Ders çalıştıktan sonra oyun oynamanın bir zararı olur mu?

Önce ders çalışmalısın. Sonra kafanı dağıtmak için ne kadar oynarsan oyna.
Yeter ki dersini bolmesin ve aklında kalmasın.

O konuda bir sorun yok hocam. Rahatlık ile programımda yapmam gerekenleri yapabiliyorum. Tek sorun öğrendiğim bilgileri unutmama sebep olur mu ya da öğrenme mi olumsuz etkiler mi? Takıldığım kısım burası.

O konuda bir sorun yok hocam. Rahatlık ile programımda yapmam gerekenleri yapabiliyorum. Tek sorun öğrendiğim bilgileri unutmama sebep olur mu ya da öğrenme mi olumsuz etkiler mi? Takıldığım kısım burası.
Hayır aksine oyunu önce oynarsan tilt olup derse odaklanamazsin.

Herkese iyi günler dilerim arkadaşlar. Ben 18 yaşında ve de ilk mezun senesinde olan bir gencim. Eskiden bir oyun bağımlısıydım fakat hedefim ve de hayallerim için bu bağımlığı biraz törpüleyebildim. Lakin son dönemlerde acaba mezun senemde boş vakitlerimde oyun oynasam mı oynamasam mı şeklinde arada kalıp birkaç kez oyun indirip sildiğim zamanlar oldu. En son yaklaşık 1 hafta önce dayanamayıp bilgisayarıma A Way Out yükledim ve de saat 6 ile 9 arası 3 saat olacak şekilde vakit ayırarak arkadaşımla oynama kararı verdim. Bu noktada günlük rutinimden bahsetmek istiyorum. Saat sabah 6:30 da kalkan birisiyim. Bu sebeple oyuna günde 3 saat ayırmama karşın çok rahat bir şekilde günlük programıma uyabiliyor yapmak istediğim kitap okumak, yürüyüş yapmak ve spor yapmak gibi aktivitelere de 2 saat vaktimi ayırabiliyorum. Aklıma takılan şey acaba günlük programımı uyguladıktan sonra 3 saat oyun oynamamın o günkü çalıştığım derslere bir zararı olur mu? İnternette yaptığım araştırmalarda ders çalıştıktan sonra oyun oynamanın bilginin akılda kalıcılığını azalttığını ve de öğrenmeyi olumsuz etkilediği sonucuna ulaştım. Ama forumda açılan benzer konulara gelen "yapman gereken her şeyi yaptıktan sonra oynayabilirsin zararı olmaz, bir sene ders çalışmakla geçmez, kafanı dağıtmak için oyna zorun olmaz" yorumları beni bu konuda çok ikilemde bıraktı. Tekrardan belirtmek isterim gün içerisinde 3 saat oyuna ayırmama karşın rahat bir şekilde günlük programıma uyabiliyorum. Eğer oyun oynamak benim için zararlı olmayacak ise arkadaşımla oyun oynamayı çok isterim. Hedefimden bahsetmek gerekir ise askeri pilot olmayı çok istiyorum. Bu nedenle Hava Harp Okulu'nu kazanmak ana hedefim. Bunun için MSÜ sınavından minimum 80 neti, YKS de ise minimum 100 bin sıralamayı hedefliyorum. Sizce bu durumda günlük 3 saat oyuna vakit ayırmam benim için yanlış bir karar mı olur? Ve de öğrenmeme bir engel teşkil eder mi? Yoksa bir sorun olmaz mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Benim önerim ders çalıştıktan sonra 30 dk gibi bir süre dinlen(ailene yardım edebilir veya müzik dinleyebilirsin), sonra oyun oyna.

Benim önerim ders çalıştıktan sonra 30 dk gibi bir süre dinlen(ailene yardım edebilir veya müzik dinleyebilirsin), sonra oyun oyna.

Oynadığımız oyun iki kişilik bir oyun. Ben olmadan arkadaşım oyunu oynayamıyor. Halihazırda oyuna başladığımız için de bende yarıda bırakmanın doğru olmayacağını düşündüm. Oyun bitene kadar oynamaya devam edeceğim. Zaten oyun çok uzun bir oyun değil 6-8 saatlik bir oyun. Oynadığım bu süre zarfında da hem programımda yer alan tüm şeyleri yapmaya, hobilerime devam etmeye ve de her şey bittikten ve de dinlendikten sonra oyun oynamaya çalışacağım. Zararlı bir kısmı olacak mı olmayacak mı bunu deneyerek öğrenebilirim diye düşünüyorum. Eğer gerçekten beni dersten alı koyduğunu ve de öğrendiğim bilgileri hatırlamamda sorunlar yarattığını fark edersem yıl sonuna kadar tamamıyla bırakacağım. Ama eğer herhangi bir olumsuz etki görmez isem devam edeceğimi düşünüyorum. Her halükarda yapmak istediğim geleceğim ve hayalim adına doğru bir karar vermek. Sizce bir zararını görmesem bile bırakmalı mıyım? Bunu da yapabilirim çünkü.

Geri
Yukarı