Dell Inspiron N5110 işlemci değiştirilir mi?

mertlanco

Kilopat
Merhaba,
Elime i7-2670QM işlemci geçti. Bende, kenarda duran i5-2530M işlemcili laptop mevcut. İşlemcileri değiştirmem bir sıkıntı yaratır mı?
Laptop modeli: Dell Inspiron N5110.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU-Z ile Mainboard sekmesine gir ve resmini at. Öncelikle çipsetini öğrenelim. Ve işlemcin değişir çünkü M ibareli bir işlemci. M ibareli her işlemci değiştirilebilir.

İşlemci soketleri uyuşacağını sanmıyorum bende aynı model laptop kullanıyorum. Bildiğim kadarıyla anakart işlemciye göre tasarlandığı için değiştirdiğinizde uyumsuzluk olacaktır. Yine de soket uyumuna Intel'in sitesinden iki modeli de yazarak bulabilirsin.

CPU-Z ile Mainboard sekmesine gir ve resmini at. Öncelikle çipsetini öğrenelim. Ve işlemcin değişir çünkü M ibareli bir işlemci. M ibareli her işlemci değiştirilebilir.

İşlemci soketleri uyuşacağını sanmıyorum bende aynı model laptop kullanıyorum. Bildiğim kadarıyla anakart işlemciye göre tasarlandığı için değiştirdiğinizde uyumsuzluk olacaktır. Yine de soket uyumuna Intel'in sitesinden iki modeli de yazarak bulabilirsin.

Farklı tip soketler kullanıldığı gösteriyor. Maalesef hayallerim suya düştü.

Dosya Ekleri

• cpu.PNG
    cpu.PNG
    29,1 KB · Görüntüleme: 86
Son düzenleme:
Farklı tip soketler kullanıldığı gösteriyor. Maalesef hayallerim suya düştü.
Farklı tip soket falan değil. İ7-2670QM'de Socket G2 kullanıyor sizin işlemciniz de Socket G2 kullanıyor. Yani uyumlular. Lakin İ7-2670QM daha fazla güç tüketecek. Bunun için en kötü 4.74 amperlik bir Adaptör'e ihtiyacınız var. Eğer 4.74A'nın altında bir adaptörünüz varsa değiştirmeyin bile. Adaptör aşırı ısınacağı için bozulabilir. Ayrıca soğutma sistemi de yetersiz gelirse o işlemciyi kullanmanız eziyet olacak.

İşlemcinizin TDP değeri 35W. İ7-2670QM ise 45W TDP değerine sahip. Yani cihazınız için 35W TDP değerine sahip bir işlemci bakın.

Farklı tip soket falan değil. İ7-2670QM'de Socket G2 kullanıyor sizin işlemciniz de Socket G2 kullanıyor. Yani uyumlular. Lakin İ7-2670QM daha fazla güç tüketecek. Bunun için en kötü 4.74 amperlik bir Adaptör'e ihtiyacınız var. Eğer 4.74A'nın altında bir adaptörünüz varsa değiştirmeyin bile. Adaptör aşırı ısınacağı için bozulabilir. Ayrıca soğutma sistemi de yetersiz gelirse o işlemciyi kullanmanız eziyet olacak.

İşlemcinizin TDP değeri 35W. İ7-2670QM ise 45W TDP değerine sahip. Yani cihazınız için 35W TDP değerine sahip bir işlemci bakın.
İntel'in internet sitesinde i7 işlemci için FCPGA988 soket, i5 işlemci için PPGA988 soket desteklediği yazıyor. Bu sıkıntı teşkil etmiyor mu? Elimdeki adaptör 6.7 amper çıkış verebiliyor. Adaptör sıkıntı olmayacaktır. İşlemciyi değiştirip ısı değerline bakacağım fakat işlemci uyumuna bakarken bu model bilgisayarın i7-2670QM versiyonu da olduğunu gördüm. Isı bence çok problem olmayacaktır.

Intel'in internet sitesinde i7 işlemci için FCPGA988 soket, i5 işlemci için PPGA988 soket desteklediği yazıyor. Bu sıkıntı teşkil etmiyor mu? Elimdeki adaptör 6.7 amper çıkış verebiliyor. Adaptör sıkıntı olmayacaktır. İşlemciyi değiştirip ısı değerlerine bakacağım fakat işlemci uyumuna bakarken bu model bilgisayarın i7-2670QM versiyonu da olduğunu gördüm. Isı bence çok problem olmayacaktır.
Hocam öncelikle FCPGA988 ve PPGA988 arasında bir fark yok. Yani olay BIOS'ta bitiyor aslında. BIOS destekliyorsa o işlemciyi sıkıntı yok. Çipsetiniz ney bu arada? Çipsetinizin uyumlu olduğu ürünlere bakıp net bir şey söyleyebiliriz.

Ben de İ7-2670QM kullanıyorum ve 4.74A adaptöre rağmen çok zorlanıyor cihaz. Çok güç çekiyor işlemci. 6.7 amper çıkış ile dediğiniz gibi bir sorun olacağını zannetmiyorum çok yüklenmezseniz.

Hocam öncelikle FCPGA988 ve PPGA988 arasında bir fark yok. Yani olay BIOS'ta bitiyor aslında. BIOS destekliyorsa o işlemciyi sıkıntı yok. Çipsetiniz ney bu arada? Çipsetinizin uyumlu olduğu ürünlere bakıp net bir şey söyleyebiliriz.

Ben de İ7-2670QM kullanıyorum ve 4.74A adaptöre rağmen çok zorlanıyor cihaz. Çok güç çekiyor işlemci. 6.7 amper çıkış ile dediğiniz gibi bir sorun olacağını zannetmiyorum çok yüklenmezseniz.
Hocam merhaba,
Bende i7-3630QM işlemci ve aynı bilgisayar mevcut. 3. nesil takmam sıkıntı yaratır mı? İnternetten baktım aynı soketi kullanıyorlar.

Hocam merhaba,
Bende i7-3630QM işlemci ve aynı bilgisayar mevcut. 3. nesil takmam sıkıntı yaratır mı? İnternetten baktım aynı soketi kullanıyorlar.
Aynı soketi kullansalar da 3. nesil işlemciler HM75 ve üstü çipsetlerle uyumlular. BIOS destekliyorsa HM65 veya HM67 çipset ile de çalışabilir tabii. Ayrıca yukarıda da belirttim QM serisi işlemciler çok güç çekiyorlar ve aşırı ısınıyorlar. Soğutma sisteminiz yetersizse takmayın. Takıp deneyin sıcaklıklarda sorun yoksa kullanın. Tabii BIOS destekliyorsa o işlemciyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı