim. BIOS'ta USB wake support seçeneği disable olmalı yoksa uyku haram oluyor. 2 saniye sonra uyanıyor. Fakat USB'ler çalışır durumda kalıyor. Darkwake seçeneklerini denemem lazım.)

Cihaz stabil çalışıyor. Tüm özellikler aktif. Wifi için ASUS mini N router kullanıyorum. Ama sipariş verdim yolda.

Gerekli dosyaları Dropbox'a yükleyip buraya ekleyeceğim.

History_Graphs.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba,
Aynı notebook'tan var bende. Kurulumu başarılı şekilde yaptım ancak ekran kartı olayını halledemedim. ilk defa hackintosh kuruyorum. Çoğu kelimeye aşina değilim. Yardımcı olabilir misiniz bana acaba?

Dostum cihazı sattığım için elimde mevcut değil. el capitan için olanını paylaşmıştım çok farklı bir işlem yapmadım. sadece touchpad ile ilgi kext sorunluydu onuda çözmüştüm.

Sistem Özellikleri:
  • 15,6 inç LED Arkadan Aydınlatmalı Ekran, Truelife ve HD çözünürlük (1366 x 768)
  • İntel ivy bridge i5 3. nesil 1.8 ghz (turbo boost 2.5 ghz) (Turbo boost çalışıyor Sorunsuz)
  • Uyku (Çalışıyor)
  • HDMI portu (Çalışıyor)
  • Mikrofon (Çalışıyor)
  • Kamera (Çalışıyor)

Unibeast ile hazırladığım USB Boot arg olarak dart=0 -v rootless=0 girdim Graphics inject olarak kurulum sırasında hiçbir kartı seçmedim.

SMBios olarak MacBookPro9,2 kullanılmalı bazıları airbook 5.2 öneriyor ama MacBookPro9,2 kesinlikle doğru olan.

Boot sonrası işler biraz karıştı. İntel HD4000 i IGP platfom ID olarak: 0x01660003 girip inject intel seçtim.

Eki Görüntüle 183384

Boot arg olarak:

Eki Görüntüle 183385

Hepsinin önemi var şimdilik tek tek anlatmamın bir önemi yok soran olursa anlatırım. (-v isteğe bağlı)

SDST yamalayarak AMD ekran kartı kapatıldı. Güç yönetimi için iyi oldu pil normal kullanımda 4 .5 saat gidiyor artık.

Ekran Kartını Kapatmak için buraya çok baktım ama sonuç hüsran. sonrasında bir applelife.ru sitesinde (Türkçeye çevirmeyin rusçayı ingilizeye çevirin daha iyi bir çeviri veriyor google). Bulduğum bir yazıda SSDT 6 yapılacak düzenlemeden bahsediyorlardı. denedim olmadı bende BIOS mod yapan birini aradım ve bir rus arkadaş BIOS'u modlayarak bana değiştirilebilir grafiği açabileceğini söyledi." Sen istiyor mod o zaman verecek yüz dolar" dedi vermedim SSDT 6 yaması ile uğraştım oldu. Bu sayede dual boot sırasında harici ekran kartı çalışacak.(BIOS mod işlemi riskli bir iş. tavsiye etmem)

Kext'ler:

Eki Görüntüle 183394

ApplePS2SmartTouchPad.kext v 4.5 olacak yoksa 5 parmak 4 parmak ve 3 parmak kullanımları bulamazsınız.(voodoo kullananlar sadece 2 parmak kullanabilirler) 4.5 kext içinde info.plist düzenlemesi yapmak zorunda kaldım. 2finger hareketi çalışmıyordu mesele izleme dörtgeni ayarlarında sarma hareketi hızı sıfır olarak geliyor elle açsanızda reset sonrası tekrar sıfır oluyor. Bende 9 üzerinden 3 olarak hızı sabit hale getirdim. Elan Touchpad için Details about the Smart Touchpad driver Features - Smart Touchpad adresini inceleyin.

ACPIBatteryManager.kext DSDT yamasıyla Windows'ta nasıl çalışıyorsa gösterge aynı şekilde çalışıyor.

Ses için önemli.

CodecCommander. Kext uyku sonrası ses sorunu için gerekli. Voodoo kullananlar olabiliri oda çalışıyor ama kulaklık takınca manuel düzeltme gerekli birde seste bence düşük. Kext Utulity ile alc282 yamalı AppleHDA.kext ve HDAEnabler kurdum fakat uyku sonrası ses sorunu yaşadığım için EFI bölmüne ekledim.

Uyku sorunsuz çalışıyor fakat kapak kapatıldığında uykuya geçmiyordu. Biraz araştırınca DSDT dosyasında.

Kod:
Device (LID0)
  {
  {
  Return (GP15)
  }

{
  0x1F,
  0x03
  })
  {
  Store (Arg0, SLID)
  }

İçindeki:

değerlerini

yapınca kapak kapatılınca uykuya hemen geçip açılınca uyandığını görmüş oldum.(Uyku sonrasında USB'ler 5 saniye sonra geliyor ama sorunu çözemedim. BIOS'ta USB wake support seçeneği disable olmalı yoksa uyku haram oluyor. 2 saniye sonra uyanıyor. Fakat USB'ler çalışır durumda kalıyor. Darkwake seçeneklerini denemem lazım.)

Cihaz stabil çalışıyor. Tüm özellikler aktif. Wifi için ASUS mini N router kullanıyorum. Ama sipariş verdim yolda.

Eki Görüntüle 183405

Merhabalar. Ben bu kurulumu sayenizde dell ınpıron 5521 cihazıma başarı ile kurup paylaştığınız Efı klasörünü yükleyip gerekli tüm şeyleri uyguladım. Tüm sistem faal tek çözemediğim konu HDMI TV baglantısında sesi TV'ye aktaramadım. PC'de ses var fakat Mac'te ses kısmında sadece dahili hoparlörler görünüyor. Bu konuda bir kaç forum dolaştım ama çözüm bulamadım. Bilginiz ve tavsiyeniz var ise şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhabalar. Ben bu kurulumu sayenizde dell ınpıron 5521 cihazıma başarı ile kurup paylaştığınız efi klasörünü yükleyip gerekli tüm şeyleri uyguladım. tüm sistem faal tek çözemediğim konu hdmı tv baglantısında sesi tv ye aktaramadım. pc de ses var fakat mac te ses kısmında sadece dahili hoparlörler görünüyor. bu konuda bir kaç forum dolaştım ama çözüm bulamadım. bilginiz ve tavsiyeniz var ise şimdiden çok teşekkür ederim. emeklerniz için saolun.
sistemim
İşlemci: Intel Core i5 3337U - 1.8 GHz (Turbo Boost Teknolojisi İle Max 2.7 GHz) 3 MB Önbellek
Ram: 8 GB DDR3 1600 MHz
Harddisk Kapasitesi: 1 TB SATA (5400 Rpm) HDD
İşletim Sistemi:el capitan 10.11.6
Ekran Karti: AMD Radeon HD 8730M (2 GB DDR3) Ekran Kartı
intel hd 4000
[TBODY] [/TBODY]

Sistem Özellikleri:
  • Uyku (Çalışıyor)
  • HDMI portu (Çalışıyor)
  • Mikrofon (Çalışıyor)
  • Kamera (Çalışıyor)

Eki Görüntüle 183384

Boot arg olarak:

Eki Görüntüle 183385

Kext'ler:

Eki Görüntüle 183394

Ses için önemli.

Kod:
Device (LID0)
  {
  {
  Return (GP15)
  }

{
  0x1F,
  0x03
  })
  {
  Store (Arg0, SLID)
  }

İçindeki:

değerlerini

Eki Görüntüle 183405

Hocam sana bir disk göndersem 16 GB bir bellek yada bir HDD. Aynı dell 5521 den bende var kurup gönderme imkanın olur mu ? Ben kuruyorum lakin ekran kartını en son 512 MB olarak gösterebildim. Üstüne üstlük ethernet kartı da hiç görmedi.

Hocam cihazı satıp Dell 7567 aldım. Yine macOs kurdum. O sebeple elimde cihaz olmadığı için bu talebi çözemem. Ama daha önce verdiğim Efi klasörünü kurulum USB'si içine koymanız yeterli.

Hocam El Capitan kurdum yine laptop'a. Ethernet, ses ve ekran kartı problemim var görselde belirttim. Ekran kartı sorunun multibest ile dün gece kurulum yaptım ama ne gördü görmedi, akşam eve gidince bakacağım. %80 ekran kartı görmedi, bir ihtimal ehtherneti görmüş olabilir. Yardımlarınızı bekliyorum. Config düzenleme konusunda hiç bir bilgim yoktur.
fwCZ_4tDcU-jT8pg6lGRnhJSZRbdFmEP.jpeg

hocam el capitan kurdum yine laptoba ethernet ses ve ekran kartı problemim var görselde belirttim ekran kartı sorunun multibest ile dün gece kurulum yaptım ama ne gördü görmedi akşam eve gidince bakıcam %80 ekran kartı görmedi bir ihtimal ehtherneti görmüş olabilir yardımlarınızı bekliyorum. Config düzenleme konusunda hiç bir bilgim yoktur. Eki Görüntüle 275873
Sanırım forumda bulunan imajları kullanıyorsun. Ben unibeast ile kendi oluşturdum hiçbir ayar yapılmamış bir imaj kullandım. Hep öyle yaparım. Eğer burada bulunan imajları kullanacaksanız önce clover uefi kurulum yapıp sonra benim verdiğim efi klosörünü efi bölmü içine diğer dosyaları sildikten sonra yerleştirmelisin başka ek kurulum kod girişi gerekmeyecektir. Extra olarak verdiğim ses kext lerini kurduğun da ses full fonksiyon gelecektir. Sattığım zaman sierra dahi sorunsuz halde idi.

Merhaba, 5521 model no'lu bilgisayarıma ben de macOS El Capitan kurmak istiyorum. Forumdaki imaj dosyaları ile 0 kurulum yapıp verdiğiniz dosyaları söylediğiniz gibi değiştirdiğim takdirde, başka hiç bir şey yapmam gerekmiyor mu? Örneğin USB olmadan boot etmek gibi ayarları yapmakla uğraşmalı mıyım? Hackintosh konusunda biraz bilgisizim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı