Denemelerde Netlerin Düşüklüğü

Enesxdd

Kilopat
Evet abilerim, ablalarım geldim 12.sınıfa üniversite sınavına hazırlanıyorum. Okulumuz para toplayarak sürekli bize deneme yapıyor fakat denemler benim moralimi bozuyor. Çünkü netlerim hiç iyi değil. Hele en son orijinal yayınlarının bir denemesine girdim. Vallahi bu kadar mı kötü yapılır bir deneme. Netlerim berbat. Normalde tüm test kitaplarım karekök yayınlarından. Ne çok zor ne çok kolay diye bunu aldım. Matematik sorularını çözebiliyorum fakat denemelerdeki matematik soruları haddinden fazla zor geliyor bana. Hiç yapamıyorum. Türkçe'de ise genelde 22-25 net arası yapıyorum dil bilgisi sorularının hiçbirini çözmeyerek, matematik ise 12-15 arası gidip geliyor. Fakat bu son girdiğim denemede toplam 30 40 netim anca çıkacak. Sizlerde de böyle miydi netler? Denemeler çok mu kasıntı oluyor? Eğer bu normal değilse ne yapmam gerek?

Hedefine göre netlerin değişir fakat bana göre netlerin hiçte iyi değil.Sana tavsiyem bir adet problem kitabı alman başta kolay olursa iyi olur onu çözmen ve çözerken kronometre tutman senin faydana olacaktır.

Başkalarını sorma, sen üzülürsün.
asıntı olmaya gelecek olursak yayına göre değişir. Verdiğin yayın hakkında hiçbir fikrim yok.
Normal olup olmaması öznel bir şey bence. Sınava 2,3 milyondan fazla kişi giriyor ve sınavın yarısını doğru yapanların sayısı 120 bini geçmiyor. Bu şekilde bakarsak o netler normal. Ama liseden mezun olan kişilerin sınavın yarısını yapamaması hiç normal değil bence.
Ne yapmam gerekiyor dersen otur çalış derim. Yanlışlarının hangi konulardan olduğuna bak. Önce bildiğini sandığın ama hata yaptığın konuları bitir. Sonrasında ise hiçbir fikrin olmadığı için boş bıraktığın konuları öğren.

Hedefim 100 bin ve aşağısına girebilmek. Amacım polis olmak fakat olur da polislik olmazsa boşta kalmayayım diye hazırlanıyorum. Matematikte yapabildiğim tek konu problemler çünkü sene başından beri sadece problem çözdüm en önemli konu o diye ve onu hallettim problemler cepte fakat geometri ve diğer konulara dair fikrim bile yok. Genelde bu kadar kötü yapmazdım fakat son deneme beni acayip düşürdü moral olarak. Özellikle Türkçe berbattı. Sizden bir isteğim daha olacak, bana düzgün bir yayından deneme önerebilir misiniz. Bak şu yayın iyidir bunun soruları güzel falan dediğiniz bir yayın var mıdır? Birde karekök yayınları hakkında ki fikirleriniz nedir?

Karekök eskiden çok iyiydi fakat TYT AYT'den sonra pek tercih edilmiyor.
3-4-5 Yayınları
Apotemi
Bilgi Sarmal
Hız ve Renk
Bunlar matematik için gayet iyi kaynaklardır bana göre

Matematikten 10 net yapan birisine ağır gelir bu kaynaklar. Biraz daha basit kaynaklardan başlamanızı öneririm.
Arkadaşın matematikten 10 net yapmasının sebebi yetiştiremiyor oluşu büyük ihtimal.
Eğer böyle bir sorunun varsa paragraf çözmek bu yetiştirememe sorununu aşmanın tek yolu. Yarından sonra her gün 15 soru paragraf çözmekle işe başla tabi problem çözmeyi de bırakmamalısın çünkü problemleri bırakırsan 2-3 hafta içinde başa dönersin bu da sana çok sıkıntı yaratır özgüvenini yitirmene sebep olur. Dediğim gibi sen ilk hafta her gün 15 soru paragraf çözerek başla sonra her hafta bunu 5 soru arttır. Emin ol çok faydasını göreceksin.
Yavaştan geometri konularına başla. Ve konuları bitirdiğin zaman da her gün geometri soruları çözmen gerekecek bilgilerinin taze kalması için. Temel matematik konularında da aynı durum geçerli. Ancak dediğin gibi problemlerde iyiysen temel matematik konularını öğrenmekte büyük bir zorluk çekmezsin. Emin ol düşündüğünden daha kolay tek yapman gereken ders çalışman gereken saat geldiğinde düşünmeden harekete geçmelisin eğer düşünürsen çalışmak gözünde büyür ve başlamakta inanılmaz bir zorluk yaşarsın.
Ve bir de hobilerini asla bırakma en önemli konulardan biri de bu çünkü sınava az bir süre kaldığı dönemde inanılmaz bir bıkkınlık yaşayacaksın. Bu dönemde ayakta durmanı yapmaktan zevk aldığın şeyler sağlayacak.
Bu arada Ben de 12. sınıfım. Umarım hayalindeki okulu kazanırsın.

Arkadaşın matematikten 10 net yapmasının sebebi yetiştiremiyor oluşu büyük ihtimal.
Eğer böyle bir sorunun varsa paragraf çözmek bu yetiştirememe sorununu aşmanın tek yolu. Yarından sonra her gün 15 soru paragraf çözmekle işe başla tabi problem çözmeyi de bırakmamalısın çünkü problemleri bırakırsan 2-3 hafta içinde başa dönersin bu da sana çok sıkıntı yaratır özgüvenini yitirmene sebep olur. Dediğim gibi sen ilk hafta her gün 15 soru paragraf çözerek başla sonra her hafta bunu 5 soru arttır. Emin ol çok faydasını göreceksin.
Yavaştan geometri konularına başla. Ve konuları bitirdiğin zaman da her gün geometri soruları çözmen gerekecek bilgilerinin taze kalması için. Temel matematik konularında da aynı durum geçerli. Ancak dediğin gibi problemlerde iyiysen temel matematik konularını öğrenmekte büyük bir zorluk çekmezsin. Emin ol düşündüğünden daha kolay tek yapman gereken ders çalışman gereken saat geldiğinde düşünmeden harekete geçmelisin eğer düşünürsen çalışmak gözünde büyür ve başlamakta inanılmaz bir zorluk yaşarsın.
Ve bir de hobilerini asla bırakma en önemli konulardan biri de bu çünkü sınava az bir süre kaldığı dönemde inanılmaz bir bıkkınlık yaşayacaksın. Bu dönemde ayakta durmanı yapmaktan zevk aldığın şeyler sağlayacak.
Yok dostum yetiştirememek değil bu :) hobilerinizi zevklerinizi bir kenara bırakıp hayvan gibi çalışacaksınız eğer derece istiyorsanız. Onun dışında daha makul hedefleriniz varsa ona göre çalışmanız daha iyi olur.

Karekök matematik alanında güzel ürünler ortaya koyuyor. Diğer dersler hakkında bilgim yok. Deneme olarak 345'in ve Karekök'ün varsa bakabilirsiniz.
Problemler en önemli konu değil. Matematiğin en önemli konusu fonksiyondur.
Önerileriniz için teşekkürler fakat TYT'de en çok soru problemlerden çıkıyor ben TYT için konuşuyorum.

Öncelikle yorumun ve iyi dileklerin için teşekkür eder aynılarını senin için dilediğimi bilmeni isterim.Türkçe çözerken çok sıkılıyorum her gün paragraf çözmeye başlamam gerekiyor sanırım. Matematikte 10 net yapıyorum çünkü sadece problemleri çözüp bırakıyorum. Genelde matematik netimin %80 problemlerden geliyor. Gelelim orijinal yayınlarına; eğer bu yayının son denemesine girdiyseniz bu yazdıklarımı çok iyi anlayacaktınız çünkü gerçekten zor bir denemeydi. Okulumuzda ki tıp kazanacağını düşündüğümüz insanlar bile 50 neti görmüş görememiş ve okul bir daha bu yayından deneme yapmayacakmış bunları öğrenmek beni baya motive etti. Son bir sorum daha olacak, aşağı yukarı 100 bin sıralama yapmak için yapmam gereken ortalama net sayısı kaçtır? Biraz araştırdım fakat gördüğüm sonuçlar arasında uçurum var bu yüzden bilgili birinden öğrenmek daha hayırlı olur diye düşünüyorum. Tüm senelerimin ortalaması aşağı yukarı 82 falan hesaplarken buda gerekiyor diye söyleyeyim dedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı