Ders çalışamaya başlayamıyorum

Aklım hep teknolojik aletlerde oluyor. Zaten daha masaya bile oturamıyorum çalışmak için :(
Kapatacaksın hepsini o zaman ya da kardeşin falan var ise "Şu kabloyu al sakla, 1 saat sonra bulmaya çalışayım" de. İstesen de bulamazsın zaten. :D Başka bir yolu yok yani. Eğer bu konuda otokontrolün yoksa dediğim gibi ya kapat ve evin bir köşesine koy ( telefon ) ya da evde klavyeyi, fareyi, kabloyu farklı farklı yerlere koy. Üşenirsin zaten hepsini almaya. :) Son çare de bir uzman desteği almak.

Kapatacaksın hepsini o zaman ya da kardeşin falan var ise "Şu kabloyu al sakla, 1 saat sonra bulmaya çalışayım" de. İstesen de bulamazsın zaten. :D Başka bir yolu yok yani. Eğer bu konuda otokontrolün yoksa dediğim gibi ya kapat ve evin bir köşesine koy ( telefon ) ya da evde klavyeyi, fareyi, kabloyu farklı farklı yerlere koy. Üşenirsin zaten hepsini almaya. :) Son çare de bir uzman desteği almak.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler deniyeceğim :)

Bence senin sorunun motivasyon eksikliği ve öz kontrol sorunu. Motivasyon önemli. Kendine bir hedef belirle bence. Sonra da hedefine ulaşmak için elinden geleni yap. Kendime 8 sene önce bir hedef koydum ve 8 sene boyunca peşinden koştum. Ulaşmama az kaldı🙂
Haklısınız. Hedef koyamıyorum. Gelecekte ne iş yapmak istediğimi de bilmiyorum. Sonuçta her türlü istemeden çalıştığım bir işte gece gündüz didineceğim. Bana çok sıkıcı geliyor. Ama sonuçta eninde sonunda herhangi bir işte çalışmam gerekicek.

9. sınıfta öğrenciden çok fazla şey beklenmiyor açıkçası zaten. Okul sınavlarındaki puanlarını iyi tutman yeterlidir. Bu da sınava dersi derste dinleyip son günlerde çalışmak anlamına geliyor. Her gün düzenli olarak çalışmana gerek olduğunu düşünmüyorum, kendini böyle sistemlediysen bunu bozabilirsin rahatlıkla. 10. sınıfta da bu böyledir, 11. sınıfta üniversite sınavına hazırlanman gerektiği için o zaman düzenli çalışmaya başlarsın. Meslek konusunda kararsız olman normal, daha var o zamana ve fikrin değişebilir bu süreç içinde.

Herkese iyi günler,
9. sınıf fen lisesi öğrencisiyim. Ders çalışma sorunum var. Ömrüm hayatım boyunca ders çalışmadan dereceler yaptım (evet daha pek bir şey yaşamadım veya herhangi bir şey başarmadım ama bunu belirtmemin sebebi çalışan kişilerin benden daha kötü durumda olmuş olması.) Ama artık bazı şeylerin farkına vardım ve ders çalışmak istiyorum. İstek var ama icraat yok. Eve geliyorum bilgisayarı açmamla bir akşam yemeği saati geliyor. Yemekten sonra ise saatin nasıl bu kadar hızlı geçtiğini anlamıyorum aniden 12 oluyor. Ödevlerimi hiçbir zaman zamanında bitirmedim hep okulda son dakika yaptım ( fazla olduğunda arkadaşlardan geçirdim.) Ve istemsiz bir şekilde hep ders çalışmayı erteliyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu arada kendime birçok tavsiye verdim, erteleme, teknolojiden uzak dur, ders çalış gibi ama olmuyor delireceğim gerçekten çok istiyorum çalışmayı ama çalışamıyorum. Çok fazla eksiğim var ama sınavdan bir gün önce bir göz attığımda sınıf ortalamasına yakın not alabiliyorum, ama konular biriktikçe çok zor olacak ilk sınavlar başlamadan önce tavsiye bekliyorum :)
umarım çok uzatıp sizleri sıkmamışımdır...
Ders çalışmak için telefon ve internetten uzak durmak gerek 45 ile 1 saat aralıksız hiçbir şey seni meşgul etmeyecek şekilde gözünü yormayan ve loş olmayan ışıkta ders çalışmaya çalış.

Öncelikle ders çalışmak bir sanattır düz mantıkla çalışılmaz. Profosyonel çalışman gerek. Eşyalarını toparla git bir kütüphaneye rakiplerinin gözlerinin içine bak. Özgüven kazan. Kafada bitir ben bu işi yaparım de yola koyul. Her derse oturduğunda şunu söyle kendine etkili ve verimli çalışacağım bugün de . Ben öyle yapardım olumlama çok önemli.

9. sınıfta öğrenciden çok fazla şey beklenmiyor açıkçası zaten. Okul sınavlarındaki puanlarını iyi tutman yeterlidir. Bu da sınava dersi derste dinleyip son günlerde çalışmak anlamına geliyor. Her gün düzenli olarak çalışmana gerek olduğunu düşünmüyorum, kendini böyle sistemlediysen bunu bozabilirsin rahatlıkla. 10. sınıfta da bu böyledir, 11. sınıfta üniversite sınavına hazırlanman gerektiği için o zaman düzenli çalışmaya başlarsın. Meslek konusunda kararsız olman normal, daha var o zamana ve fikrin değişebilir bu süreç içinde.
TYT sınavında 120 sorunun yaklaşık 90 tanesi sadece 90. sınıf bilgilerinden geliyor ve öğretmenlerin dediklerine göre en önemli sınıf 9. sınıf :)
Ders çalışmak için telefon ve internetten uzak durmak gerek 45 ile 1 saat aralıksız hiçbir şey seni meşgul etmeyecek şekilde gözünü yormayan ve loş olmayan ışıkta ders çalışmaya çalış.
Teşekkürler
Öncelikle ders çalışmak bir sanattır düz mantıkla çalışılmaz. Profosyonel çalışman gerek. Eşyalarını toparla git bir kütüphaneye rakiplerinin gözlerinin içine bak. Özgüven kazan. Kafada bitir ben bu işi yaparım de yola koyul. Her derse oturduğunda şunu söyle kendine etkili ve verimli çalışacağım bugün de . Ben öyle yapardım olumlama çok önemli.
Teşekkürler hocam :)

TYT sınavında 120 sorunun yaklaşık 90 tanesi sadece 9. sınıf bilgilerinden geliyor ve öğretmenlerin dediklerine göre en önemli sınıf 9. sınıf :)
Sınava şimdiden hazırlanmaya başlarsın ileride çok canın sıkılır, bunu göze alarak düşün bence. Normal şartlar altında 11. sınıftan başlansa sınava çalışmaya yeterli oluyor.

Dediğim gibi bana kalırsa temelinin iyi olması yeterli yani bu da sınavlardan yüksek not almak demektir.

Yukarıda bir arkadaşın da yazdığı gibi çalışma ortamlarına dahil olman inanılmaz motive ediyor insanı. Benimde senin gibi bir sorunum vardı üniversite sınavına hazırlanıyorum şuan. Kütüphane olsun, sakin kafeler olsun yanına kahveni, çayını alıp o psikolojiye ister istemez giriyorsun ve bir süre sonra bu insanda bir iştaha dönüşüyor bu düzünden keyif almaya başlıyorsun. Çünkü gittiğin yerlerde senden yaş olarak büyük veya yaşıt insanlarında keyif alarak çalıştığını görüyorsun spor salonu gibi düşün. Bide gidiş gelişte kulaklığını takıp müziğini dinlediğin zaman olay bitiyor :D

Yeni konular

Geri
Yukarı