Ders Çalışmaya Başlayamamak

@Handsome Reis şöyle düşün: Sen bir bisiklet yarışındasın, hedefin yarışı ilk 10'a girerek bitirmek. Bunu yapabilmek için önce o bisikleti kullanmayı bilmen gerekiyor. Ardından o bisikletin bakımlarını yapmalı, zincirini yağlamalı ve lastiklerini değiştirmeli/şişirmelisin ve daha birçok şey, kask da önemli tabii.

Aslında önündeki sınavı geçmek için sınav sonrası ödülüne odaklanman gerek. Şu da iyi bir örnek: Gece sahura kalkarsan, akşama kadar beklersin ve akşam olunca da iftarını yaparsın keyifle. Sabır gerekir oruçta ve bu sınav mevzularında da insana gereken şeylerden biri de sabırdır. Önemli şeyler vardır sınav konusunda:

Azim ve sabır, inanç-istek, düzen-plan, pratik vs.

Eğer o bilgisayarı istiyorsan sadece 1 ay sıkı çalışman gerekiyor, ardından o bilgisayarı ömrü yettiği kadar aylarca, yıllarca kullanacaksın. Yani 1 aylık kafa orucu tutacaksın.

Bu hayat ödül ve ceza sistemi üzerine kurulu, bunu hepimiz biliyoruz ve ona göre bir yol çizmeli ve o yoldan sapmamalıyız.

@Handsome Reis şöyle düşün: Sen bir bisiklet yarışındasın, hedefin yarışı ilk 10'a girerek bitirmek. Bunu yapabilmek için önce o bisikleti kullanmayı bilmen gerekiyor. Ardından o bisikletin bakımlarını yapmalı, zincirini yağlamalı ve lastiklerini değiştirmeli/şişirmelisin ve daha birçok şey, kask da önemli tabii.

Aslında önündeki sınavı geçmek için sınav sonrası ödülüne odaklanman gerek. Şu da iyi bir örnek: Gece sahura kalkarsan, akşama kadar beklersin ve akşam olunca da iftarını yaparsın keyifle. Sabır gerekir oruçta ve bu sınav mevzularında da insana gereken şeylerden biri de sabırdır. Önemli şeyler vardır sınav konusunda:

Azim ve sabır, inanç-istek, düzen-plan, pratik vs.

Eğer o bilgisayarı istiyorsan sadece 1 ay sıkı çalışman gerekiyor, ardından o bilgisayarı ömrü yettiği kadar aylarca, yıllarca kullanacaksın. Yani 1 aylık kafa orucu tutacaksın.

Bu hayat ödül ve ceza sistemi üzerine kurulu, bunu hepimiz biliyoruz ve ona göre bir yol çizmeli ve o yoldan sapmamalıyız.
Ya sonuç beni aşırı mutlu edecek yani 720p 10-30 FPS'den 1080p en yüksek 60+ FPS'ye yükselteceğim ve sadece kasa ve monitör değil diğer tüm ekipmanlarım ve interneti yükselteceğim, belki bisiklet alacağım. İstek var ama oturup başlayamıyorum ders çalışmaya.

3 Mart'ta gireceğim sınavın sonucuna göre bilgisayar alınacak. Ben olabilidiğince iyi sonuç istiyorum. Her imkan var: Vakit, kitap, internet. Bir türlü oturup ciddi konu çalışıp test çözemiyorum.
Sana verebileceğim tek tavsiye var oda sakın ama sakın hayatını bilgisayar ve oyun çerçevesinde şekillendirme eğer böyle yaparsan ilerde çok zorluk çekersin güven bana. Ders işine gelirsek daha onu ben oturtamadım o konuda diyebileceğim bişey yok. Ama dediğim gibi bilgisayara ve oyunlara fazla bağlanma bunlar gelip geçer, arkadaşlarınla gez dışarı çık kitap oku sinemaya git cidden şuan bunu okurken aşırı klişe geliyo olabilir ama büyüyünce anlayacaksın. Deli gibi 4-5 saat oyun oynayıp eve kapanıp insan içine çıkmaman seni çok zorlayacak. Son olarak sınav için sınav gününü saymazsak 11 günün kalmış dersin başına otururken kalan gününü hatırla ailenin umutlarını hatırla.

Ya sonuç beni aşırı mutlu edecek yani 720p 10-30 FPS'den 1080p en yüksek 60+ FPS'ye yükselteceğim ve sadece kasa ve monitör değil diğer tüm ekipmanlarım ve interneti yükselteceğim, belki bisiklet alacağım. İstek var ama oturup başlayamıyorum ders çalışmaya.

Senin yerinde olsam şu anda, o dersleri her gün hatim ederdim. Neden mi?

Ben orta okul ve lisedeyken ailemin maddi durumu çok iyi değildi. Bazen ayın son günlerinde ekmek alacak paramız olmazdı. Ve ben eğitim hayatım boyunca 4. sınıftan 12. sınıfa kadar her dönemde takdir belgesi alan bir öğrenci idim fakat ailemin maddi durumunun farkında olduğum için herhangi bir hediye istemezdim. Beklerdim.

Ben bilgisayarımı bile 2013 yılında aldım. Ondan öncesinde sadece okulda ve komşu çocuklarının evinde bilgisayarı görürdüm. Power tuşunun ne işe yaradığını dahi bilmezdim 2013 senesine kadar.

Yani şu anki imkanlarını düşün ve çalışmaya odaklan. Çalışmayana ekmek yok bu dünyada ve okursan gerçek dünyanın farkına varırsın. O bilgisayarı almak mı istiyorsun, peki ne bekliyorsun ders çalışmak için?

60dffd62796a78df757726544a3893b2.jpg

Dosya Ekleri

• 60dffd62796a78df757726544a3893b2.jpg
    60dffd62796a78df757726544a3893b2.jpg
    124 KB · Görüntüleme: 107
Ben de hayatım boyunca normal derslere hiç çalışmadan hep yüksek notlar aldım. Ama liseye geçiş sınavı olsun üniversite sınavı gibi büyük sınavlarda hep orta derece kaldım. Ya bir kaç puanla kaybettim yada taban puan yetmemiştir. Bir tek KPSS'den 82 aldım onda bile atamadım. Bence ders çalışma alışkanlığı daha ilk okulda başlar. Benim sonradan kazanabildiğim bir alışkanlık olmadı bu durum.

Hep birazdan başlarım akşama başlarım yarın başlarım bilgisayarı kapar başlarım böyle gidiyor.
Maalesef sitede açık durduğun zaman asla başlayamazsın çünkü her zaman ya bu konuya bir şey yazılmış olucak yada senin ilgini başka bir konu çekecek önce bilgisayar ve telefondan uzaklaşman gerek.

Sırası ile yapılacaklar:

Modemin fişi bir daha asla açılamayacak bir kutuya konur. Kutunun anahtarı toprağa gömülür. Toprağa yetişecek bir sebze/meyve tohumu ekilir, biraz da gübre, biraz yağmur duası, sonra zaman geçer, hasat vakti gelir. Anahtarı dalından alırsın. :D

Reis ciddi söylüyorum bak, kendini bazı şeylerden kısıtlaman gerek. Cep telefonunda çok zaman geçiriyorsan, gidip bir tane tuşlu, kamerasız, internetsiz, müzik çalamayan bir takoz telefon al ve sınavlara çalışacağın zaman onu kullan. Yani sadece ''alo'' demek için telefon kullan.

İnternet ve bilgisayar için de kendine ders çalıştıktan sonra kısa süreli bir ödül ver. Mesela molalı olarak 4-5 saat çalışırsan 30 dakika bilgisayarda takıl.

Günün hangi saatinde ne yaptığını biliyorsun zaten, sana kalan kısıtlı zamanı iyi değerlendir. Belirli saatleri çalışma ve öğrenme saatleri olarak ayarla ve bu plana uy.

Bu dünyada geri kazanılamayan şeylerden birisi de zaman faktörüdür. Bu mesajı yazarken kaç saniyem gitti mesela, kim geri getirebilir ki bu saniyeleri?

Ha, bilim ilerler Geleceğe Dönüş filmindeki gibi istediğimiz zamana gidebileceğimiz bir makine icat edilirse o başka, fakat bu da imkansız. Sebebi de büyük baba paradoksu

Ben ders çalışırken telefonumu tamamen kapatıyordum. 2 saat boyunca rahat rahat ders çalışabiliyordum. Bunun dışında çalıştığın ders ile de alakası var tabi. 3 tane matematik sorusunda 1 saat uğraşınca insanda ne şevk ne istek kalıyor.

Önce severek yaptığınız, başarılı olduğunuz dersler ile başlayın. Burada satırlarca yazıyı sıkılmadan okuyabiliyorsunuz çünkü ilginizi çekiyor. Ders çalışırken de bunun gibi ilgini çeken konular ile başlayın.

Ha, bunları söylüyorum ama bende sıkıntı yaşamıyorum değil, sürekli bir bahane, hep bir isteksizlik ama malum Üniversite'ye hazırlanıyoruz. Hayatın eğitim evresinde sıkı çalışmayınca geri kalan kısmında sürekli daha ağır çalışmanız gerekebiliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı