Depreme karşı nasıl bir savunma yapılabilir?

mahmutxd07

Decipat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar malum gündemimiz deprem. Ve hepimiz biliyoruz ki çoğumuzun evi sağlam değil. Bu durumda neler yapmamız gerekir? Kendi evimizde ne tarz önlemler alabiliriz. Odamızı sağlamlaştırabilir miyiz? Ne tarz sağlamlaştırmalar yapılabilir?

Deprem korkusu yaşıyorum. Çok insan öldü. İstanbul depremi bekleniyor, İzmir depremi bekleniyor. Yani yarın ne olacağını kimse bilmiyor.

Evet arkadaşlar malum gündemimiz deprem. Ve hepimiz biliyoruz ki çoğumuzun evi sağlam değil. Bu durumda neler yapmamız gerekir? Kendi evimizde ne tarz önlemler alabiliriz. Odamızı sağlamlaştırabilir miyiz? Ne tarz sağlamlaştırmalar yapılabilir?

Deprem korkusu yaşıyorum. Çok insan öldü. İstanbul depremi bekleniyor, İzmir depremi bekleniyor. Yani yarın ne olacağını kimse bilmiyor.

1. Mobilyaları sabitleyebilirsin bunun için aparatlar var biraz araştır.
  2. Deprem çantası hazırlayabilirsin.
Bunun dışında evde yapabileceğin pek bir şey kalmıyor.

Öncelikle ölümden kaçmak yerine, hayatın son parçası olan ölümle yaşamayı kabullenmek lazım. Hergün trafikte yada hastalıktan yüzlerce insan hayata veda ediyor, bu yüzden sakin olalım.

Deprem gibi afetlerin saati olmaz, çök-kapan-tutun falanda uygulayabilirsin ama gördüğün gibi çok bir işe yaramıyor. Bize düşen bundan ders çıkartıp sağlam konutlar yapmak dışınada pek bişey elimizden gelmiyor, deprem öldürmez binalar öldürür. Cam kenarında uyumamanızı öneririm.

Sağlamlaştırma için dolapları vs. sabitlemek lazım onun dışında mesela ben yatmadan önce yatağın dibine bir şişe su koyuyorum, sallantıya uyanırsam yuvarlanıp kendimi atarım suyun yanına.

Sağlamlaştırma için dolapları vs. sabitlemek lazım onun dışında mesela ben yatmadan önce yatağın dibine bir şişe su koyuyorum, sallantıya uyanırsam yuvarlanıp kendimi atarım suyun yanına.

Hocam çanta içine kıyafet su falan üstünede montları atıyorsun bir şey olduğunu hissedersen direk kucaklarsın hepsini ama önce aile bireylerine gitmenizi öneririm.
Onlardan birini tutup eşyaları almalısınız ama Allah bizi bu duruma bırakmasın inşallah.

Pek bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum, şiddetli depremlerde ne deprem çantası, ne mobilya sabitleme, ne çök-kapan-tutun hiçbiri işe yaramıyor bence. Şiddetli depremlerde daha fazla can kayıbı vermemek için tek şart "SAĞLAM BİNA YAPMAK."

Aslında en öncelikli şeylerden biri de, yapabiliyorsan kendine bir kör nokta yap. Her odaya birer kör nokta yapın. Hayatta kalmanız için öncelikle ezilmemeniz gerekiyor sonuçta. Yanında durunca yıkılmayacak ama senin üstüne bir şeyler düşmesini engelleyecek bir şey veya alan bul. Onun dışında kesinlikle yakınında şu bulundur. Örneğin ben yanımda gece yatmadan önce en az 1,5ltsu bulundururum. Normalde bu az bile ama daha fazlası şişeyle taşımadığı için pek olmuyor.

Pek bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum, şiddetli depremlerde ne deprem çantası, ne mobilya sabitleme, ne çök-kapan-tutun hiçbiri işe yaramıyor bence. Şiddetli depremlerde daha fazla can kaybı vermemek için tek şart "SAĞLAM BİNA YAPMAK."

Haklısınız da binayı tekrar yaptıramam? Taşınma ihtimalim de yok.

Temel olarak neler yapabileceğimi soruyorum. Mesela yatağımın başında sağlam sayılabilecek bir masa var. Bunu nasıl daha çok güçlendirebilirim?

-Evdeki ağır eşyaları (dolap vb.) sabitleyin.
-Deprem çantası hazırlayın ve evinizde doğru olduğunu düşündüğünüz konuma koyun.
-Olası bir deprem senaryosu için kendinize bir kaçış rotası belirleyin. Olası senaryoları zihninizde tasarlayarak ona göre hazırlıklı olun. Evinizde sallanmak için güvenli olan yerleri belirleyin. Bunlar deprem anında kaçmak veya saklanmak için durup düşünmenize engel olur bu sayede o spesifik zamanda güvenli bir şekilde dışarı çıkabilirsiniz.

Arkadaşların yazıklarına ek olarak:
Ailenizle birlikte ortak bir toplanma noktası belirleyebilirsiniz.
Araba varsa bagaja mont, battaniye, yiyecek ve su tarzı şeyleri bir kutuya koyarak saklayabilirsiniz.
Yine ailenizle iletişim kurabilmeniz için alternatif haberleşme uygulamalarını öğrenin.
Panik olmamayı öğrenin. Soğukkanlı davranabilmek deprem esnasında ve sonrasında çok önemli.
Binanızın sağlamlığını kontrol ettirebiliyorsunuz. Tam bilmiyorum ancak bazı yerlere başvuru yapmanız gerekiyor. Televizyonlarda anlattılar.
Binanız sağlam değilse ve tabii ki imkan varsa sağlam olduğu emin olunan bir yere taşınılmalı. Ama yine de depreme ev dışında başka yerlerde de denk gelinebilir, orası ayrı.
Kaderci zihniyet terkedilmeli, çevrenizde böyle düşüncelere sahip olan varsa gereği yapılmalı. Her şey burada bitiyor aslında.

Yeni konular

Geri
Yukarı