Depremden sonra oluşan korku

yone1108

Decapat
Makaleler
1
Merhaba. Depremden sonra bende bir korku oluştu. Uyurken örtüyü kafama çekmeden yatamıyorum. Kafamı dışarı çıkardığımda örtünün dışına sanki karşıdan biri geliyormuş gibi bir tehdit varmış gibi hissediyorum ve kalp ritmim hızlanıyor terliyorum. Tuvalete gidiyorum arkamdan biri geliyor gibi hissediyorum. Tek kalmak istemiyorum bir odada. Bu tür korkular yaşayıp çözüme kavuşan birileri oldu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam normal, zamanla geçer fakat gerçekten kötüyseniz bu anlattıklarınızı hep yaşıyorsanız psikologla görüşün. Psikolojimizi bu dönemde korumamız lazım.

Hocam bu deprem ile alakalı gibi gelmedi, başka bir şeyden korkuyor olabilirsiniz.

Daha önce böyle bir şey yaşamadım ki. Depremden sonra oluştu.

Hocam normal, zamanla geçer fakat gerçekten kötüyseniz bu anlattıklarınızı hep yaşıyorsanız psikologla görüşün. Psikolojimizi bu dönemde korumamız lazım.

Evet depremden sonra her gün yaşıyorum. En kısa zamanda psikolog ile görüşeyim o zaman

Bir süre sonra etkisi azalacaktır. Eğer baş edemiyorsanız bir psikoloğa danışmakta fayda var.

İnşallah azalır. Baş edemiyorum çünkü çıkamadım etkisinden bir türlü

Sürekli olarak deprem'den olan korku veya tetikte olma durumuna bilimsel olarak "Seismophobia" ismi verilmektedir.
“Seismophobia” olarak tanımlanan deprem korkusu veya deprem fobisi, kişinin olasılık dahilinde bulunan deprem riskleri nedeniyle kendisi ve sevdikleri için derin bir korku içine girmesi ve bu korkunun kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesi şeklinde nitelendirilir.

Deprem korkusu (seismophobia) tanısı nasıl konulur?

Deprem korkusu (seismophobia) tanısı nasıl konulması için uzman yardımı alınmalıdır. Öncelikle depremi yaşayan kişi ruh sağlığı konusunda uzman kişiler tarafından dinlenir ve ayrıntılı şekilde değerlendirilir. Deprem fobisi yani deprem korkusunun tanısı kişideki bazı belirtilere bakılarak konulmaktadır. İlerleyen ve tedavi edilmeyen deprem korkusu, travma sonrası stres bozukluğu ve akut stres bozukluğu gibi ciddi psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Depremi doğrudan yaşayanlar için direkt olarak psikolojik destek almak gerekir. Depremi yaşamasa da şahit olduğu görüntüler nedeniyle etkisinden çıkamayarak günlük hayatını olumsuz derecede etkileyecek düzeye gelen korkular yaşayan kişilerin de psikolojik destek için başvurmaları önem taşımaktadır. Uzmanlar terapiler esnasında gerekli donelere sahip olarak kişileri en uygun şekilde yönlendireceklerdir.

Deprem korkusu (seismophobia) tedavisi nasıldır?

Deprem korkusu tedavi sürecinde amaç kişiye bu korkuyla başa çıkma becerisi kazandırmaktır. Uygulanacak tedavi kişinin yaşadığı travmanın boyutuna göre, depremden birebir etkilenip etkilenmediğine göre ya da kişiye ait altta yatan farklı psikolojik problemler olup olmadığına göre sadece terapiler ya da ilaç tedavileriyle desteklenen terapiler şeklinde olabilmektedir.

Deprem korkusu (seismophobia) nasıl geçer?

Deprem korkusu yaşayan kişilerin uzman desteği alması önem taşımaktadır. Korku anında hislerini yakınlarıyla paylaşmak, olumsuz düşünceleri durdurmak için korkuları tanımlamak ve nefes teknikleri ile kaygı sırasında sakinleşmeye çalışmak deprem korkusuyla başa çıkma konusunda faydalı olabilmektedir. Deprem için önlem almak da korkuları hafifletebilmektedir. Bu nedenle riskli olmayan binalarda oturmak, deprem çantası hazırlamak ve evdeki eşyaları sabitlemek gibi önlemler deprem korkusunu yatıştırabilmektedir.

Çok fazla cenaze görmek zorunda kaldım istemeyerek bundan kaynaklı olabilir mi?

Zamanla geçicektir kardeşim inşallah.
Babannemler Malatya'da 2 depremi de ev içerisinde yaşamışlar, şuan onlarda en ufak bir koltuk sallanmasında hemen irkiliyorlar zamanla geçecektir
Zaman her şeyin ilacıdır.

Zamanla geçicektir kardeşim inşallah.
Babannemler Malatya'da 2 depremi de ev içerisinde yaşamışlar, şu an onlarda en ufak bir koltuk sallanmasında hemen irkiliyorlar zamanla geçecektir
Zaman her şeyin ilacıdır.

Bende ikisini evde yaşadım. İkincisi 7.6 merkez üssü bulunduğum yerde oldu. Keşke evde yaşamasaydim daha az korku oluşabilirdi. İnşallah geçer zamanla yoksa da psikolojik destek alayım. Teşekkür ederim herkese♥️

Geri
Yukarı