Ders ve eğlence için iPad önerisi

Seha Avunduk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben ders için iPad almak istiyorum fakat hangi modeli almam daha uygun olur bilemedim. iPad 9 (7 bin TL), iPad 10 (11 bin TL) ve iPad Air 5 (12, 5 bin TL) arasında kaldım. Fiyatları yakın olsa hiç düşünmeden Air 5 alırdım fakat Air 5 ve 9 arasında 5.500 lira fark var. Haliyle ben de bu ürünler arasında gerçekten bu miktarı verdiğim kadar farklılıklar olacak mı diye sormak istedim.

Dediğim gibi ders için alacağım, yani yanına kalem alacağımı da hesaba katmanızı istiyorum. Ders haricinde tableti; Garageband'de davul yazıp üstüne gitar kaydı almak, profesyonel olmasa da keyfine çizim yapmak, eğlence amaçlı oyunlar veya farklı uygulamalar indirmek gibi şeyler için de kullanmayı planlıyorum. Ben çok telefoncu ya da tabletçi bir insan olmadığım için mecbur kalmadıkça yazı yazma, dizi/film izleme, video ya da fotoğraf düzenleme gibi işlerimin hepsini bilgisayarımda halletmeyi tercih ediyorum. Bu söylediğim kullanım amaçlarıma yönelik bana tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öğrenciyseniz 6.499 TL'ye iPad 9 alabilirsiniz.

Ha alabiliyorsanız kesinlikle 10.299 TL'ye iPad 10 daha mantıklı.

Dediğim gibi ders için alacağım, yani yanına kalem alacağımı da hesaba katmanızı istiyorum. Ders haricinde tableti; Garageband'de davul yazıp üstüne gitar kaydı almak, profesyonel olmasa da keyfine çizim yapmak, eğlence amaçlı oyunlar veya farklı uygulamalar indirmek gibi şeyler için de kullanmayı planlıyorum.
İhtiyaçlarınızı en temel iPad bile giderecektir. Bende 9. Nesil iPad var ve bana yeter de artıyor bile. Spesifik sorularınız varsa 9. Nesil özelinde cevaplayabilirim. Fakat şunu söylemem gerekiyor kesinlikle mühendislik için uygun değil.

İhtiyaçlarınızı en temel iPad bile giderecektir. Bende 9. Nesil iPad var ve bana yeter de artıyor bile. Spesifik sorularınız varsa 9. Nesil özelinde cevaplayabilirim. Fakat şunu söylemem gerekiyor kesinlikle mühendislik için uygun değil.
Hocam benim sorum var. Bazı makaleler de defter yerine tablete not almanın verimliliği düşürdüğü yazıyor bu doğru mu, böyle bir fark hissettiniz mi?

Hocam benim sorum var. Bazı makaleler de defter yerine tablete not almanın verimliliği düşürdüğü yazıyor bu doğru mu, böyle bir fark hissettiniz mi?

Hocam bana sormamışsınız ama cevaplamak istiyorum; Hayır bence aksine çok daha arttırıyor çünkü iPad ile kalemle not almak çok konforlu. Hem de elinin altında bir sürü araç olduğu için daha dikkat çekici notlar tutabiliyorsun.

Bazı makaleler de defter yerine tablete not almanın verimliliği düşürdüğü yazıyor bu doğru mu, böyle bir fark hissettiniz mi?
Bunun bilimsel açıklamasını elbette yapamam fakat bu durum bence kişiden kişiye değişiyor olabilir. Ben iPad ile not almayı ve ders çalışmayı çok sevdim, insanı resmen ders çalışmaya teşvik ediyor gibi. CollaNote uygulamasını şimdiden önerebilirim.

Açıkçası bilgisayar manyağıyım. Bilgisayarları çok seviyorum. Sürekli bilgisayardayım. Bilgisayarda vakit geçirince mutlu oluyorum.

Bir süre önce One By Wacom Small boy tablet aldım. A5 boyutunda. A4 boyutunda olan Medium'u vardı ama gerek duymadım. Bunu bilgisayara takıyorum ve OneNote'u açıyorum. OneNote ücretsiz olarak her cihazda kullanılıyor ve senkronize oluyor. O kalemi tutup not almaya başlayınca kendimi mutlu hissediyorum. Her şeyi silmek zorunda kalmadan istediğim cümleyi istediğim yere götürebilmek, kocaman ve sınırı olmayan bir kağıt görünümü olması... Hatta ilk kez ders çalışma planı yaptım ki bunu A4'e yapmaya kalkışınca çizgilerin yamuk yumuk olmasına ayar olurdum. Bırakırdım. OneNote'ta ise kalemle kocaman dikdörtgen çizip ya da ufak tablo oluşturup hücrelerin içine yazı yazarak mutlu mutlu takılıyorum.

Kesinlikle artık not almayı gittikçe pahalı hale gelen defterlerde yapmamalıyız. Ayrıca, PDF olarak ders kitaplarına erişimimiz olduğu için bunu kullanmalıyız. Yanında kitap veya defter taşıyıp sonunda sırt ağrısı çekmeyecek olmana ve paranın boşa gitmeyeceğine sevindim. Hangi tablet olursa olsun mutlu olacaksındır. iPad'leri pek bilmiyorum ama en güncelini almaya çalışman uygulama desteği için yararlı olacaktır. Arttırabilirsen hafızayı da arttır. Kolay gelsin.

Teknoloji aşığı bir insan olsam bile ders konusunda her zaman kağıt-kalem tercih ediyordum fakat artık hocaların hızına yetişemiyorum. Stajdan staja sürekli hocalar değişiyor, slaytlar değişiyor, biri slaytını dersten önce vermiyor, biri toplu veriyor. Her şey karman çorman olunca her gün her gün fotokopiciye gitmek zulüm olmaya başladı. Ders verimimi düşürse bile fiziksel ve mental anlamda çok rahatlayacağıma eminim 😁

Öğrenciyseniz 6.499 TL'ye iPad 9 alabilirsiniz.

Ha alabiliyorsanız kesinlikle 10.299 TL'ye iPad 10 daha mantıklı.

iPad 10'un nesi mantıklı :D. Apple'ın çıkardığı en manasız cihazlardan. Ya air 5 ya da 9.nesil alıp geçin hocam. 10. nesil fiyatını asla hak etmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı