Dershane gerekli mi?

Şimdi genel bir soru, kimisi gerekli olduğunu düşünüyor kimisi gereksiz. Kendimi örnekleyerek kişisel fikrimi söyleyecek olursam bence gereksiz. Çünkü eskiden bilgiye, eğitime erişim bu kadar kolay değildi. Okula ek olarak bilgileri pekiştirmek ve tamamen sınav odaklı çalışabilmek için dershaneye gidilirdi. Okula ek olarak iyi bir kaynak gözüyle bakılırdı dershaneye. Bende zamanında gittim. Ama bizim zamanımızda internet bu kadar yaygın değildi ve YouTube'da bu kadar detaylıca ders anlatan öğretmenler yoktu. Şimdi YouTube'da bir sürü konu anlatan videolar var. Bende geçenlerde KPSS için ders çalışmıştım. Gayet güzel anlatan hocalar var.

Şimdi kuzenimde seneye 12.sınıf olacak oda gidip gitmeme konusunda kararsız. Dedim aç internetten videoları izle. Dershaneye vereceğin parayla da fazla fazla soru bankası ve kaynak kitaplar, denemeler alırsın zaten. En kötü bir konuda takılırsın, aşırı zor gelir. YouTube'daki hocaların anlattığından da anlamazsın. O konudaki açınığını kapatmak için özel hocayla görüşürsün gelir birebir anlatır, bir şekilde halledilebilir. Dershanelerin güncel fiyatlarını bilmiyorum ama almış başını gitmiştir. Yani ben bile şu an sınava hazırlanıyor olsam oraya vereceğim parayı basarım kitaplara. Açarım YouTube'dan çalışırım. Arada bir kütüphaneye gider orada takılırım. Bir de kafa dengi arkadaş varsa böyle kütüphaneye giderken beraber takılacağın bitti gitti. Yani böyle dershaneleri de kötülüyormuş gibi oldu ama kötülediğimden de değil. Şu pozisyonda bilgiye erişim internet üzerinden bu kadar kolaylaşmışken. Dershanelerin bu kadar pahalı olması gitme konusunda mantıklı gelmiyor.

Hımmm
Motivasyonun tam ise, kendi kendine bir düzen oturtabiliyorsan, etrafında dikkatini dağıtacak TV, bilgisayar ve ceptelefonu yok ise; uzak durabiliyorsan gitmemek daha iyi.
En önemli şeyin çalışma metodu olduğuna inanırım. Herkesin ki farklı olabilir.

Belki çalışmak isteyen kardeşlerime biraz faydam olur diye aşağıdaki yazıyı kaleme aldım.
Okuyup istifade edenler olabilir.

Vakti zamanında benim çalışma metodum:

- Kitaptan ve yazarak çalışmak.
- Önemli gördüğüm yerlerin, tam anlayamadığım, bir daha baksam iyi olur dediğim vs vs yerlere kendimce işaretler koymak. Tabi bunları dersanede de yapılabilir.
- Çözemediğim bir soru olunca oldukça uzun bir süre uğraşmadan cevaba bakmam.
- Doğru cevap A ise ve %100 eminsem bile her zaman yanlış şıklara da bakarım ve uygunsa o yanlış cevapların neden yanlış olduğu ya da o yanlış cevapların neyin doğru cevabı olduğu hakkında hızlıca düşünürüm. Bir şık hakkkında fikrim yok ise o konuda eksiğim demektir; fikrim var ise hatırlamış ve pekiştirmiş olurum
- Sadece elinden gelenin en iyisini yap,(Ben yapmadım o başka) denemelere gir ama deneme sonucununda hedefini tutturabilip tutturamayacağını ya kontrol etme ya da üzerinde durma. Çünkü gereksiz strese sebep olabilir ve sağlıklı öğrenmene engel teşkil edebilir. Denemelere girdiğim söylenemez. Girdiğim birkaç denemenin de sonuçları pek umrumda değildi.

*********************** Yukarıda ne yazdığım pek önemli değil. *****************************
**** Kendi metodunuzu ve çalışma stilinizi oluşturacak bilinçte olmalısınız.
Kendinizden başka kimse ile yarışmayın. Kazanabileceğiniz en iyi yeri kazanırsınız.

Alttaki kısmı övünmek için yazmadım, yukarıdaki yazdıklarımı işkembei kübradan sallamadığımı ifade edebilmek adına yazdım.

Bazıları sayısala uymayabilir. Yukarıdakileri yazan vakti zamanında hem hiç dersaneye gitmeden hem de çok az çalışarak %1 lik dilime girmiş birinin çalışma metodu. Kaçıncı olduğumu unutacak kadar geçmişte kaldı. Yanlış hatırlamıyorsam sözelde malum bazı üniversitelerin tam burslu kısımları hariç giremeyeceğim hiçbir bölüm yoktu . Ama şöyle birşey var. Yukarıdakiler pek çok kişi için geçerli olmayabilir. Benim ciddi bir avantajım vardı. Hiçbir bilgi içermese bile hayatım gereksiz kitapları okumakla geçti. (Muhtemelen lise sona kadar ders kitapları hariç aylık ortalamam 3000 sayfa falandır.) Bu bana okuduğunu anlama yetisi kazandırdı. Okuduğunu anladığında çözersin hele ki çoktan seçmeliyse. Soruyu anlamak çözmenin %99 udur dersem belki biraz abartmış olurum.

Şimdi genel bir soru, kimisi gerekli olduğunu düşünüyor kimisi gereksiz. Kendimi örnekleyerek kişisel fikrimi söyleyecek olursam bence gereksiz. Çünkü eskiden bilgiye, eğitime erişim bu kadar kolay değildi. Okula ek olarak bilgileri pekiştirmek ve tamamen sınav odaklı çalışabilmek için dershaneye gidilirdi. Okula ek olarak iyi bir kaynak gözüyle bakılırdı dershaneye. Bende zamanında gittim. Ama bizim zamanımızda internet bu kadar yaygın değildi ve YouTube'da bu kadar detaylıca ders anlatan öğretmenler yoktu. Şimdi YouTube'da bir sürü konu anlatan videolar var. Bende geçenlerde KPSS için ders çalışmıştım. Gayet güzel anlatan hocalar var.

Şimdi kuzenimde seneye 12.sınıf olacak oda gidip gitmeme konusunda kararsız. Dedim aç internetten videoları izle. Dershaneye vereceğin parayla da fazla fazla soru bankası ve kaynak kitaplar, denemeler alırsın zaten. En kötü bir konuda takılırsın, aşırı zor gelir. YouTube'daki hocaların anlattığından da anlamazsın. O konudaki açınığını kapatmak için özel hocayla görüşürsün gelir birebir anlatır, bir şekilde halledilebilir. Dershanelerin güncel fiyatlarını bilmiyorum ama almış başını gitmiştir. Yani ben bile şu an sınava hazırlanıyor olsam oraya vereceğim parayı basarım kitaplara. Açarım YouTube'dan çalışırım. Arada bir kütüphaneye gider orada takılırım. Bir de kafa dengi arkadaş varsa böyle kütüphaneye giderken beraber takılacağın bitti gitti. Yani böyle dershaneleri de kötülüyormuş gibi oldu ama kötülediğimden de değil. Şu pozisyonda bilgiye erişim internet üzerinden bu kadar kolaylaşmışken. Dershanelerin bu kadar pahalı olması gitme konusunda mantıklı gelmiyor.

30-100K arası değişiyor.

Bu biraz sizin çalışma tarzınıza kalmış. Bu sene dershaneye gittim. Açıkçası bir süre sonra derslerin beni oyaladığını düşünmeye başladım. Kendi kendime daha verimli çalışıyordum çünkü. Her gün dershaneye git gel oradan kütüphaneye geç biraz vakit kaybı oldu benim için. Ama gittiğim iyi de oldu çünkü belediyenin dershanesine 1000 TL verip gitmiştim. Her ders için test kitapları, konu anlatım kitapları, dersler, poğaça, çorba, meyve suyu falan veriyorlardı. Hepsi dahildi fiyatın içinde. Bedavaya geldi diyebilirim yani. Araştırın belki yakınlarınızda dediğim gibi belediye dershanesi bulabilirseniz bakın derim :).

Geri
Yukarı