Ders çalıştıktan sonra oyun oynamanın bir zararı olur mu?

Baki akdemir

Hectopat
Herkese iyi günler dilerim arkadaşlar. Ben 18 yaşında ve de ilk mezun senesinde olan bir gencim. Eskiden bir oyun bağımlısıydım fakat hedefim ve de hayallerim için bu bağımlığı biraz törpüleyebildim. Lakin son dönemlerde acaba mezun senemde boş vakitlerimde oyun oynasam mı oynamasam mı şeklinde arada kalıp birkaç kez oyun indirip sildiğim zamanlar oldu. En son yaklaşık 1 hafta önce dayanamayıp bilgisayarıma A Way Out yükledim ve de saat 6 ile 9 arası 3 saat olacak şekilde vakit ayırarak arkadaşımla oynama kararı verdim. Bu noktada günlük rutinimden bahsetmek istiyorum. Saat sabah 6:30 da kalkan birisiyim. Bu sebeple oyuna günde 3 saat ayırmama karşın çok rahat bir şekilde günlük programıma uyabiliyor yapmak istediğim kitap okumak, yürüyüş yapmak ve spor yapmak gibi aktivitelere de 2 saat vaktimi ayırabiliyorum. Aklıma takılan şey acaba günlük programımı uyguladıktan sonra 3 saat oyun oynamamın o günkü çalıştığım derslere bir zararı olur mu? İnternette yaptığım araştırmalarda ders çalıştıktan sonra oyun oynamanın bilginin akılda kalıcılığını azalttığını ve de öğrenmeyi olumsuz etkilediği sonucuna ulaştım. Ama forumda açılan benzer konulara gelen "yapman gereken her şeyi yaptıktan sonra oynayabilirsin zararı olmaz, bir sene ders çalışmakla geçmez, kafanı dağıtmak için oyna zorun olmaz" yorumları beni bu konuda çok ikilemde bıraktı. Tekrardan belirtmek isterim gün içerisinde 3 saat oyuna ayırmama karşın rahat bir şekilde günlük programıma uyabiliyorum. Eğer oyun oynamak benim için zararlı olmayacak ise arkadaşımla oyun oynamayı çok isterim. Hedefimden bahsetmek gerekir ise askeri pilot olmayı çok istiyorum. Bu nedenle Hava Harp Okulu'nu kazanmak ana hedefim. Bunun için MSÜ sınavından minimum 80 neti, YKS de ise minimum 100 bin sıralamayı hedefliyorum. Sizce bu durumda günlük 3 saat oyuna vakit ayırmam benim için yanlış bir karar mı olur? Ve de öğrenmeme bir engel teşkil eder mi? Yoksa bir sorun olmaz mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Oyun oynayıp iyi sıralama yapanlarda var. Senin bileceğin şey fakat bende dikkat dağınıklığına sebep oluyor o yüzden oynamazdım.

Aslında o saatler benim boş saatlerim zaten genelde hiç 3 saat oyun oynadığımız olmadı maksimum 2 saat oynadık. Burada önemli olan şey ders çalışmama zarar verip vermeyeceği. Eğer verecek ise bırakmaya hazırım oyunları.

@Dantes07 doğru söylüyor. Oyun oynayıp sıralama yapmak o kadar da kolay değil. Ayrıca 3 saat de çok uzun bir süre oyun için, oyun sinirlendirir, dikkati bozar. Mesela derstesin aklın oyunda kalabilir. Oynama bence zamanını çöpe atarsın sadece.

Aslında o saatler benim boş saatlerim zaten genelde hiç 3 saat oyun oynadığımız olmadı maksimum 2 saat oynadık. Burada önemli olan şey ders çalışmama zarar verip vermeyeceği. Eğer verecek ise bırakmaya hazırım oyunları.
Verir.

Oyun oynayıp iyi sıralama yapanlarda var. Senin bileceğin şey fakat bende dikkat dağınıklığına sebep oluyor o yüzden oynamazdım.

Benim endişe ettiğim durumda o eğer gün içinde o kadar emek sarf ettiğim programım oyun oynamak yüzünden olumsuz etkilenecek ise hiç oynamamam çok daha mantıklı olacaktır.

@Dantes07 doğru söylüyor. Oyun oynayıp sıralama yapmak o kadar da kolay değil. Ayrıca 3 saat de çok uzun bir süre oyun için, oyun sinirlendirir, dikkati bozar. Mesela derstesin aklın oyunda kalabilir. Oynama bence zamanını çöpe atarsın sadece.

Verir.

Anladım hocam. O zaman oynamamaya karar verdim. Yalnızca arkadaşım ile A Way Out başladım ve de yarım bırakırsam bensiz oynayamayacak ve de oyunu yarım kalacak. O yüzden oyunu bitirdikten sonra bırakacağım oyunları. Oyun çok uzun sürmüyor yarısını bitirdik sayılır. Hepinize teşekkür ederim yardımlarınız için. Daha fikir belirtecek olursa seve seve dinlerim.

Geri
Yukarı