İnternet dengesiz çalışıyor

Hocam bende TurkNet kullanıyorum 55 Mbps download 14 Mbps upload. Bu upload neden herkeste farklı? Aynı sokakta arkadaşım 8 görüyor Max benim de öyle gözüküyor ama 14 alıyorum siz 19 alıyorsunuz bu arakdaşta 6 alıyor cidden kafam karıştı. Hepimiz Türk Telekom altyapısı kullanmıyor muyuz? İlginç bir bilgi daha vereyim uploadım yavaş yavaş 14e çıktı önceden 8'di :D

Aslında 50Mbps pakede geçince 8Mbps alıyorum. Paketle ve konumla alakalı bir durum. Bazı bölgerde farklı upload değerleri ve ona göre paketler oluyor genelde. Bazı yerlerde TurkNet'in yanlış bilmiyorsam upload hız sınırı kaldırma zımbırtısından olduğu için daha yüksek veriyordu.

Santrale mesafe, kablo kalitesi, modem vs her şey bir etken bence bu tür konularda. Bir de bazı kişilerde DSLAM kilidi var, ISS arayıp onu kaldırtmak istediğini söyle.

DSLAM kilidini benim Türk Telekom'a mı söylemem gerekiyor TurkNet'e mi peki :D çünkü internet sağlayıcım her ne kadar TurkNet olsa da ben Türk Telekom'un internetini kullanıyorum.

Aslında 50Mbps pakede geçince 8Mbps alıyorum. Paketle ve konumla alakalı bir durum. Bazı bölgerde farklı upload değerleri ve ona göre paketler oluyor genelde. Bazı yerlerde TurkNet'in yanlış bilmiyorsam upload hız sınırı kaldırma zımbırtısından olduğu için daha yüksek veriyordu.

DSLAM kilidini benim Türk Telekom'a mı söylemem gerekiyor TurkNet'e mi peki :D çünkü internet sağlayıcım her ne kadar TurkNet olsa da ben Türk Telekom'un internetini kullanıyorum.
DSLAM kilidini Türknet kendisi yapıyor MH aradığında.

Modem aç kapat ile keşke kendine gelse. TurkNet internetin yanına Türk Telekom'dan 2. interneti yanına alma düşüncem var açıkçası son zamanlarda. Bulunduğum bölgede altyapı zaten sıkıntılı Türk Telekom saha çalışanları ilgileniyor zaten halihazırda bununla. TurkNet olunca haliyle Türk Telekom müşteri hizmetlerine ben kendim ulaşamıyorum. TurkNet'ten destek kaydı açıyorum Türk Telekom saha çalışanlarını yönlendirsinler diye internetiniz son kaç demişti 10 mu 18 saat mi ne süredir sorunsuz çalışıyor gözüküyor destek kaydını kapatabilirsiniz diyor.

Eki Görüntüle 2008227

Az önce yaptım hız testini ve sonuç bu. Acaba böyle mi sorun gözükmüyor?
başka modem kullanmayı denedinmi ve binadan modemine gelen kabloyu kontrol etmeyi bu işi tt veya türknetle çözemezsin

Başka modem kullanmayı denedin mi ve binadan modemine gelen kabloyu kontrol etmeyi bu işi TT veya TurkNet'le çözemezsin.

Başka modemde de aynı şekilde fakat CRC hataların birikmesiyle daha uzun süre dayanabiliyor sadece.

1699598144780.png

Öbür modem 7M hatada kafayı yemişti bu modem 6.9 milyon hatada hala sağlam çalışıyor. @Ozz2018

1699598223128.png

Bir dk lafımı geri alıyorum sağlam falan çalışmıyormuş bu da hızı düşürüyor o hatalardan sonra :D

1699598396426.png

Başka modemde de aynı şekilde fakat CRC hataların birikmesiyle daha uzun süre dayanabiliyor sadece.

Eki Görüntüle 2009125

Öbür modem 7M hatada kafayı yemişti bu modem 6.9 milyon hatada hala sağlam çalışıyor. @Ozz2018

Eki Görüntüle 2009126

Bir dk lafımı geri alıyorum sağlam falan çalışmıyormuş bu da hızı düşürüyor o hatalardan sonra :D

Eki Görüntüle 2009129
Hiç yabancı değil bu yazdıklarınız. Tıpatıp benim yaşadığım süreç. Çözümünü yazdım.

Hiç yabancı değil bu yazdıklarınız. Tıpatıp benim yaşadığım süreç. Çözümünü yazdım.

Bir de teknik destek telefonda konuşurken modemde sorun olabilir zırvalarını söylemiyor mu sinir oluyorum. Bu ilk bağlandığı günden beridir aynıydı sadece farkında değildim. İnşallah bir an önce gelirde saha ekipleri çözerler.

@Ozz2018 saha dolabının mesafesi uzak olduğu için yaşanıyormuş sorun 24mbps ye düşürünce sorununuz düzelir diyor.

Dslam kilidini sordum türknete böyle cevap verildi
IMG_20231121_104822.jpg

@Ozz2018 son defa sizi rahatsız edeyim hocam.

1702342290372.png

resimde gördüğünüz zyxel P-2812HNUL-F1 modemini satın aldım en son olarak. açıkçası openwrt desteğinden ötürü almıştım fakat modemde ekstra fark ettiğim bu modemde crc hatası wifi dışındaki bağlatılarda yaşamadığım oldu. yani wifi ile bağlıyken crc hatası oluyor. bir süre sonrada crc hatasını kendisi resetlediğini gördüm. acaba benim sorunum altyapı değilde başka birşey ötürü olabilir mi?

1702342498943.png

1702342527545.png

1702342588688.png

1702342660851.png

1702342731340.png

Yani bu modem benim sorunuma kendisi çözüm getiriyor gibi dursada halen daha ana sorunu merak ediyorum ve çözülebiliyorsa çözmek isterim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı