İnceleme TAA-Background PC İncelemesi (İlk Masaüstü Bilgisayarım)

Turgineer burada ve karşınızda ilk masaüstü bilgisayarım TAA-Background! Kendisini 1 Ağustos'tan beri (İncelemeyi yazdığımda 1 aydır, güncellerken 8 aydır) kullanıyorum ve gerçekten mutluyum.

Aslında bu incelemeyi Technopat Sosyal'in sistemine kaydete kaydete buraya yazıyordum fakat ahmaklık edip Google Keep'e yedeklemedim ve buraya yazdığım uzun yazılar bir anda silindi.

IMG_20230911_135526.jpg

İlk Masaüstü Bilgisayarım
Düşüncelerim

İlk bilgisayarım olan Toshiba Satellite (tam modeli hatırlayınca yazarım) artık çok yaşlanmıştı, bitmek bilmeyen arızalar sonucunda 2017'de ikinci el Acer Aspire V3 575G-792U bilgisayar aldım. GT 940M ve i7-6500U o zamanlarda harika çalışıyordu ve istediğim herşeyi yaptırıyordu. Ancak sıcak bir yaz günü GMOD oynarken GPU lehimlerini erittim. Sonuç olarak eriyen lehimlerle birlikte bilgisayarda oyun oynanamaz hale geldi (resim) ve 3 yıl sonra da ekran kartı tamamen Aygıt Yöneticisi'nden yok oldu. Lehimler eriyince HD Graphics 520 kullanmaya başladım fakat hem animasyon hem de oyun için çok düşük bir ekran kartıydı ve iGPU ile CPU arasında darboğaz olabiliyordu.

Beni Technopat Sosyal ile tanıştıran olay da ekran kartımın yanması oldu.

Oyun ve 3D Render için RTX 2060 vs RX 6600 (2021'de RX 6600 almayı düşünmüşüm, buna şaşırdım)

GPU'yu yaktığım o zamandan beri (5 yıl) yeni bir bilgisayar satın almaya uğraştım, sürekli bilgisayar sitelerinde dolaştım... Farklı farklı parçaları ve testleri araştırdım... Hayalimde Ultrawide Monitör + 3060 Ti/5600 sistem almak vardı amaaa hayal olarak kaldı tabii :D

YKS'den sonra vakıf üniversitesine yazılınca doğal olarak bütçe sorunu yaşadım ve MTAL okurken biriktirdiğim para ile kaldım. 1 Ağustos'da YouTube'da dolaşırken (her zamanki gibi YouTube'dayım) TAA'nın videosu ile karşılaştım ve aynı gün, artık bunun bilgisayar almak için son şansım olduğunu düşünerek hızlıca Technopat Sosyal'de fikir danıştım ve sistemi aynı gün satın aldım. Belki biraz daha beklesem RX 6650 XT'li bir sistem bulabilirdim (gerçi ciddi bir fark olmazdı) ya da birkaç ay daha erken davranıp aynı sistemi daha ucuza alabilirdim. Biraz şansızlık oldu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemin her parçasının kaliteli olması hoşuma gitti, fiyatı 13K olan bilgisayarı 3200mHz yerine 3600mHz RAM, 1 TB Kingston SSD ve kasa rengini beyazdan siyah yapmam ile bilgisayarın fiyatı 14K oldu. Ziraat'e 9 taksit yapınca taksitin faiz ile toplam 16K'ya fırladı, 9+3 kampanyası ile 12 taksit yapabilsem daha iyi olurdu ama yoktu.

İtopya'da 19K'ya 4060 Ti/R5 5600 sistem geldi ve Ziraat 9+3 taksit yaparak ayda 1.862₺'ye satıyor ve ben RX 6600 için 9 taksit ile 1.770₺ ödüyorum. Pişman olmamış olsam da, bilgisayarımı alırken bir seçenek olarak bu sistemi görmek isterdim.

1694448115680.png

İlk denediğim oyun 8 yıldır oynadığım Team Fortress 2 oldu ve çok beğendim. Oyun oynama keyfim geri döndü diyebilirim. Animasyon öğrenmeye de başlayabilirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Uzun zamandır hobi olarak animasyon yapıyorum. Donanımım yeterince iyi olmadığından, hem SFM'de hem de Blender'da sorun çıkabiliyordu. Örneğin Ocak 2023'de yayınladığım Star Wars animasyonu, yetersiz donanımımın hacimsel ışıklarla baş edememesi nedeniyle bozuk olarak render aldı. Sebebini geç anladığımdan tekrar render almam için zaman kalmadı. 2021'de de benzer bir sorun nedeniyle uğraştım ama bu sefer renderı bozuk şekilde bile alamadım. Bu tür sorunları artık yaşamayacağımı umuyorum.

Elbette içerik üretme ile uğraşan kişiler, mutlaka Nvidia almaları gerektiklerini bilirler. Benim de hedefim buydu fakat ani bir karar ile AMD sistem aldım. Blender tarafında, render süresi için önemli olan OptiX ve OptiX Denoiser'dan faydalanamamak; oyun videoları açısından da NVENC codeclerinin olmaması benim için bir eksi olacak. En azından HIP RT, AMF gibi AMD'nin rakip teknolojileri var.

Bilgisayar artık 8 aylık oldu, modern oyunları sorun olmadan oynayabiliyorum. Cyberpunk 2077, RDR2 vb. oyunlarda fena değil.

Yaşadığım Yazılımsal Sorunlar [Evet, Klasik AMD]

Sistem genel olarak kaliteli parçalara sahip olsa da sorun yaşamayı imkansız hale getirmiyor.

Otomatik sürücü indiricinin PRO sürümü indirmesi (meğer sistemin bir bildiği varmış), ethernet'in güç tasarrufu nedeniyle anlık gitmesi, DirectX 11 x64 dosyamın patlaması gibi sorunlar oldu.

--

Bunlardan en rahatsız edicisi ise bazı AMD sistemlerde yaşanabilen bir sorun olan "anlamsız drop" sorunuydu, oyun keyfimi epey baltalayan bir sorundu ve farklı bir konuda detaylıca bahsettim:

Özet geçmek gerekirse
Full Adrenalin driverın yerine Minimal Pro driver yüklemem ile sorun büyük ölçüde çözüldü.

-
Beni epey üzen ikinci nokta ise Source Filmmaker'ın (Valve'ın animasyon programı) AMD desteği sorunlu gibi görünmesiydi. Bu konuda SFM hakkında tecrübeli kişilere danıştım fakat ezici çoğunluk ya Nvidia-Intel ya da Nvidia-AMD kullanıyormuş, AMD-AMD kullanan yok gibi birşey. Sıkıntı yaratacak düzeyde performans sorunları yaşadım.

Neyseki burada da problem Adranelin driverıymış. Pro driver ile ciddi bir düzelme oldu. Sorunu çözmeden önce kaynağının Nvidia & İntel kullanmamak olduğundan endişelendiğim için epey rahatladım.

GENEL İNCELEME
Parçaların tam listesi:
1693300547565.png

1693300561679.png

Monitör:

Ekran Kartı:

RX 6600 fiyat/performans açısından çok iyi ve enerji verimi konusunda başarılı. Tek eksisi ise az sayıdaki bazı oyunlarda 8 GB vRAM'in dolma riski, ancak uygun ayarları kullanırsanız yine yetecektir.

Gigabyte RX 6600 Eagle'ın üç fanlı olması harika, sıcak havalara rağmen oyunlarda maksimum 60 dereceyi görüyor ancak fanlar tam devir dönerken çok ses çıkarmakta, bilgisayar uçak motoruna dönüşüyor. Telefona indirdiğim desibel ölçerler 45 db gibi rakamlar gösteriyor, kaliteli ölçmediklerine eminim. Gigabyte Control Center indirerek fanın ayarını ve OC seçeneklerini değiştirebilirsiniz, bilgisayarın daha sessiz olmasını sağlayacaktır.

İşlemci:

Render işlerinde Ryzen 5500'e stok soğutucunun yetmemesi sorunu var. Benchmark testlerinde 95 dereceyi gördü, sık render yapan biri iseniz benim gibi CPB ve PBO kapatmak isteyebilirsiniz ya da kule tipi soğutma alabilirsiniz. Oyunlar işlemciyi (genelde) %100 kullanmadığından gamingde ısınma sorunu yok, o yüzden endişelenmeyin.

5600 almayı düşünüyordum fakat İtopya 1.800₺ fark istiyordu. Çok fazla olmayan önbellek, PCle 4.0 ve çekirdek hızı avantajı için o fiyat farkını vermeye değmezdi.

RAM:
RAMler GoodRAM'e ait. Bilgisayarı satın alırken RAM'leri 3200mHz'den 3600mHz'ye yükselttim. Markayı ilk defa duymuş oldum ve şuana kadar herhangi bir sorun çıkarmadı.

SSD:
1694432638883.png

1694432987955.png
Eskiden 5400 RPM HDD kullanıyordum, normal bir HDD'den bile daha yavaş ve Windows 10 çok yavaştı. :(

SSD olarak 500 GB'nin yetmeyeceğini düşündüğümden, Kingston NV2 aldım. Güvenilir bir markaya ait 1 TB SSD arıyorken iyi oldu. Çeşitli eleştiri siteleri NV2'nin DRAM'e sahip olmaması nedeniyle ana depolama alanı olarak kullanılmasını önermiyor. Bu ileride problem yaratır mı emin değilim.

Bilgisayarda yaşadığım bazı droplar nedeniyle SSD'den şüphelendim fakat bana bunun olamayacağı söylendi:

Anakart:
Sistemin fiyatının uygun olmasından dolayı A520(dual-channel RAM ve XMP desteklemez) gibi giriş seviyesi anakart görmeyi bekliyordum ve B450 görmek beni sevindirdi. Anakart Gigabyte B450M K ise PCle 4.0 desteklemiyor, PCle 4.0 destekleyen ekran kartım ve SSD'm varken iyi olmadı fakat önemli değil.

Sadece B450 anakart serisinin Gigabyte Control Center tarafından desteklememesi beni üzdü.

Kasa:
IMG_20230901_154310.jpg

IMG_20230901_153941.jpg

IMG_20230901_154140_1.jpg
Kasa fanları gürültülü sayılmaz, memnun olmadığım bir tarafı yok. Önde üç fan arkada is tek egzoz fanı var. Alttaki alandan PSU pervanesi faydalanıyor; üstteki iki fanlık alan ise boş, ileride sıvı soğutma alabilirim.

Kasa fanları Asus SYNC ile uyumlu görünüyor fakat uygulamasını yüklediğimde Armoury Crate fanları görmedi, üzücü.

PSU:

Kulağımı PSU'ya yaklaştırdığımda elektriksel sesler geliyor, sanırım coil-whine problemi. Normal kullanımda duymadığım için önemsemiyorum.

Benchmark

İncelemem fazla uzun hale geldiği için Benchmark sonuçlarını farklı bir konuya taşıdım. Alttaki konudan 3DMark, V-ray Benchmark gibi yazılımların sonuçlarına bakabilirsiniz:

Oyun Testi

Sorunuz olursa sorabilirsiniz!

Son düzenleme:
Aklıma herhangi bir sebep gelmiyor.

Monitörüm 60 Hz, o yüzden V-Sync açıyorum yırtılma olmasın diye fakat sürekli 57-58'e düşüp takılıyor. Neyse V-Sync kapatıyorum. Bu sefer FPS 90 ise anlık 70'e düşüyor yine takılıyor 😄

Hangi ekran kartı sürücüsünü kullanıyordunuz siz?

Hangi ekran kartı sürücüsünü kullanıyordunuz siz?
Bir ara AMD'nin önerdiği 22.11.2 sürümünü kullandım. Starfield çıkınca son sürüm olan 23.9.1'e geçtim.

ChatGPT, RX 6600 için olumlu konuşuyor:

1708502012439.png

Son düzenleme:
CPU ve anakart bu üst model olsa daha iyi olabilirdi hocam hayırlı olsun.
Fiyat Performans açısından oldukça iyi parçalardı. PCle 4.0 desteği için fazladan para vermek bana mantıksız geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı