Ders çalışamaya başlayamıyorum

i72670qm

Hectopat
Herkese iyi günler,
9. sınıf fen lisesi öğrencisiyim. Ders çalışma sorunum var. Ömrüm hayatım boyunca ders çalışmadan dereceler yaptım (evet daha pek bir şey yaşamadım veya herhangi bir şey başarmadım ama bunu belirtmemin sebebi çalışan kişilerin benden daha kötü durumda olmuş olması.) Ama artık bazı şeylerin farkına vardım ve ders çalışmak istiyorum. İstek var ama icraat yok. Eve geliyorum bilgisayarı açmamla bir akşam yemeği saati geliyor. Yemekten sonra ise saatin nasıl bu kadar hızlı geçtiğini anlamıyorum aniden 12 oluyor. Ödevlerimi hiçbir zaman zamanında bitirmedim hep okulda son dakika yaptım ( fazla olduğunda arkadaşlardan geçirdim.) Ve istemsiz bir şekilde hep ders çalışmayı erteliyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu arada kendime birçok tavsiye verdim, erteleme, teknolojiden uzak dur, ders çalış gibi ama olmuyor delireceğim gerçekten çok istiyorum çalışmayı ama çalışamıyorum. Çok fazla eksiğim var ama sınavdan bir gün önce bir göz attığımda sınıf ortalamasına yakın not alabiliyorum, ama konular biriktikçe çok zor olacak ilk sınavlar başlamadan önce tavsiye bekliyorum :)
umarım çok uzatıp sizleri sıkmamışımdır...

Dostum, teknolojiden uzak dur demek kadar saçma bir tavsiye görmedim ömrü hayatımda. Cidden çok saçma bir şey, okul gibi bir yer için zamanın teknolojisine sırt çevirmek. Abi yararlı kullanın teknolojiyi, kimsenin uzak durmasına gerek kalmaz. Onu geçtim bir bahanen var dostum, kusura bakma ama biri bir şeyi cidden istiyorsa onu yapmasına kimse engel olmaz ve olamaz. Yok yapamıyorum edemiyorum diye bir şey yok. İstiyorsan yapacaksın dostum, kalk ve yap sorgulama. Sadece ne istiyorsan onu yap bu kadar basit.

Herkese iyi günler,
9. sınıf fen lisesi öğrencisiyim. Ders çalışma sorunum var. Ömrüm hayatım boyunca ders çalışmadan dereceler yaptım (evet daha pek bir şey yaşamadım veya herhangi bir şey başarmadım ama bunu belirtmemin sebebi çalışan kişilerin benden daha kötü durumda olmuş olması.) Ama artık bazı şeylerin farkına vardım ve ders çalışmak istiyorum. İstek var ama icraat yok. Eve geliyorum bilgisayarı açmamla bir akşam yemeği saati geliyor. Yemekten sonra ise saatin nasıl bu kadar hızlı geçtiğini anlamıyorum aniden 12 oluyor. Ödevlerimi hiçbir zaman zamanında bitirmedim hep okulda son dakika yaptım ( fazla olduğunda arkadaşlardan geçirdim.) Ve istemsiz bir şekilde hep ders çalışmayı erteliyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu arada kendime birçok tavsiye verdim, erteleme, teknolojiden uzak dur, ders çalış gibi ama olmuyor delireceğim gerçekten çok istiyorum çalışmayı ama çalışamıyorum. Çok fazla eksiğim var ama sınavdan bir gün önce bir göz attığımda sınıf ortalamasına yakın not alabiliyorum, ama konular biriktikçe çok zor olacak ilk sınavlar başlamadan önce tavsiye bekliyorum :)

Bende de var aynı sorun tam 1 saat önce çalışmaya karar verdim 1 saattir sosyalde takılıyorum. Çok rezil bir durum kesinlikle.

Herkese iyi günler,
Sınıfta ders çalışan yakın arkadaşın varsa onunla takıl, sen onun çalıştığını gördükçe gaza gelip daha fazla çalışırsın. Benim arkadaş var birbirimizi gazlıyoruz böyle, tabi ki aramızı da bozmuyoruz. Dönemi güzel dereceyle kapattık.

Dostum, teknolojiden uzak dur demek kadar saçma bir tavsiye görmedim ömrü hayatımda. Cidden çok saçma bir şey, okul gibi bir yer için zamanın teknolojisine sırt çevirmek. Abi yararlı kullanın teknolojiyi, kimsenin uzak durmasına gerek kalmaz. Onu geçtim bir bahanen var dostum, kusura bakma ama biri bir şeyi cidden istiyorsa onu yapmasına kimse engel olmaz ve olamaz. Yok yapamıyorum edemiyorum diye bir şey yok. İstiyorsan yapacaksın dostum, kalk ve yap sorgulama. Sadece ne istiyorsan onu yap bu kadar basit.
Teknoloji’den uzak durmayı oyun, video izleme vb. anlamda kullanmıştım. Motivasyon için teşekkürler.
Bende de var aynı sorun tam 1 saat önce çalışmaya karar verdim 1 saattir sosyalde takılıyorum. Çok rezil bir durum kesinlikle.
Aynen öyle. Ne zaman karar versem çalışmaya bende sağda solda takılıyorum zamanım bitiyor :(

Sınıfta ders çalışan yakın arkadaşın varsa onunla takıl, sen onun çalıştığını gördükçe gaza gelip daha fazla çalışırsın. Benim arkadaş var birbirimizi gazlıyoruz böyle, tabii ki aramızı da bozmuyoruz. Dönemi güzel dereceyle kapattık.

Hiç çalışmasam bile sınıfta başarı olarak birinci noktadayım. Başarı olarak bana en yakın olanlar hep kız. Dostum kırıkkale gibi bir yerde yaşadığım için arkadaşları geçtim öğretmenlerin bile bakışları farklı bir kızla falan oturursan. Çok aşağılayıcı oluyor benim için o yüzden pek fazla samimiyete girmiyorum kızlar ile. O yüzden gazlayacak kimse yok beni başka bir tavsiyen varsa duymak isterim.

Ders çalışacağın ortamda dikkatini dağıtacak hiçbir şey olamamalı, telefon ve bilgisayar ders çalışırken erişebileceğin bir yerde olmasın. Benim tavsiyem ders çalışma masan bomboş olsun. Sadece kitaplar ve kalemlik. Klavye ve mause koyduğun masada ders çalışamassın zaten.
Bence eve gitmek kütüphaneye git.Evde çalıştığının 10 katı daha rahat ve verimli çalışırsın.Kütüphane ortamı çok farklı.Sürekli gidesin geliyor.
Gerçekten çok haklı bir yorum. Kütüphanede herkes sessiz olduğu ve ders çalıştığı için otomatikman sen de ders çalışmak zorunda hissediyorsun kendini ve olay zorlamadan oluyor.

Arkadaşlar ilkokul,ortaokul ve lise dönemlerimde 1 kez dahi bir sınava çalıştığımı hatırlamıyorum. Bu iyi birşey mi derseniz tabiki hayır çünkü çalışma alışkanlığı kazanmak, bir öğrenci için son derece önemli. Benim ders çalışma dönemim lise sonda üniversiteye hazırlanmak için başladı aslında. Yani demem o ki kendinize bir hedef koyun ve o hedef için çalışın. Amaçsız gidilen yolu tamamlamak pek mümkün olmuyor.
Yukarıdaki arkadaşın dediği biriyle rekabete girme yöntemide işe yarar. Bunuda kendim bizzat denemiştim ve oldukça olumlu sonuç almıştım.
Arkadaş çevresininde etkisi var, arkadaşların ne durumdalar onlarda senin gibi çalışmıyorlar mı?

Sınıfta ders çalışan yakın arkadaşın varsa onunla takıl, sen onun çalıştığını gördükçe gaza gelip daha fazla çalışırsın. Benim arkadaş var birbirimizi gazlıyoruz böyle, tabi ki aramızı da bozmuyoruz. Dönemi güzel dereceyle kapattık.
Benim de arkadaşlarım çalışkan kişiler ama nedense ben çalışamıyorum.
Bence eve gitme kütüphaneye git.Evde çalıştığının 10 katı daha rahat ve verimli çalışırsın.Kütüphane ortamı çok farklı.Sürekli gidesin geliyor.
Maalesef bildiğim kadarıyla yakınlarda gidebileceğim bir kütüphane yok. Okulun kütüphanesine kalsam okul eve 10 km uzaklıkta ve ulaşım çok zor.
Arkadaşlar ilkokul, ortaokul ve lise dönemlerimde 1 kez dahi bir sınava çalıştığımı hatırlamıyorum. Bu iyi bir şey mi derseniz tabii ki hayır çünkü çalışma alışkanlığı kazanmak, bir öğrenci için son derece önemli. Benim ders çalışma dönemim lise sonda üniversiteye hazırlanmak için başladı aslında. Yani demem o ki kendinize bir hedef koyun ve o hedef için çalışın. Amaçsız gidilen yolu tamamlamak pek mümkün olmuyor.
Yukarıdaki arkadaşın dediği biriyle rekabete girme yöntemide işe yarar. Bunuda kendim bizzat denemiştim ve oldukça olumlu sonuç almıştım.
Arkadaş çevresinin de etkisi var, arkadaşların ne durumdalar onlarda senin gibi çalışmıyorlar mı?

5 Arkadaşımın 4'ü çalışıyor. Onlara özeniyorum ama ben çalışamıyorum delireceğim. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Ders çalışacağın ortamda dikkatini dağıtacak hiçbir şey olamamalı, telefon ve bilgisayar ders çalışırken erişebileceğin bir yerde olmasın. Benim tavsiyem ders çalışma masan bomboş olsun. Sadece kitaplar ve kalemlik. Klavye ve mause koyduğun masada ders çalışamassın zaten.

Gerçekten çok haklı bir yorum. Kütüphanede herkes sessiz olduğu ve ders çalıştığı için otomatikman sen de ders çalışmak zorunda hissediyorsun kendini ve olay zorlamadan oluyor.
Aklım hep teknolojik aletlerde oluyor. Zaten daha masaya bile oturamıyorum çalışmak için :(

Geri
Yukarı