Ders çalışma isteğim yok!

Lisede ben de öyleydim ama üniversiteye geçince ''keşke fizik biyoloji kimya matematik olsa da onları görsem'' diyorsun :d Yani şimdiden kıymetini bil, bir daha böyle lisedeki gibi kolay dersler-konular görmeyeceksin. Haklısın, psikolojik sorunlar gerçekten çok etkili, bunları ben de yaşadım. Ama bunlar eninde sonunda gelip geçiyor, senin elinde çalıştığın dersler sayesinde kazandığın bir bölüm kalıyor. O yüzden isteğin yoksa bile en azından günlük işlediğin konuları defterden falan bir tekrar et, hiç yoktan iyidir. Spor yapmak da iyi gelir, deneyebilirsin. Evde birkaç egzersiz hareketi yapabilirsin. Nefes egzersizleri vs. meditasyon yapmayı dene. Bunlar iyi gelecektir.
Ben de sevgilimden ayrıldığımda çok etkilenmiştim 1 yıl boyunca hiç iyi değildim ama şu an keşke derslerime odaklansaymışım da iyi bir üniversitede iyi bir bölüm kazanabilseymişim diyorum.

Bende çalışmıyorum. Benim için vakit nakit değil vakit yaşamdır. 4 yıl vaktimi 3000 lira almak için harcayamam. Tıp okumadıkça bence hepsi tırt.
Ders çalışma isteği dersen var. Zevk alıyorum ama sonunda ciddi miktarda rahatlama ve refaha kavuşamayacaksam şimdiden birşeyler yapıp belki ileride üniversite okuyanları çalıştırabileceğim bir yerde iş sahibide olabilirim, belki 4 yılda aldığım yükselme ile üniversiteli birinden fazla alabilirim, belki üniversiteli biri ile aynı maaşı alabilirim, belki üniversiteli birinden daha az alırım.

Sonuçta işi bilmen yeter diplomanda doktor yazsa bile emin ol kimse sen tıp mı okudun demeyecek. Gerçi şimdi gereksiz mesajdan bir daha uyarı alırım ama facts of life.

Lisede ben de öyleydim ama üniversiteye geçince ''keşke fizik biyoloji kimya matematik olsa da onları görsem'' diyorsun :d Yani şimdiden kıymetini bil, bir daha böyle lisedeki gibi kolay dersler-konular görmeyeceksin. Haklısın, psikolojik sorunlar gerçekten çok etkili, bunları ben de yaşadım. Ama bunlar eninde sonunda gelip geçiyor, senin elinde çalıştığın dersler sayesinde kazandığın bir bölüm kalıyor. O yüzden isteğin yoksa bile en azından günlük işlediğin konuları defterden falan bir tekrar et, hiç yoktan iyidir. Spor yapmak da iyi gelir, deneyebilirsin. Evde birkaç egzersiz hareketi yapabilirsin. Nefes egzersizleri vs. meditasyon yapmayı dene. Bunlar iyi gelecektir.
Ben de sevgilimden ayrıldığımda çok etkilenmiştim 1 yıl boyunca hiç iyi değildim ama şu an keşke derslerime odaklansaymışım da iyi bir üniversitede iyi bir bölüm kazanabilseymişim diyorum.
Aynı şeyleri ben de yaşıyorum ama bir müsibet bin nasihattan iyidir derler ya, bazen doğruyu görmek için yanlış yapmak gerekiyor.

Lise 2'ye gidiyorum ve şu ana kadar 3 tane okul değiştirdim. Okul değiştirmem etkili oldu fakat annem ve babam ayrılma sürecinde. Bu beni etkiliyor. Test kitabını açıyorum ve dalıp gidiyorum. Kitap okumayı vs severim ama son zamanlarda hiç ders çalışasım yok. Nasıl geri getirebilirim?
Ben de lise 2 deyken anne babam ayrılmıştı. Benimde o zamandan sonra okul birinciliğim sürekli beşinci ya da yedinci olarak ilerledi.
Tavsiyem tarih boyunca 0 dan zirveye çıkmış kişilerin hayat hikayelerini okuman yönünde.
Ben ne zaman ders çalışma isteğimi kaybetsem bu insanların sözlerine bakarım, tabii bazen de film sahnelerine bakıp bir süre motive olurum.
Bu arada benim okulumdaki rehber hocası tam anlamıyla rezaletti. Benden sadece zamanımı çalmıştı.

Olay tamamen sende bitiyor. Annen ile babanın ayrılma sürecinde olması, Seni psikolojik olarak ister istemez çok etkiler. Ama bu senin ders çalışmana etki etmemeli. Geleceğini düşünerek okulunun ve derslerinin ne kadar önemli olduğunun bilincinde ol. Zaten geleceğini düşünerek söylediğim gibi bunun bilincindeyken ders çalışırsan inan ki o bahsettiğin ders çalışma isteği geri gelir çünkü iyi bir okul hayatı büyük oranda iyi bir gelecek vaat eder. Her ne kadar zor olsada ayakta dur, Pes etme.
İyi akşamlar.
Çok teşekkür ederim ❤️

Ipin ucunu nerede dusurduysen ucundan tutup kendine doğru çekmelisin.
İpin ucunu bulamıyorum.
Eğer biraz temelin varsa "Karekök Matematik 0" ve "Karekök Geometri 0" kitaplarını, hiç temelin yoksa "Antrenmanlarla Matematik" serisini öneririm.
Antrenmanlarla Matematik'ten başladım. Ama her gün çözemiyorum bir de hiçbir şey bilmediğim için zorlanıyorum. Acaba bende mi sorun var diyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı