Depremden sonra deprem bölgesindeki binada oturmaya devam edilmeli mi?

Devlet gelip bakıp gitmiş, az hasarlı demiş işte. Hadi diyelim ki devlete güvenmediniz, peki mühendisler? O kadar bilgili, yetkili kişi tamamdır diyorsa otur.

Önümüzde ki 500 sene daha büyük bir deprem olmayacak korkamana gerek yok. Tabii artçılar devam edebilir ama artık binanızda sağlam ise korkmana gerek yok için ferah olsun. Bulunduğun bölgede çok yıkım var mı?
Olabilir de, bunu bir tek Rabb'im bilebilir. Belki tetiklenecek veya başka bir şey olacak, bunu biz bilemeyiz.

Devlet gelip bakıp gitmiş, az hasarlı demiş işte. Hadi diyelim ki devlete güvenmediniz, peki mühendisler? O kadar bilgili, yetkili kişi tamamdır diyorsa otur.

Olabilir de, bunu bir tek Rabb'im bilebilir. Belki tetiklenecek veya başka bir şey olacak, bunu biz bilemeyiz.

Yani elhamdulillah Müslüman'ım bende ama senin nasıl bir mantığın var? İncelemelerde görüldüğü gibi 500 yılda bir tekrarlanıyor burada büyük depremler. Fay hattı o kadar sürede stres yüklüyor. İslam dini bile bilime önem vermişken sen kim olarak bunu yargılıyorsun mesela? Sen bile mühendisleri dinle diyorsun ama fay hattı konusunda ki mühendisliğe gelince nasıl buraya bağlıyorsun?

Yani elhamdulillah Müslüman'ım bende ama senin nasıl bir mantığın var? İncelemelerde görüldüğü gibi 500 yılda bir tekrarlanıyor burada büyük depremler. Fay hattı o kadar sürede stres yüklüyor. İslam dini bile bilime önem vermişken sen kim olarak bunu yargılıyorsun mesela? Sen bile mühendisleri dinle diyorsun ama fay hattı konusunda ki mühendisliğe gelince nasıl buraya bağlıyorsun?
Mühendisleri dinlemesinin sebebi o kolonların artık kesin sağlan oluşudur. Ama fay hattı öyle değil. İstanbul Depremi 1999'da oldu ve bu yıllarda tekrar olacağı düşünülüyor. Yani diyeceğim şu ki 500 yıl çok uzun bir süre, bu süre aralığında her şey olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mühendisleri dinlemesinin sebebi o kolonların artık kesin sağlan oluşudur. Ama fay hattı öyle değil. İstanbul Depremi 1999'da oldu ve bu yıllarda tekrar olacağı düşünülüyor. Yani diyeceğim şu ki 500 yıl çok uzun bir süre, bu süre aralığında her şey olabilir.
Jeologlar da yer bilimi mühendisleri ve 500 yılda bir oluyor diyorlar? İstanbul depremi 1999'da olmadı 1999 yılında Gölcük depremi oldu önce adam akıllı bil sonra konuş. Bilmiyorsan sus âlim sansınlar. Tekirdağ ilerisi kırıldı ve Gölcük'te itibaren son 100 yıl içinde o fay tamamen kırıldı ve sadece Marmara bölgesi kaldı. Az bir süre içinde olacak diyenler 1999 yılından beri sırası ile 2001,2004,2007,2008,2010,2014,2016 yıllarında da olacak dedi. Aynı insanlar. Geçmiş arşivleri incele görürsün. 2050 yılında da olur diyen var 5 sene içinde olacak diyende var. Bilmeden yanlış bilgi verme.

Jeologlar da yer bilimi mühendisleri ve 500 yılda bir oluyor diyorlar? İstanbul depremi 1999'da olmadı 1999 yılında Gölcük depremi oldu önce adam akıllı bil sonra konuş. Bilmiyorsan sus âlim sansınlar. Tekirdağ ilerisi kırıldı ve Gölcük'te itibaren son 100 yıl içinde o fay tamamen kırıldı ve sadece Marmara bölgesi kaldı. Az bir süre içinde olacak diyenler 1999 yılından beri sırası ile 2001,2004,2007,2008,2010,2014,2016 yıllarında da olacak dedi. Aynı insanlar. Geçmiş arşivleri incele görürsün. 2050 yılında da olur diyen var 5 sene içinde olacak diyende var. Bilmeden yanlış bilgi verme.
Marmara Depremi olarak da geçmiştir. Tekirdağ ile alakası yok gölcüğün. Tekirdağ Avrupa tarafında, depremin merkezi İzmit Gölcük ise İstanbul'un Anadolu yakasının sınırındadır.

Fay hattı çok gerildi, artık kırılması çok mühim, bu yüzden insanlar tahmin edebiliyor. Ama senin dediğin 500 yıl, yani 5 tane yüz yıl ediyor. Neredeyse Osmanlı hakimiyeti kadar olacak. O kadar sürede kimse bir şey diyemez.

Marmara depremi olarak da geçmiştir. Tekirdağ ile alakası yok gölcüğün. Tekirdağ Avrupa tarafında, depremin merkezi izmit gölcük ise İstanbul'un Anadolu yakasının sınırındadır.

Fay hattı çok gerildi, artık kırılması çok mühim, bu yüzden insanlar tahmin edebiliyor. Ama senin dediğin 500 yıl, yani 5 tane yüz yıl ediyor. Neredeyse Osmanlı hakimiyeti kadar olacak. O kadar sürede kimse bir şey diyemez.

Tekirdağ tarafı da kırık gölcük tarafı da kırık. Tek kırılmayan bölge Marmara deniz'inin olduğu bölge diyorum sen gelmiş Tekirdağ ile alakası yok diyorsun. Daha karşımdaki insan hangi bölgelerde deprem oluştuğundan bir haber ben sağlıklı şekilde tartışmıyorum. Sen kendi halinde takıl.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adam, o kadar "yetkili geldi ve 'oturabilirsiniz' dedi", diyor. Ona rağmen bir içime sinmiyor diye belirtiyor. Sen gelip tek kelime "Oturabilirsiniz." yazıyorsun. Bari öylesine bir kaç cümle ekleseydin.
Başka ne diyelim? Yetkililer zor tutmuş kendisini. Ben olsam otur işte diye azarlardım. Paranoyak olmuş adam. Daha ne diyelim? Ne yaparsan yap, en sağlam kayaya ev yap ve depremde 0 hasar alsın, fark etmez. Bu adam paranoyak olmuş. Psikologtan destek almadan veya unutmadan geçmez bu.

Uzun süredir oturuyoruz hocam. Cevabınız için teşekkür ederim.
Bu arada ev kayalık zeminde mi?

Tekirdağ tarafı da kırık Gölcük tarafı da kırık. Tek kırılmayan bölge Marmara Deniz'inin olduğu bölge diyorum sen gelmiş Tekirdağ ile alakası yok diyorsun. Daha karşımda ki insan hangi bölgelerde deprem oluştuğundan bi haber ben sağlıklı şekilde tartışsmıyorum. Sen kendi halinde takıl.
Ne bu agresif cevaplar? Saçma sapan agresiflik yapmaya gerek yok, karşındakinin bir hatası var ise kırmadan söylemeye çalışır insan ama sana bakıyorum da durduk yere laf sokmalar falan. Asıl sen kendi halinde takıl.

Mübarek 4 saattir ben hatanı düzeltmeye çalışıyorum. Daha ne yapayım?
Ben sadece dini olarak seni uyardım ama sen gelip alttan alttan "Sen kimsin ki?" vb. tarzda göndermeler yapıp agresif cevaplar veriyorsun. Yahu şu hayatta kimseyi kırmaya değmez emin ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı