Ders çalışamamak

BRVWARRİOR

Hectopat
Daha fazla  
Aslında çalışmıyorum demek daha doğru olur. Öncelikle merhaba. 10. sınıfa geçtim gram ders çalışmıyorum. Çok tembelim. Düzensiz bir hayatım var. Ye, iç, yat. Hem kendime kızıyorum hem aileme. Ailem her istediğimi yaptılar kural koymadılar. Özellikle küçükken geçirdiğim hastalık yüzünden olsa gerek ama bu benim için çok kötü oldu. Geçen sene LGS'den 192 aldım. Aslında 300 alacak potansiyelim vardı ama tembellik sınavı sözel bölümden itibaren saldım ve yattım ve 192 aldım. Çok kızıyorum kendime, aileme ama olmuyor. Yine de aklım başıma gelmiyor. Sanmayın ki bilgisayarım var, sabah akşam oyun. Bir laptopum var, bir de PS3. onlarla oynuyorum ama nasıl oynuyorum, resmen ders çalışmamak için sıkıla sıkıla oynuyorum. Sanki beni dersten uzak tutan bir şey var. Bir türlü çalışamıyorum. Şu an bu konuyu yazarken sözde ders çalışıyorum. Güya babamı kandırıyorum. Babam farkında. Ben kendimi kandırıyorum. Hiç çalışmayan kuzenim bile 270 aldı geçen sene. Bana yardım edin, yoksa durumum vahim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir olay yaşaman gerek arkadaşım veya seni çalışmaya itecek bir şey olması gerekir. İnsan doğası gereği tembel, müsrif, verimsizdir. 1 saat de olsa başla yavaş yavaş arttır.

Hiç seni derslerden uzaklaştıran öğretmen, okul ya da psikolojik kaynaklı bir problemin oldu mu?

Oldu hem de çok ilkokul ortaokul kötü arkadaşlar ve ilkokulda 1. sınıfta kötü bir öğretmen.

Ders çalışmazsan seni çok fena yaparım mı yazalım? Kendin istemedikten sonra olmaz.

Evden uzaklaşman iyi olur. Kütüphaneye gidersen muhtemelen ders çalışırsın.

İsteyemiyorum beni itiyor dersler anlamadığım ilginç bir olay.

Ailem her istediğimi yaptılar kural koymadılar.
İşte burası aile travması. Önüne her şeyi sundular. Sende de tembellik oluşmuş. Seni kendi haline bıraksalardı ve kendi sorunlarını sana çözdürecek olsalardı bu olmazdı.

Eğitim yönüne gelecek olursak sağlam bir yer kazanmak istiyorum dersen hayatın ders olmalı. Ki bu irade ile olacak bir şey değil.

İradeyi toplamak acayip zor. Çünkü yaşadım. Daha düzelmedi bile. Uğraş uğraş nereye kadar diyebilirsin? Ancak yapmak zorundasın.

Ders çalışmak için nedenin, ders çalışmamak için olan bahanenden büyük olmadığı için böylesin. Sana yardım edebilecek tek kişi sensin. Hayallerin elbette vardır, elde etmek istediğin başarılar elbette vardır. Ancak sen bu hayallere ve hedeflere dört kolla sarılmadığın için ders çalışmıyorsun, kendi vaktini oyunlarla öldürüyorsun. Ailene kızmak gereksiz. Onlar sana istediklerini alarak senin rahat bir şekilde büyümeni istemişler, karşılığında da senin "Ben bunları elimde tutuyorum, bir şey yapmadan sahip oldum, bari bir şeyler yapayım da hakkını vermiş olayım" demeni bekliyorlardı belki de. Kendine zorluk çıkartmalısın. Bu bilgisayarı kendine yasak koymak olabilir, ertelediğin şeyleri bir anda yapmaya başlamak olabilir gibi gibi arttırılabilir. Ancak olay sende başlayacak ve sende bitecek.
Hayallerini, hedeflerini düşün. O hayallere ve hedeflere ulaşabilmek için yollar belirle. Ardından da otur çalışmaya başla. Sakın motivasyon videosu çöplüğüne düşme. Bu tarz motivasyon videoları seni en fazla 2 hafta ilerletir. Kendi motivasyonunu kendin kurmalısın.

Geri
Yukarı