Dengesiz internet

364809

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba.
Dün ADSL internetten fiber internete geçtik. 25 Mbps hızında. 06:00-18:00 arası 100 Mbps ve ekstra Turkcell TV+ şekline bir paket.
5 GHz ve 2.4 GHz şeklinde iki farklı Wi-Fi mevcut modemde 5 GHz internet 40 Mbps'ye kadar çıkarken 2.4 GHz olan 3 Mbps'i zar zor görüyor.
Bana modemde bir şey varmış gibi geliyor, dün modemin Firmware güncellemesini de yaptım.

Steam ETS 2 indirmem saat 22:27
steam indirme hızım.PNG

Bu dün akşam bu saatlerde 8.9-13 MB/S arasındaydı.(5GHz)

Steam CS:GO indirmem saat 22:40
2.4 ghz hız testi.PNG

(2.4 ghz)

5 GHz Wi-Fi üstünden hız testim (www.milleni.com.tr)
5 ghz.PNG

Bu çok dengesiz 40 MBPS-70 Mbps(4 cihaz bağlı, modem ile arada 1 oda var)

2.4 GHz Wi-Fi üstünden hız testim(www.milleni.com.tr)
2.4 ghz.PNG

Bu dün 25 MBPS-40 Mbps arasındaydı(4 cihaz bağlı, modem ile arada 1 oda var)

2.4 ile 5 GHz arasında bu kadar hız farkı olması normal mi?
Bu dengesizliklerin sebebi PC'ye interneti telefon üstünden vermem olabilir mi?
Bir de eski internet o kadar yavaştı ki şimdiki internet ile hız testi yapmadan duramıyorum normal mi?:D

Son düzenleyen: Moderatör:
2.4 ile 5 GHz arasında bu kadar hız farkı olması normal mi?
Evet, normal. Kısaca anlatmak gerekirse 2.4 GHz frekansında birçok cihaz olması ve kanalların ağzına kadar dolu olmasından ötürü çakışma daha fazla oluyor diyelim :) Bu da tabii ki performansı etkiliyor.
Bu dengesizliklerin sebebi PC'ye interneti telefon üstünden vermem olabilir mi?
Bu durumu biraz daha açıklar mısınız?
Bir de eski internet o kadar yavaştı ki şimdiki internet ile hız testi yapmadan duramıyorum normal mi?:D
Evet, bu da normal :D Hayırlı olsun :)

Evet, normal. Kısaca anlatmak gerekirse 2.4 GHz frekansında birçok cihaz olduğu için ve kanallar dolu olduğu için çakışma daha fazla oluyor diyelim :)

Bu durumu biraz daha açıklar mısınız?

Evet, bu da normal :D hayırlı olsun :)

Teşekkür ederim. Bir Wi-Fi adaptörüm olmadığı için telefonu PC'ye bağlıyorum bu yoldan interneti veriyorum PC'ye. Bunun internet hızıma etkisi olur mu?

Teşekkür ederim. Bir Wi-Fi adaptörüm olmadığı için telefonu PC'ye bağlıyorum bu yoldan interneti veriyorum PC'ye. Bunun internet hızıma etkisi olur mu?
Bir Wi-Fi adaptörü ile karşılaştırırsak olmaz diyebiliriz. Eğer telefonunuzun Wi-Fi performansı iyiyse problem olacağını düşünmüyorum. Tabii ki normal kablo performansını vermeyecektir.

Bir Wi-Fi adaptörü ile karşılaştırırsak olmaz diyebiliriz. Eğer telefonunuzun Wi-Fi performansı iyiyse problem olacağını düşünmüyorum. Tabii ki normal kablo performansını vermeyecektir.
Bu yanlış bir cevap. USB üzerinden aktarılan veri kesinlikle RJ45'e yaklaşamayacaktır. Bir kere USB zaten aynı andan gönderim ve aktarım yapma özelliğine sahip olmadığı için oyun performansını inanılmaz düşürecektir.

Bu yanlış bir cevap. USB üzerinden aktarılan veri kesinlikle RJ45'e yaklaşamayacaktır. Bir kere USB zaten aynı andan gönderim ve aktarım yapma özelliğine sahip olmadığı için oyun performansını inanılmaz düşürecektir.
Ben kablo ile aynı performansı verecek demedim zaten, dikkatli okuyunuz. Ek olarak kendi denemelerimde de "inanılmaz" düşüşler görmedim.

Ben bunun için yazmıştım. Ben de teorik olarak söyledim. Test yapıp karşılaştırmak lazım ama bahsettiğim problemden dolayı USB Type-C olmadığı sürece stabil bir bağlantı alınması çok çok zor.
Testimi yaptım ve geldim. Söylediğimde hiçbir hata yok. Neredeyse sıfıra sıfır bir kayıp var. Ping sürelerinde en fazla 2 ya da 3ms oynadı. O da Wi-Fi'ın stabil ping süresi verememesinden kaynaklı.

Telefonun Wi-Fi performansı (resimdeki son testi baz alınız):
Screenshot_20210329-193059.jpg

Bilgisayarın USB 2.0 bir şarj kablosu ile bağlanılmış performansı:
1617035825362.png

Yeni konular

Geri
Yukarı