Ders çalışamamak

Bir olay yaşaman gerek arkadaşım veya seni çalışmaya itecek bir şey olması gerekir. İnsan doğası gereği tembel, müsrif, verimsizdir. 1 saat de olsa başla yavaş yavaş arttır.

Kesinlikle babamda ders çalışmıyormuş sonra inşatta çalışmış sonra oradaki zorluğu görmüş ve günde 8 saat çalışıp memur olmuş 24 yaşında başlamış çalışmaya.

Bende şahsen hiç ders çalışmıyorum.
Ama LGS'den daha çok puan aldım sana nazaran.
Ders çalışmana gerek yok, konuyu anlaman önemli, bütün sınavlar zaten bilgi ve okuduğunu anlama üzerine kurulu, matematik ise direk problem çözebilmeye.
Normal kitaplar okuyup derslerden bir şeyler kapabiliyorsan ve bilmen gerekenleri not alsan yeterli.

Geleceğinizi ve hayalinizde mesleği düşünün. Gelecekteki eşinize ve çocuklarınıza yaşatacağınız güzel hayatı düşünün. Geç kaldığınızın farkındasınızdır umarım. Özellikle matematikte ilk başlarda zorlanacaksınız, bu yaz eksikleri kapatmaya bakın. (Bir yaz tatilim var zaten demeyin anladığım kadarıyla hayatınız bu zamana kadar hep yaz tatiliymiş.)

Kendinize günlük program hazırlayın. İlk 21 gün onun dışına çıkmamak için özen gösterin. 21 günden sonra yine dikkat ederek aynı programla 90 günü görmeyi deneyin. PS3'ü kaldırın, laptop ile az uğraşın. Akşam aileniz ile vakit geçirin.

Aynı şeyi yaptım, 7. sınıfı yeni bitirdim. Nisan sonunda hatamın farkına vardım. Eksiklerimi şimdiye kadar toparladım. Memnunum, güzel gidiyor ders konusunda hayatım. Oyunumu da oynuyorum dersimi de yapıyorum.

Umarım toparlarsınız, eğer sürekli eliniz PS3'e vs. giderse ailenize bilmediğiniz bir yere kaldırmasını söyleyin.

Hayatını bir düzene sokarak başla. @Nesquik adlı arkadaşın dediği gibi yap. Kendine bir program yap. Asla programın dışına çıkma. İlk başlarda kısa kısa ders çalışma aralıkları oluştur. Sonra yavaş yavaş arttır. Bende aynı durumun kıyısından döndüm.

Bende senin gibi ders çalışmam. 12.sınıf bitecek 1 ay içinde falan inşallah. Bu zamana kadar hiç ders çalışmadan geldim, ortalamalarımda götü değildir, en düşük ortalamam 10.sınıfta 67, diğerleri hep 70, 80 ve üstü. Dediğim gibi ders çalışmam, çalışmayı sevmem, ders çalışırsam çalışmadığım halimden daha düşük alırım (denendi onaylandı) 🤣 Küçüklüğümden beri(özellikle ilkokul dönemi) okulu sevmezdim, okul yolu bir tık uzundu küçük yaşıma göre, evde yatmak varken neden okula gitmeliyim vs vs yüzünden sevmiyordum. Bana verilen ödevleri ağlayarak yapardım, o şekilde bitirmeye çalışırdım, bunlar etkili olmuş olmalı ki okulu ve ders çalışmayı sevmiyorum... Fakat bu döneme kadar gelebildiysem bunun sebebi dersi derste dinlememdir, bunu yaparak daha iyi hale gelebilirsin. İkimizinde potansiyeli yüksektir, inanıyorum, ders çalışsak ordinarius olabiliriz, bunu da biliyorum, çevremizdekilerde bizim gibi düşüyor, ama gel gör ki çalışmıyoruz. Yapacak birşey yok, seni çalışman için zorlayamam, ancak kendin istersen yaparsın, asıl nokta şu ki çalışmasan da dert etme, dersi ders zamanında dinlersen çalışmana gerek kalmaz ve daha iyi olursun. Bir dene istersen, farkı anlayacağını düşünüyorum. Ekstra olarak çalışmamak kötü birşey değil, sende bunun farkındasındır zaten...

Aslında çalışmıyorum demek daha doğru olur. Öncelikle merhaba. 10. sınıfa geçtim gram ders çalışmıyorum. Çok tembelim. Düzensiz bir hayatım var. Ye, iç, yat. Hem kendime kızıyorum hem aileme. Ailem her istediğimi yaptılar kural koymadılar. Özellikle küçükken geçirdiğim hastalık yüzünden olsa gerek ama bu benim için çok kötü oldu. Geçen sene LGS'den 192 aldım. Aslında 300 alacak potansiyelim vardı ama tembellik sınavı sözel bölümden itibaren saldım ve yattım ve 192 aldım. Çok kızıyorum kendime, aileme ama olmuyor. Yine de aklım başıma gelmiyor. Sanmayın ki bilgisayarım var, sabah akşam oyun. Bir laptopum var, bir de PS3. onlarla oynuyorum ama nasıl oynuyorum, resmen ders çalışmamak için sıkıla sıkıla oynuyorum. Sanki beni dersten uzak tutan bir şey var. Bir türlü çalışamıyorum. Şu an bu konuyu yazarken sözde ders çalışıyorum. Güya babamı kandırıyorum. Babam farkında. Ben kendimi kandırıyorum. Hiç çalışmayan kuzenim bile 270 aldı geçen sene. Bana yardım edin, yoksa durumum vahim.
Kanka kendine bi ders arkadaşı bulsan iyi edersin,tek başına çalışmak sıkıyordur seni.Herhangi bi abin,kardeşin yok sanırım,anne baba desen onlarla çalışmakda cehennem etkisi yaratıyordur tahminen.Okulundan biriyle ama samimi olduğun ders çalışmayı seven biriyle çalışmayı dene.O sana konuları anlatsın sorularda yardım etsin vesire.Belki bi nebze o alışkanlığı kazandırabilir sana veya kendine yasak koy.Madem ailen sana koymuyor sen kendine koy.

Geri
Yukarı