Dershanede yaşadıklarım

Arkadaşım sırasıyla 150k, 90k ve 20k yaptı. İlki son 2 sene özel lisede olarak. İkincisi dershane ile çalışarak, sonuncu ise yalnızca kendisi çalışarak.

Amaçları zaten bizi eğitmek falan değil para kazanmak. Ben de 12'ye geçtim Haziran'da telefonlar susmuyordu 20k fiyat biçiyordular. Şimdi ne arayan var ne soran var geçen gün biz aradık 36k dediler. 30k için pazarlık yaptık haber vereceğiz dediler. Birkaç gün son sonra da ağustos zammı geldi 46k oldu dediler. Böyle dershanelerin an. Yani tek amaçları para kazanrmak öğrenci yetiştirmek falan bahane.
Beni Haziran'da dershaneler ararken ben X tanımadın mı Eylül ayında konuşmuştuk diyorlardı. Çıkaramadım deyince kadın üzüldüm demişti. Ben de siz de adımı kağıttan bakarak arıyorsunuz zaten deyince kadın bir anda değişti.

4 aylık maaş, neresi az değil?
Herkes asgari ücret kazanmıyor veya her eve tek maaş girmiyor. Ayrıca taksit yaptırıp öyle ödüyorlar ondan da öte erken kayıtta 40k olan ücret 30k olabiliyor. Özellikle para bu kadar değersizleşmişken ''dershaneye 40k verebilecek adamın zaten okumaya ve çalışmasına gerek yoktur.'' demek fazla abartı bir laf oluyor. . Ha şu var dershanelerin amacı ''öğrenci'' değil müşteri.

Hocam bu sene sınava girmiş ve 8k sıralama yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim. Ben de arkadaşlarım gidiyor gitmeyen kimse yok diyerek sene başında dershaneye kayıt yaptırdım. İlk aşamalarda gerçekten ilgileniyorlar gibi oluyor fakat zamanla bu değişiyor en azından benim gittiğim yerle alakalı. Bazı dershaneler gerçekten öğrenciye büyük şeyler katıyor. Benim gittiğim yerle mi alakalı bilemiyorum ama çevremdeki en iyi yer olarak lanse edilmişti. Neyse ilk aşamalarda sıkı bir şekilde gittim. İnanın 1 matematikçi hariç diğerleri kötüydü. Rehberlik zayıftı. Denemeler kalitesizleşti. Öğretmenler bir mutsuz sanki zorla ders anlatıyorlar gibi. Daha sonra okulda arkadaşlarımla takılmaya başladım. Dershaneyi bu sırada boşladım ve okuldaki hocalara yöneldim. Okula kimse gitmiyordu. Sınıfta tek başıma hocalara soru sorabiliyordum ve inanın dershanedeki o kalabalık ne anlattığı anlaşılmayan öğretmenler odasında soru sormamdan daha yararlıydı. Son zamanlarda hiç gitmedim sabahtan akşama kadar kütüphanede çalıştım. Benim pişmanlığımdır bence sadece aileme maddi olarak yük olduğunu düşündüm bir sene boyunca. Ben eşit ağırlıkçıydım bunu belirteyim. Ancak yakın arkadaşım sadece fizikten ve matematikten özel ders alarak sayısalda ilk bine girdi. Velhasıl bu iş tamamen sizde bitiyor. Ancak gerçekten iyi bir yer bulursanız da değerlendirebilirsiniz. Ama yine de Dershane şart değil. Okuldan youtubedan bol bol faydalanın. Deneme için dışardan deneme alan dershaneler elbet var ben bu sene yararlandım. Karar tabi size kalmış. Yönlendirme yapmış olmak istemem. Şimdiden başarılar diliyorum. İyi Çalışmalar.

Şunları da eklemek isterim. Bütçe olarak 40k ödeyebilecek durumda değilim. Okul ile evim arasında otobüs ile aktarma yaptığımda 1 saat yol sürüyor. Sabah 8.45'te olan ders için 7'de kalkıyorum. Çantama dolu dolu kitap atıyorum ve okulda biraz biraz çözüyorum. Okuldan ise 16.40'ta çıkıyorum. Otobüs tımarhane gibi oluyor. O ağır çantayla ayakta gidiyorum. 1 saat de dönüş sürüyor. Araba ile gittiğimde ise trafiğe rağmen 15 dk sürede gidebiliyorum. Çanta çok ağır olduğu için de zaten sabah enerjim bitiyor. Enerjimi toplamam uzun sürüyor. Sabahtan yorgun oluyorum. Akşam da eve giderken yorulmuş oluyorum ve evde doğru dürüst ders çalışamıyorum. Bu sebeple 20k verip bir elektrikli bisiklet alacağım. Çünkü her gün gereksizce yorulup 1.5 saat zaman kaybediyorum. Bunu yaparak günde 1.5 saat daha fazla ders çalışabilirim. Ayrıca okula da yorgun başlamamış olurum. Kurs olduğunu düşünürsek 18.30 gibi çıkacağım. Zaten dershaneye gitsem de bu saatte dershane olmaz diye düşünüyorum. Çünkü geçen sene dershaneye giden arkadaşlarımın dershane dersi 6 gibi bitiyordu. Geçen sene hafta içi kurs yoktu. İzin alıp anca dersin yarısına yetişiyorlardı. Yani bazı dersleri kaçırıyorlardı. Dershaneye kaydolmak istememin diğer bir sebebi ise bu. Okul derslerinden dolayı zaman yetmiyor.

Açık konuşmak gerekirse 40 bin TL çok ve çoğu dershane öğrenciyi müşteri olarak görür yani işi iyice ticarete dökmüşler. Onların amacı şu ki yeter ki öğrenci kaybetmeyelim, amaçları bu yönde. Kendin düzenli ve verimli çalışarak daha iyisini yapabilirsin. Dershane sadece sana disiplin ve düzen katacak. Bunları kendin yapabiliyorsan ekstradan takviye almana zaten gerek yok ve 40 bin TL'de gerçekten sağlam para. Boş verin, şu para tacirlerine para kaptırmayın.

Dershane para tuzağıdır bana göre. Kendin evde daha verimli çalışabilirsin.

İşte bende öyle düşündüm. Gidip ulaşımımı kolaylaştırarak günde 1.5 saat zaman kazanmak benim için çok daha değerli olur. Hem yorgun olmamış olurum. Dershane 40k. Elektrikli bisiklet ise 20k. Bir de bol bol kitap alıp soru çözdüm mü tamamdır. 40k parayı daha verimli kullanmış olurum.

Çalışan bile 50K yapıyor sen yapamazsın diyen ağır kolpa sıkıyor. Yani tamam, buralar dershane değil ticarethane ve amaçları para için yalan söylemek ama bunlar yalanı da iyi söylememiş. Adamın yüzüne çobanlar nasıl 1. oluyor desen cevap veremez.

Kendi de bunu deneyimlemiş biri olarak diyorum, eğer kendi başına verimli çalışabiliyorsan öğretmene ihtiyacın(Eğer ki çok çok iyi değilse ki Türkiye'de iki sınav ile her önüne gelen öğretmen olduğu için niteliksiz öğretmen çok) yok.

Herkes kendi durumunu kendisi bilir. Mevcut şartlara göre kendinize uyan tercihi yapmalısınız. Su soruları kendinize sorun;
Hem okul hem dershane bana ağır gelir mi?
Bütçem ne?
Evde kendim disiplini sağlayıp çalışabilir miyim?
Temelim ne? Ders çalışma alışkanlığım var mi?

Cevaplar neticesinde kendinize uygun yolu secmelisiniz.

Geri
Yukarı