Depremde çatıya çıkmak daha mantıklı değil mi?

Yıkılan yapılara baktığımız zaman çatı kısmı tüm binanın üstüne çöktüğü bi durumda sağlam kaldığını görüyoruz. Üst kattaki bina sakinleri evde kalmaktansa çatıya çıkıp sıkı bir şekilde tutunurlarsa depremden en az hasarla kurtulmuş olmaz mı? Siz ne düşünüyorsunuz?
Balkona çıkın binanın yıkılmasını bekleyin tam enkaz altında kalacakken zıplayın kurtulun.(Gizli bilgi)

Kötü durum. Önemli bir şey olduğu zaman özellikle, 1 santim ayağımi kaydıramıyorum maalesef. 2019'da marmara denizindeki depremde, gece vardiyasında çalışıyordum, eve gelip yattım, öğlen uykumdan etmişti. Gözümü açtım, 1 saniye sonra sallanmaya başladı bina. Yatakta dona kaldım, bitincede deprem ranzanın üstünden don kişot gibi atlayıp üstümü giymiştim.
Depremin ilk olduğu günden neredeyse 6 gün geçti halen uykuda gözlerimi kapatınca yatağımın sallandığını hissedip dönüyorum ilk avizeye bakıyorum avize sallanmıyor ben o anı geri yaşıyorum deprem olmadığı halde Allah bir daha yaşatmasın inşallah

2 ay önce bir deprem olmuştu. Bursa'da şiddetli hissetmiştim. Deprem anında ne yapacağını bilemiyor insan. Fiziksel olarak donuyorsun. Sadece depremin geçmesini bekliyorsun. Tabi kendi deneyimim bu. Başkası daha akıllıca düşünebilir deprem anında. Ama ben yapamamıştım.

Depremin ilk olduğu günden neredeyse 6 gün geçti halen uykuda gözlerimi kapatınca yatağımın sallandığını hissedip dönüyorum ilk avizeye bakıyorum avize sallanmıyor ben o anı geri yaşıyorum deprem olmadığı halde Allah bir daha yaşatmasın inşallah
Aynen şuan bende o durumdayım. Gece oturma odasında yatıyorum, aranın ışığınıda açıyorum, koltuğa yatmaya gidince kapıyı görmemek üzere yatıyorum, sanki kapıdan biri gelicekmişsine, sabah'a kadar öyle kitlenip yatıyorum, ses duyduğum zaman tıkım çıkmıyor, her halde hırsız felan gelse, orda can verir giderim Allah Muhafaza :) nasıl bir etki yarattıysa bende, daha kurtulamadım pazartesiden beri.

Geri
Yukarı