Depremden sonra deprem bölgesindeki binada oturmaya devam edilmeli mi?

Ben sadece dini olarak seni uyardım ama sen gelip alttan alttan "Sen kimsin ki?" vb. tarzda göndermeler yapıp agresif cevaplar veriyorsun. Yahu şu hayatta kimseyi kırmaya değmez emin ol.
Hayır ben asla öyle davranmadım. Din bi tek sana yok sende gelip bi tek kendin Müslüman'sın gibi davranma. Periyod süresi var 520 olur 480 olur ama ortalama 500 yılda bir büyük deprem oluyor bu bölgelerde. Anca o kadar sürede fayda stres birikiyor diyorum. Gelmiş yok Allah bilir yok şöyle yok böyle diyorsun. Yav tabii Allah bilir ama bilim denen bir şey var. Allah zaten bilim alanında kendinizi geliştirin diyor. Kendin dikkat et önce bunlara.

Hayır ben asla öyle davranmadım. Din bi tek sana yok sende gelip bi tek kendin Müslüman'sın gibi davranma. Periyod süresi var 520 olur 480 olur ama ortalama 500 yılda bir büyük deprem oluyor bu bölgelerde. Anca o kadar sürede fayda stres birikiyor diyorum. Gelmiş yok Allah bilir yok şöyle yok böyle diyorsun. Yav tabii Allah bilir ama bilim denen bir şey var. Allah zaten bilim alanında kendinizi geliştirin diyor. Kendin dikkat et önce bunlara.
Ya tamam ben zaten bilime karşı değilim. Fakat 500 yıl çok uzun bir süre, bu süre aralığında faydaki gerginliği tetikleyen bir çok şey olabilir. Bu yüzden kesin konuşmamak gerekir. Bunu açıkladım sadece o da senin içindi. Neyse bence konu kapansın ve barışalım.

Ya tamam ben zaten bilime karşı değilim. Fakat 500 yıl çok uzun bir süre, bu süre aralığında faydaki gerginliği tetikleyen bir çok şey olabilir. Bu yüzden kesin konuşmamak gerekir. Bunu açıkladım sadece o da senin içindi. Neyse bence konu kapansın ve barışalım.
Ben küsmedim zaten. Hiç deprem olmaz demedim dikkat edersen o kadar büyük olmaz dedim.

Bende depremi yaşadım ve 2 ay gibi bir süre yine deprem bölgesinde müstakil bir evde kaldım mecburen. İlk zamanlar en ufak artçılarda bile içimiz hopluyordu fakat alıştık sonradan. 7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki iki tane büyük depremden az hasarlı çıkan binaya artçılar etki etmez bence hocam. O bina bence 7.0-7.9 büyüklüğündeki bir depremi de yıkılmadan atlatabilir. Tabii hasarların farklı farklı türleri var fakat içiniz rahat bir şekilde oturabilirsiniz diye düşünüyorum hocam.
Hocam, uzmanlar ağır hasarlı binaların artçılardan dolayı yıkılabileceğini söylüyor. 7.8'lik bir depremin artçıları da yıkıcı oluyor. Bu yüzden atlattı mantığı pek geçerli sayılmıyor. Orta hasarlı yapıları da yoruyor bu artçılar. Sadece az hasarlı ve hasarsızlar etkilenmiyor.

Devlet gelip bakıp gitmiş, az hasarlı demiş işte. Hadi diyelim ki devlete güvenmediniz, peki mühendisler? O kadar bilgili, yetkili kişi tamamdır diyorsa otur.

Olabilir de, bunu bir tek Rabb'im bilebilir. Belki tetiklenecek veya başka bir şey olacak, bunu biz bilemeyiz.
Deprem bölgesi için genel seyir bazı bölgeler için 4-5 arası artçı gösteriyor. Onun dışında transfer Malatya-Bingöl tarafına gitti. Deprem bölgesinde tetiklenecek pek yer kalmadı. 2 Deprem de enerjiyi boşalttı deniyor. Lakin Mart 2024'te bölge tamamen sakinleşecekmiş. O zamana kadar uzun aralıklarla 4-5 arası artçı görülebilirmiş.

Yani elhamdulillah Müslüman'ım bende ama senin nasıl bir mantığın var? İncelemelerde görüldüğü gibi 500 yılda bir tekrarlanıyor burada büyük depremler. Fay hattı o kadar sürede stres yüklüyor. İslam dini bile bilime önem vermişken sen kim olarak bunu yargılıyorsun mesela? Sen bile mühendisleri dinle diyorsun ama fay hattı konusunda ki mühendisliğe gelince nasıl buraya bağlıyorsun?

DAF, KAF ve BAF'a nazaran çok geç büyük depremler üreten bir fay zonuymuş. Bu yüzden içimiz biraz rahat. Tabii Malatya'da olan büyük artçılar bazen tekrardan stres bindiriyor Maraş ve çevresine ama bölge aktif olduğu için fay bunu biriktirmeden 2-3 bandında açığa çıkartıyor. Bu işimize yarıyor. Biriktirip büyük deprem üretmek yerine 2-3 seviyelerinde çıkarması yani.

Mühendisleri dinlemesinin sebebi o kolonların artık kesin sağlan oluşudur. Ama fay hattı öyle değil. İstanbul Depremi 1999'da oldu ve bu yıllarda tekrar olacağı düşünülüyor. Yani diyeceğim şu ki 500 yıl çok uzun bir süre, bu süre aralığında her şey olabilir.
Hocam, 6 Şubat depreminin olduğu fay zonundaki yıllık hareket, KAF'da olduğundan daha yavaşmış. Bundan dolayı uzun bir süre beklenmiyor denilebilir ki Maraş yanılmıyorsam yıllarca büyük deprem üretmemiş. Yanlış hatırlamıyorsam 250 yıl önceydi galiba Maraş'ın en son bu derece büyük depremi.

Başka ne diyelim? Yetkililer zor tutmuş kendisini. Ben olsam otur işte diye azarlardım. Paranoyak olmuş adam. Daha ne diyelim? Ne yaparsan yap, en sağlam kayaya ev yap ve depremde 0 hasar alsın, fark etmez. Bu adam paranoyak olmuş. Psikologtan destek almadan veya unutmadan geçmez bu.

Bu arada ev kayalık zeminde mi?
Yani bilmiyorum ama depremin merkez üssü ile aramızda 80 KM vardı. Buna rağmen ev az hasar aldı. Uzmanlara sorduğum zaman zeminin sağlamlığı ve sıvılaşma olmaması sizi kurtarmış dedi.

Son düzenleme:
Yani bilmiyorum ama depremin merkez üssü ile aramızda 80 KM vardı. Buna rağmen ev az hasar aldı. Uzmanlara sorduğum zaman zeminin sağlamlığı ve sıvılaşma olmaması sizi kurtarmış dedi.
Evet, zemin de çok önemli. Mesela bulunduğum bölge full kaya dolu. İnşaat oluyor yakınımda. Kaya çıkartmak için kaç kamyon geldi sayılamaz.

Geri
Yukarı