Ders çalışma isteğim bir türlü gelmiyor

Lise sınavına hazırlanmam için antrenmanlar'la matematik kitabını satın aldım. Fakat aldığım günden beri ders çalışma isteğim bir türlü gelmiyor. Önümde gerçekten hayatımı belirleyen bir sınav var ve ben bu durumda 1.sınıfa giden bir çocuk gibiyim. Hiçbir şey bilmiyorum. Unuttum. Ne yapabilirim?

Önceki yıllar ne yaptın?
Zaten biliyordun eninde sonunda lise sınavlarına gireceğini? Tamam ortaokulda eşek gibi sabah 8 akşam 5 ders çalış demiyorum ama anladığım kadarıyla ortaokul bilgin 0. en azından dersleri dinlemeliydin.

Canın istesede istemesede paşa paşa çalışacaksın, kimse isteyerek çalışmıyor zaten.
Ayrıca lise sınavı hayatını belirlemeyecek sözü hem doğru hem yanlış. Kötü bir lise getirirsen ortam rezalet olur bu sebeple pişman olup okumak istesen bile okuyamazsın. Ayrıca şansına böyle keko dolu bir liseye düşersen ya sende onlar gibi bir kabadayı, hanzo olursun ya da ezik büzük konuşmaya korkan bir insan olursun.

Kısacası, "ya seve seve ya seve seve" çalışacaksın o dersi.

(Cümlenin orijinali böyle değil ama forum kuralları :D )

Lise sınavına hazırlanmam için antrenmanlar'la matematik kitabını satın aldım. Fakat aldığım günden beri ders çalışma isteğim bir türlü gelmiyor. Önümde gerçekten hayatımı belirleyen bir sınav var ve ben bu durumda 1.sınıfa giden bir çocuk gibiyim. Hiçbir şey bilmiyorum. Unuttum. Ne yapabilirim?

Ders çalışmak basit bir aktivite ve bu kadar basit bir aktivite için bu kadar çaba ve motivasyon isteği gereksiz. Ders çalışmak zorunda değilsin, okusan da bir halt olmuyor zaten. Motivasyon diye bir şey yok, gidip yapmak var. Motivasyon zayıf karakterli insanlar içindir. İstediğini yap, "basmak" istiyorsan bas, yatmak istiyorsan yat. Ders çalışmak zorunda değilsin. Hayat derslerden ibaret değil, fakat ders çalışmak istiyorsan belirli bir plan kur, belirli saatlerde ders çalış, her şey düzen içinde olsun.

Son düzenleme:
Okumak zorunda değilsin eğer bir yeteneğin varsa yeteneğin üzerinden ilerle örnek vermem gerekirse elin becerikliyse sanayide motor ustası ol bugün bir motor ustası en az bir doktor kadar para kazanıyor veya demirci vb. bir işte çalış gerçekten ülkenin bunlara ihtiyacı var.

Geri
Yukarı