Oyun oynamanın yeteneği olur mu?

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Didim
Ben kendimi bildim bileli çocukluğumdan bu yana oyun oynamış bir insanım fakat hele silahlı oyunlarda sürekli noob düzeyinde oynuyorum hiçbir zamanda gelişemedim ve sürekli vurulunca sıkıyor ve böyle oyunlarda en fazla 30 dakika dayanabiliyorum. Sonra oyundan çıkıp, başardığım işi yapıyorum, seslendirme ve müzik işi. :) İyi oyun oynamak için yetenek şart mı? Benim şahsen savaş oyunlarında yeteneğim yok. En son Fortnite indirdim deneyeyim dedim oyunu hiç anlamadım. Kafam karıştı. Oyuna ilk girdiğimde tek yaptığım, ağaçları ve evleri parçalayarak materyal toplamaktı.
Görüşünüzü bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak oyun oynamak zevk için yapılan bir eylem olduğu için yapamadığın veya zevk almadığın oyunları oynamana gerek yok. İkinci olarak da bazen rekabetçi oyunlarda veya kalbur üstü bazı oyunlarda ciddi anlamda konsantre olman, taktik ve strateji geliştirmen gerekir. Ve bu konsantrasyonu bir süre koruman gerekir oyun içindeyken. Oyununa göre stratejiler izleyip düşünerek oynarsan bir süre sonra sana zor gelen veya sıkıldığın oyunlardan zevk almaya başlayabilirsin. Dediğim gibi oynamak ve zevk almak istiyorsan birazcık çabalaman gerekiyor. Ama sonuçta çoğunlukla eğlenmek için yapılan bir şey olduğu için, yapmasan da olur.
Yetenek kısmı ise; bazıları tabi ki daha yetenekli oluyor oyunlarda. Ama bir yere kadar. Daha sonrası için tecrübe ve çalışma ile gelişebilirsin. Bu oyundan oyuna da değişen bir şey. Bazıları daha çok düşünme ve strateji isterken bazı oyunlar daha aksiyon ve el çabukluğu istiyor. Temelde fare ve klavye kullanma becerisi veya gamepad kullanma becerisi de önemli.

Herkesin tarzı farklıdır. Ben karakter kasmalı açık dünya oyunlarını seviyorum. Loot yapmak benim hoşuma gidiyor. Kendimi geliştirmekte. Silahlı oyunları sevmiyorum. Bir dünya loot yapıyorsun kafadan tek mermide ölüyorsun. Herkesin PC, internet, server aynı değil ki. Haksız rekabet oluyor çoğu oyunda.

Oyunlar için yetenek şarttır. Sinir sistemin arasında muazzam bir alışveriş olmalı. Mesela yapmak istediğini hemen anında elini harekete geçirerek yapmalısın. Göz ile el arasındaki uyum çok önemlidir. Bu arada oyun oynamak belli bir düzeye kadar zevk için yapılır onun dışında günümüzde E-spor diye bir kavram var ve artık oyun oynamak bir iş sayılıyor. Forumdaki arkadaşlarında bu işe saygı göstereceğine eminim. Tabi yeteneğim yok fakat bende bir profesyonel oyuncu olmak istiyorum diyorsan yoğun antrenman yapman gerekiyor. Çok çalışmalısın ve hiçbir zaman yapamayacağım diye düşünmemelisin. Belli bir düzeyden sonra artık ellerin senden bağımsız hareket edecektir.

FPS oyunlarda bilgisayarın ve ekipmanların önemli. Eline uygun klavye ve mouse seni rahatlatabilecek bir koltuk çok önemli. Mesela CS oyunundan bahsedersek ayak sesi dinlemek çok önemlidir bunun için iyi bir kulaklık lazım. Sen 30 kare alırken karşındaki 240 kare alıyorsa bariz dezavantajlı duruma düşersin. Aynı şartlar altında kimin iyi olduğu veya kötü olduğu anlaşılır.

Bunları saymazsak bazı insanların yeteneksiz olduğunu düşünüyorum bence yetenek işi bu. Sen seslendirme ve müzik ile uğraşıyorsun çünkü sesin ve elin müzik için uygun,mouse ve klavye için değil. Benim elim bağlama gibi bir enstrüman için uygun değil ben yapamam. Parmaklarım o kadar seri hareket edemez karıştırırım.

Çaba göstererek bağlama çalabilirim ve iyi bir oyuncu olabilirim fakat yetenekli sayılmam çünkü ben zorlanarak yapıyorum bu işi.

Screenshot.png

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı