Ders 2, Tanrıların çalışma prensibi

Hocam zaten genel anlamda neoliberalizm yahut kapitalizm yahut crony capitalizm(bu konuda bahsedilen de dahil), keynesçi politikaların ya da merkezci politikaların tam anlamıyla terk edilememesinden kaynaklı. Konudaki gibi eleştiriler doğru. Bunlar övülecek, günümüzde kabul görecek şeyler değildir. Ama keynes modeli de başarısız bir model. Neoliberalizmin öncesinde bu denendi zaten ve krizler vs. oldu. Şu sokak röportajlarından bilirsiniz, dayılar sürekli olarak bahseder. Kuyruklar, karneler vardı yiğenim diye ya da telefonunu çıkar göster mevzusu. Aslında o dönemlerle alakalı. Ama bu argümanlar nasıl ki günümüzde kabul görmüyorsa, aynı mevzular işte politikalarda da geçerli. Genel olarak sosyalist/sosyalci bir düzene alternatif kapitalist sistemler 1970-1980'lerde faydalı oldu mu oldu, günümüzde faydalı mı değil. Bu kadar. Ha günümüzde de öyle çok matah bir liberalizm yoktur. En basitinden merkez bankacılığının olduğu ve üstüne de bunların altın standardının falan kalmadığı yerde genel olarak sağ liberalizmden(klasik liberalizm, liberteryenizm vs.) bahsetmek pek mümkün değil. Merkez bankaları, komünist manifestoda önerilen şeylerden birisi yanılmıyorsam.

Konuya özetle şu videodaki gibi düşünüyorum ben(lüks tüketim soru işareti sadece, çünkü lüks tüketimin marjinal fayda yönünden bir olumlu yönü de var),
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de şunu kenara iliştireyim(video çok farklılaşıyor ama serbest piyasa kısmı için attım sadece),
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bir de şunu ekleyeyim, bir kitaptan alıntı. En azından ne nedir vs. araştırmak açısından yardımcı olacağına inanıyorum(ben direkt böyle yaptım).

Para (bölüm bölüm devam ediyor. Bir kitaptan alıntılar.)

Son olarak da sosyal liberalizm şayet ki ekonomi modeli olarak serbest piyasacı sosyal olarak da refah devletini savunuyorsa ve arasında denge kurulabileceği mümkünse elbette mantıklı olacaktır. Ama şunu söylemek lazım, nihai bu olmayacaktır bence çünkü sosyal politikaların da doğrularıyla beraber yanlışları var. Neoliberalizm gibi geçiş olabilir sadece. Genel olarak liberalizm için klasik liberalizmi, Adam Smith'i anlamak bana daha doğru geliyor. Sol veya kolektivist politikaların öyle veya böyle fayda sağlamayacağını düşünüyorum ben, sağ veya bireyci veya ademimerkeziyetçi politikalara daha fazla güveniyorum. Çağın dinamizmine göre şekillenecek şeyler en nihayetinde. Yarın kalkıp çat diye sosyalizme ya da liberteryenizme uyanmayacağız en nihayetinde. Genel olarak kanaatim bu yönde.

Bir de şu video var, Kerem Tibuk liberteryen birisi, sosyal liberalizme değinmiş(35.dk'dan başlıyor. Tamamı, burada açılan konuyla ilişkili olabilir.).

Direkt liberal kaynaklardan attım. Konuyu liberal açıdan değerlendirmesini istediğim için çünkü. Bir de btc vs. geçiyor. Yatırım tavsiyesi amacı taşımıyor bunlar, aman diyeyim.

Biraz fazla çorba etmişim ehe :D bu konuda da diğer açtığınız konularda da az çok fikrimi buraya yazmış oldum. :D Neyse @telefonunugoster hocamın affını istiyorum. Konuyu fazlaca dağıttığım için.
Hocam keşke direkt konuya yazsaydınız😅 Şimdi buraya cevap yazsam konu iyice dağılacak. Moderatör arkadaştan rica edip yazınızı konuya taşıma imkanınız var mı?

Hocam keşke direkt konuya yazsaydınız😅 Şimdi buraya cevap yazsam konu iyice dağılacak. Moderatör arkadaştan rica edip yazınızı konuya taşıma imkanınız var mı?
Hocam daha çok, keynesçilik ve kapitalist mevzusuna yönelik bir eleştiri yapmaya çalışmıştım aslında. Sosyal liberalizme özel değildi de diğerine ufak bir şey yazayım öyleyse :D

@ZCPS21

Konunun dağıldığı yok, Özellikle Neo liberalizm Mezopotamya tanrılarının piyasa kurumları ve otoriteleri otoritelerden kasıt devlet aygıtları değil, Cenevre gibi şehirler, IMF FED gibi kurumlar vakıf kuruluşlar vesaire vesaire vesaire, iş bunların dayattığı yapısal değişikliklerin başında geliyor, @Estar Abi bak benim bankada param var, üstüme tapuda 1 ev 1 daire var, sana bunu cila için söylemiyorum şunun için söylüyorum, benim şuan ikame ettiğim evden başka yere gitme durumum yok, diğer muhitteki evde kiracı var, bazı sebeplerde var o yüzden şu an ikame ettiğim tapuda üstüme evden de başka yere gidemiyorum.

Sana sıkıntımı söyleyeyim sen anla önce.
  • Bulunduğum lokasyon bildiğin melez dibi sosyo-ekonomik alt ve orta tabaka karışık, dolayısıyla da buralardaki marketler tam bir facia, Son kullanma tarihi geçen indirim indirim ürün mü dersin, üretim tarihiyle son kullanma tarihi stok arada dağlar kadar fark var bildiğin kakala mı dersin, en basiti oda spreylerinde sıkılmış sıkılmışta müşteri alsın gitsin mi dersin, en bozuğundan bildiğin pazar artığı meyve sebze manav ürünümü dersin hem de taze fiyatına, uzar gider.
  • Buranın pastanesini unlu mamulünü restoranını tam bir felaket zaten insanlar çok kötü şöyle sokağa çıkanda o telefon çıkar dayıların ana vatanı, Ortam rezalet.
  • Sağlık desen görüp görebileceğin en irrite lanet hastaların birbirine Allah düşürmesin kardeş dediği tam bir acılar dünyası.

İşte Neo liberal politikalar işbu kötücül kültürü Avam ya da alt tabaka Alt insandan kültürleri toplumun geneline siluetine tezahürüne yayıyor.

Çok değil bir on yıl önce buralar böyle değildi, ne zaman ki lokal bürokraside şehir plan politikası Neo Liberalin ayağına geldi çattı bizim buraya dayandı, bizim buranın yapısı da sosyo-ekonomik sosyo-kültürel sosyo-demografik değişti gitti hem de fırtına şekilde.

@Estar Abi Bu zaman da göç edip duramayacağımıza göre karavan hayatının da sıkıntıları göz önüne alındığı zaman?

Paramla rezil oluyorum durumu da düşünüldüğünde, Neo liberalizmin ve bu vahşi kapital rekabetçi diye saçma saçma sanki rekabetten kalite doğarmış gibi, Rekabetin kaliteyi dibine çektiğini dediğim örnekten anlarsınız.

O yüzden bu saçma sapan politikalardan ekonomi saçmalıklarından gına geldi, bizim oralara devletin el attığı yok bizim de devlet yüzü gördüğümüz yok, Çok Liberaliz harbiden ama liberallikten bildiğin rezil oluyoruz.

Hocam zaten genel anlamda neoliberalizm yahut kapitalizm yahut crony capitalizm(bu konuda bahsedilen de dahil), keynesçi politikaların ya da merkezci politikaların tam anlamıyla terk edilememesinden kaynaklı. Konudaki gibi eleştiriler doğru. Bunlar övülecek, günümüzde kabul görecek şeyler değildir. Ama keynes modeli de başarısız bir model. Neoliberalizmin öncesinde bu denendi zaten ve krizler vs. oldu. Şu sokak röportajlarından bilirsiniz, dayılar sürekli olarak bahseder. Kuyruklar, karneler vardı yiğenim diye ya da telefonunu çıkar göster mevzusu. Aslında o dönemlerle alakalı. Ama bu argümanlar nasıl ki günümüzde kabul görmüyorsa, aynı mevzular işte politikalarda da geçerli. Genel olarak sosyalist/sosyalci bir düzene alternatif kapitalist sistemler 1970-1980'lerde faydalı oldu mu oldu, günümüzde faydalı mı değil. Bu kadar. Ha günümüzde de öyle çok matah bir liberalizm yoktur. En basitinden merkez bankacılığının olduğu ve üstüne de bunların altın standardının falan kalmadığı yerde genel olarak sağ liberalizmden(klasik liberalizm, liberteryenizm vs.) bahsetmek pek mümkün değil. Merkez bankaları, komünist manifestoda önerilen şeylerden birisi yanılmıyorsam.

Konuya özetle şu videodaki gibi düşünüyorum ben(lüks tüketim soru işareti sadece, çünkü lüks tüketimin marjinal fayda yönünden bir olumlu yönü de var),

Bir de şunu kenara iliştireyim(video çok farklılaşıyor ama serbest piyasa kısmı için attım sadece),

Bir de şunu ekleyeyim, bir kitaptan alıntı. En azından ne nedir vs. araştırmak açısından yardımcı olacağına inanıyorum(ben direkt böyle yaptım).

Para (bölüm bölüm devam ediyor. Bir kitaptan alıntılar.)

Son olarak da sosyal liberalizm şayet ki ekonomi modeli olarak serbest piyasacı sosyal olarak da refah devletini savunuyorsa ve arasında denge kurulabileceği mümkünse elbette mantıklı olacaktır. Ama şunu söylemek lazım, nihai bu olmayacaktır bence çünkü sosyal politikaların da doğrularıyla beraber yanlışları var. Neoliberalizm gibi geçiş olabilir sadece. Genel olarak liberalizm için klasik liberalizmi, Adam Smith'i anlamak bana daha doğru geliyor. Sol veya kolektivist politikaların öyle veya böyle fayda sağlamayacağını düşünüyorum ben, sağ veya bireyci veya ademimerkeziyetçi politikalara daha fazla güveniyorum. Çağın dinamizmine göre şekillenecek şeyler en nihayetinde. Yarın kalkıp çat diye sosyalizme ya da liberteryenizme uyanmayacağız en nihayetinde. Genel olarak kanaatim bu yönde.

Bir de şu video var, Kerem Tibuk liberteryen birisi, sosyal liberalizme değinmiş(35.dk'dan başlıyor. Tamamı, burada açılan konuyla ilişkili olabilir.).

Direkt liberal kaynaklardan attım. Konuyu liberal açıdan değerlendirmesini istediğim için çünkü. Bir de btc vs. geçiyor. Yatırım tavsiyesi amacı taşımıyor bunlar, aman diyeyim.

Biraz fazla çorba etmişim ehe :D bu konuda da diğer açtığınız konularda da az çok fikrimi buraya yazmış oldum. :D Neyse @telefonunugoster hocamın affını istiyorum. Konuyu fazlaca dağıttığım için.

@ZCPS21

@just chillin ve @Estar Abi aslında olan, İşte Estar Abi ve Just Chillin'in Tinne'nin başkent olması not Just Chillin kesin kraliyet seviyor.

@Estar Abi

İşte benzine yüklenirken bunları çok düşünürsün, de tartışırsın artık, kiminle konuşursun onu da bilmem bizim buralarda konuştuğum önceden en azından bir elli insan vardı, şimdilerde yok niye hepsi çomarın yandan çarklısı olmuş, hakkını yemeyelim aralarından liboşun oyuncağın peti olmuşta var, özetle iki kelamı bile anca buradan yaklaşık 15 ila 20 KM ötede ediyoruz ilçenin birinde.

Aha sizin savunduğunuz değerler ve şeyler sayesinde market ihtiyacını 10 km öteden sosyalleşme ihtiyacını 15 20 km öte ilçe şehir dışından görüyoruz.

Allahtan sağlık sıkıntım yok 150 200 km onun için gideriz herhalde.

Not @Estar Abi bir zahmet hesap etsin bir depo benzin ne kadar gidiyor ayda kaça vuruyor benzin parası.

Liboşun Tibuk ailesi maşallah cümbürün siyasette iyi ki bir Turizmden para vurdun
Besim Tibuk Acente Tibuk yettin bittin gari, Azıcık gerçek hayata bakın gerçek hayata.

Hayaller Paris gerçekler Somali, yemin ediyorum var ya şu filmdeki iki sahne sizin durumu bilhare özetler

Nasyonel Sosyalizme şarttır, Vallahi ben kraliyet seviyorum, Baş kent olmuşuz Tinne

Yusuf Ağa arkadan başka önden başkaymış

Hocam zaten sosyal liberalizm ve Keynesyen ekonomi aynı şeyler.

Son düzenleme:
@just chillin @Estar Abi

Ama öyle şimdi, önceden iki oturup iki kelam edebildiğin insanlar şimdilerin sayısız sosyal kimliğinde sayısız güdüğünde liboşun çomarın peti olmuşlar, Adama atıyorum A diyorsun durum aynen şöyle oluyor

- Ne A mı ? dinsiz imansız bu ya kafir işte cehennemlik puh puh
- Ne A mi ? LGBT düşmanı çomar
- NE A mı ? Hayvan düşmanı faşist

Haliyle hemen kendini savunmaya geçip kapamalar sap sap hareketler bozuğundan davranışlar, yani idrak-i kapasite sıfır.

Seni yüz tanıma FACE RECOGNİZATİON İDENTİFİED komşun

Hayır o benim komşum değil o pis bir LGBT düşmanı ona hemen ceza vermeliyim :D

Deli Emin gibi yaşıyoruz hayatı bakınız Vizontele serisi.

Ama öyle şimdi, önceden iki oturup iki kelam edebildiğin insanlar şimdilerin sayısız sosyal kimliğinde sayısız güdüğünde liboşun çomarın peti olmuşlar
Sokaktaki insanlar spam yapar gibi aynı muhabbeti ediyorlar, ağızlarından çıkan kelimeler farklı ama anlamları aynı;.ekonomi kötü, fakirim, sen tayyipçisin, sen kemalcisin, sen avelsin bilmezsin o zamanları...
İnsanların yanında durmuyorum, çekemiyorum artık insanları.

Hocam zaten sosyal liberalizm ve Keynesyen ekonomi aynı şeyler.
Hocam o zaman Hayek'i okuyun. Keynes'e eleştiriyi bu adam yapıyordu.

Not @Estar Abi bir zahmet hesap etsin bir depo benzin ne kadar gidiyor ayda kaça vuruyor benzin parası.

Liboşun Tibuk ailesi maşallah cümbürün siyasette iyi ki bir Turizmden para vurdun
Besim Tibuk Acente Tibuk yettin bittin gari, Azıcık gerçek hayata bakın gerçek hayata.

Hayaller Paris gerçekler Somali, yemin ediyorum var ya şu filmdeki iki sahne sizin durumu bilhare özetler
Hocam söylediğiniz şeylerin %100...000 aynısını düşünüyoruz. Bir tek çözüm konusunda anlaşamıyor, zıtlaşıyoruz. Sorunların olmadığını iddia etmiyorum.

Besim Tibuk da iyi adamdır ya, zengin falan ama dinleyin bence :D

Son düzenleme:
@Estar Abi @ZCPS21

@just chillin 'e ben çok bahsettim minimal grup paradigmasında grupların dış gruplara icra ettikleri davranışsal bozukluklar malumunuz eylemsel bozukluktan bir tanesi de para eksiltmeydi, zor duruma düşürmekti vesaire, yani sırf tahtadaki noktalardan ayrışan insanlar üstüne birbirine bunları yapıyorlar not, bu paradigmanın amacı ne zaman grubun mensubu bireyin bozukluğa geçeceğini kestirmek iken, en basiti bile tişört renginden dahi insanlar gruplaşabilmektedir. İşin terör yönetimi boyutu da olunca

Yirmi yıl en aşağı hukukumuz olan adam her gün yüz yüze baktığımız adam dostunu komşusunu bütün yirmi yılı kenara atıyor da uyarıldığına tetik bana bozukluk sergiliyor icra ediyor sırf terbiye için ben onun komşusu değilim de Çomarın faşistin LGBT düşmanı dinsiz imansız hayvan düşmanı vesaire vesaire oluyorum.

Sokaktaki insanlar spam yapar gibi aynı muhabbeti ediyorlar, ağızlarından çıkan kelimeler farklı ama anlamları aynı;.ekonomi kötü, fakirim, sen tayyipçisin, sen kemalcisin, sen avelsin bilmezsin o zamanları...
İnsanların yanında durmuyorum, çekemiyorum artık insanları.

@Estar Abi Besim Tibuk beni irrite etmesinin nedeni çok eski, adam Acente kafası düşünüyor her şeyi, Besim Tibuk dünyasında ülkesinde yaşıyoruz zaten, Besim Tibuk olaya sosyokültürel demografik sosyo-demografik folklorik sosyolojik psikolojik zoolojik bakmıyor, Besim'in baktığı eskilerin Turizm Acente furyası Özal kreasyon tipik otelcilik muhabbeti, Yani bir nevi eskilerin Virtual REALİTY nedir bu HORSE GLASS yani at gözlüğü.

Bildiğin artık inşa lazım inşa @Estar Abi , Daha özetle anlaşılır söylemek gerekirse

Amaç yeni bir fikir inşa etmekse bize Mustafa Kemaller lazım, Kurmayı lazım teknisyeni teknikeri mühendisi lazım, en kaba tabirinden deli Eminler lazım.

Bu da günümüz o liberalizmi kapitalizmi sosyalizmi komünizmi mizmi mizmi olmuyor.

Bize nesnel, metodolojik, olgusal , gerçekçi, idealist, pratik ve rutin bildiğin yapısal tam bir bilim insanı edasıyla sıfırdan bir mühendislik toplum inşa gerekiyor.

Bunu yapacak kadroları dolduracak adamlar mevcut, lakin bu adamların bazıları hamallık yapmakta bazıları çay getir götür yapmaktadır, yani başlar ayak ayaklar baş diyebiliriz.

Türkiye'yi bir insana benzetmeye çalışsan af edersin kıçında kafası kafa donun içinde olunca hiçbir şey göremiyor, ayaklar başın olduğu yerde eller desen yok bir siluet olurdu.

Hocam o zaman Hayek'i okuyun. Keynes'e eleştiriyi bu adam yapıyordu.

Hocam söylediğiniz şeylerin %100...000 aynısını düşünüyoruz. Bir tek çözüm konusunda anlaşamıyor, zıtlaşıyoruz. Sorunların olmadığını iddia etmiyorum.

Besim Tibuk da iyi adamdır ya, zengin falan ama dinleyin bence :D

Yeni konular

Geri
Yukarı