Depremler neden artmaya başladı?

neden artmaya başladı bilgim yok, lakin küresel sorunlar tetikliyor olabilir. Sonuçta insan oğlu doyumsuz olduğu için bunda da bizim parmağımız vardır illaki. Böyle küçük depremler, artçı şoklar büyük depremin habercisidir. Yani diyor ki ; bakın ben buradayım sıkıldım artık ona göre haberiniz olsun. Artçı depremler hep bir birlerini tetiklemekde. Bu arada deprem öldürmez bilginiz olsun. Yanlış yapılaşma insanların hayatına son veriyor

1999 depremlerinden sonra yapılan araştırma sonunda bilimsel olarak depremlerin yakın ya da kesişen faylardaki sismik hareketleri tetikleyebildiği kanıtlanmış durumda. Kuzey Anadolu Fayı, Doğu Anadolu Fayı, Bitlis-Zagros Fayı gibi büyük faylar bu gerçeğe göre birbirleri üzerindeki hareketleri tetikleyebilecek konumdalar. Anadolu ve yakın çevresinde son 3 yıldaki büyük denilebilecek depremlere baktığımızda ise neredeyse hepsinin bu faylar ile bağlantısı var. 2.5 yıl önce İzmir - Karaburun açıklarındaki 6.3'lük deprem Kuzey Anadolu Fayının batı kolunun alt yanal atımlı fayları sıkıştırması sonucu olmuştu. Silivri - Adapazarı arasında olan depremler Kuzey Anadolu Fayı üzerinde oluyor, Kuzey Irak civarlarındaki deprem de Bitlis-Zagros fayı üzerinde olmuştu. Elazığ depremi de bu 2 büyük fay ile kesişme durumundaki Doğu Anadolu Fayı üzerinde oldu. Bu arada bu depremlerin 7'nin altında olması ise aslında bize biraz daha zaman tanıyan bir şans çünkü daha büyük depremler üretebilen faylar bunlar.

Bu depremler sürpriz depremler değiller, bir gün olacakları "kesin" olan depremler. Sıklığı kafa kurcalayacak bir konu değil. Anadolu, çok sayıda kıta levhaları arasında nispeten fazla sayıda kırığın birleştiği bir noktada bulunuyor, Ege Bölgesi ve Ege Denizi ise zaten sismik açıdan Dünya'nın en faal bölgesi. (Evet örümcek beyinlilerin dediği gibi zina ile ilgisi yok...) Sorun depremlerin sık olması değil, bu gerçeği hâlâ burada yaşayan insanların çok az bir kısmının bilmesi, depremleri başka bir "güce" bağlaması ve neler olacağı gün gibi ortadayken buna karşı önlem alınmaması.

Ayrıca Ege ve Akdeniz bölgeleri için daha da büyük bir tehdit var. Girit'in altındaki levha hareketinin olduğu batma zonu. O bölgedeki tektonik hareket 8 ve üzeri büyüklüklerde depremlere neden olabilecek kadar büyük, öyle bir depremde Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgeleri de yıkıma uğrar.

Not: Muğla açıklarındaki 6.2'lik depremin bu faylarla direkt bağlantısı yok. Hellen Yayı üzerindeki Girit zonunun kuzey faylarını itmesi sonucu oluştu.

Son düzenleme:
Konunun cevabı Türkiye'nin genel olarak fay hatları üzerine kurulu olması ve bu fay hatlarında enerji birikmiş olması ama sormamız gereken soru neden artıyor değil buna rağmen neden günü kurtaracak kadar önlemden öteye gidemiyoruz önlem almak konusunda olmalı, sadece alınan deprem vergisi (doğal afetten de vergi alabiliyorlar, bravo) bile birçok önlem almaya yeter, 2007 Yönetmeliği ile birçok hata sayılabilecek husus değişti ve önlemler arttı ama geç kalınmış bir önlem, keza 2019 Yönetmeliği de geç kalınan bir yönetmelik, en az 4-5 yıl önce çıkmalıymış ki eski, en az 20 yıllık, binalar da sağlam olarak çıkabilsin, diyebilirsiniz 2007'de çok uzak bir tarih yapı sektörü için ama bu 2007 Yönetmeliği 2010 sonunda mı 2011 başında mı tam olarak uygulanmaya başlandı ve ülkemizin çoğunluğu 10 yıldan çok daha yaşlı evlerde oturuyor (lanet olsun alemin çocuğuna düzenlediği merasimde ziyan edilenlerle bir ay ev geçindiren Dünya'ya, lanet olsun patır patır dökülen insanların paraları, hakları ile hayat yaşayanlara, ben Kayseri'den hissettim ve binalar beşik gibi sallandı ve Kayseri'nin fay hattı ile alakası yok, ilk depremi biz burada böyle hissetmişsek oradakiler ne yaşamıştır, ne hissetmiştir, insanların böyle durumlarda zarar görüp görmemesi bize kalmış bir durum ama devlet doğru dürüst akıllanmıyor, halk hiç akıllanmıyor, bana kızacaklar için şunu sormak istiyorum; Hanginizin evinde mobilyalar sabitlenmiş, hanginizin çekmecelerinde tutucu kilit mekanizmaları var, hanginiz büyük saklama dolaplarını tam kapasite kullanmıyor ? Demek istediğim devletin de suçu var bu konularda ama bütün suç yerel yönetimin değil, bizim de en az onlar kadar suçumuz var).
İnsanlar günahkar, Allah cezalandırıyor, bunlar kıyamet alametlerinde de var zaten, fakir olanlar ölecek.
Özellikle bu mesajı seçtim, hiçbir tanrılı din farkirler ölecek demez ki İslam da fakirler ölür zenginler kalır diyen bir din değil tam tersine halkların fakir ve zenginlerini bir arada ayrım yapmadan yaşamasını ön görür.

Dini olarak zinanın artması ve haramın artması olduğu söyleniyor
Aynen dediğin gibi günümüz çok kötü eski zamana kıyasla insanlar şeytan gibi oldu.Her türlü kötülük arttı.Bunlara örnek olarak Zina,cinayetler,tacizler forumun bir çoğu ne alakası var der tabiki depremin meydana gelmesini bilimsel sebeplerle açıklıyabiliriz fakat herşeyin bir nedeni var anlatmak istediğimi bir çoğunuz anlamışsınızdır.

Aynen dediğin gibi günümüz çok kötü eski zamana kıyasla insanlar şeytan gibi oldu.Her türlü kötülük arttı.Bunlara örnek olarak Zina,cinayetler,tacizler forumun bir çoğu ne alakası var der tabiki depremin meydana gelmesini bilimsel sebeplerle açıklıyabiliriz fakat herşeyin bir nedeni var anlatmak istediğimi bir çoğunuz anlamışsınızdır.
Kardeşim bunları yazman onlar için bir şey değiştirmez. Çünkü böyle insanlar genelde ya bilim ya da din olarak düşünüyor.

Konunun cevabı Türkiye'nin genel olarak fay hatları üzerine kurulu olması ve bu fay hatlarında enerji birikmiş olması ama sormamız gereken soru neden artıyor değil buna rağmen neden günü kurtaracak kadar önlemden öteye gidemiyoruz önlem almak konusunda olmalı, sadece alınan deprem vergisi (doğal afetten de vergi alabiliyorlar, bravo) bile birçok önlem almaya yeter, 2007 Yönetmeliği ile birçok hata sayılabilecek husus değişti ve önlemler arttı ama geç kalınmış bir önlem, keza 2019 Yönetmeliği de geç kalınan bir yönetmelik, en az 4-5 yıl önce çıkmalıymış ki eski, en az 20 yıllık, binalar da sağlam olarak çıkabilsin, diyebilirsiniz 2007'de çok uzak bir tarih yapı sektörü için ama bu 2007 Yönetmeliği 2010 sonunda mı 2011 başında mı tam olarak uygulanmaya başlandı ve ülkemizin çoğunluğu 10 yıldan çok daha yaşlı evlerde oturuyor (lanet olsun alemin çocuğuna düzenlediği merasimde ziyan edilenlerle bir ay ev geçindiren Dünya'ya, lanet olsun patır patır dökülen insanların paraları, hakları ile hayat yaşayanlara, ben Kayseri'den hissettim ve binalar beşik gibi sallandı ve Kayseri'nin fay hattı ile alakası yok, ilk depremi biz burada böyle hissetmişsek oradakiler ne yaşamıştır, ne hissetmiştir, insanların böyle durumlarda zarar görüp görmemesi bize kalmış bir durum ama devlet doğru dürüst akıllanmıyor, halk hiç akıllanmıyor, bana kızacaklar için şunu sormak istiyorum; Hanginizin evinde mobilyalar sabitlenmiş, hanginizin çekmecelerinde tutucu kilit mekanizmaları var, hanginiz büyük saklama dolaplarını tam kapasite kullanmıyor ? Demek istediğim devletin de suçu var bu konularda ama bütün suç yerel yönetimin değil, bizim de en az onlar kadar suçumuz var).

Özellikle bu mesajı seçtim, hiçbir tanrılı din farkirler ölecek demez ki İslam da fakirler ölür zenginler kalır diyen bir din değil tam tersine halkların fakir ve zenginlerini bir arada ayrım yapmadan yaşamasını ön görür.
Keşke yazmadan önce, birde okumayı düşünseydiniz yorumları ironi yaptığımı belirtmiştim. 👍

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı