Derslerdeki başarısızlık zeka geriliği göstergesi olabilir mi?

Deniz Gemici

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar cidden bunu kendime üzülerek söylüyorum ben cidden geri zekalı mıyım? Yani çok saçma gelecek bu size ama üniversite sınavında dersler ile gram alakası olmayanlar benden kat ve kat yüksek almış benim aldığım puan ise çalıştığım halde 200 ham puan aldım bu durumdan dolayı kendimi geri zekalı bir insan olarak görmeye başladım. Matematik yapamıyorum, fen yapamıyorum derslerde başarısızım diye kendimi bu kalıba soktum ben yoksa cidden geri zekalı mıyım doktora falan mı görünmeliyim? Psikolojim bozulmaya başlıyor gibi hissediyorum artık ne yapmam lazım inanın hiç bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar cidden bunu kendime üzülerek söylüyorum ben cidden geri zekalı mıyım? Yani çok saçma gelecek bu size ama üniversite sınavında dersler ile gram alakası olmayanlar benden kat ve kat yüksek almış benim aldığım puan ise çalıştığım halde 200 ham puan aldım bu durumdan dolayı kendimi geri zekalı bir insan olarak görmeye başladım. Matematik yapamıyorum, fen yapamıyorum derslerde başarısızım diye kendimi bu kalıba soktum ben yoksa cidden geri zekalı mıyım doktora falan mı görünmeliyim? Psikolojim bozulmaya başlıyor gibi hissediyorum artık ne yapmam lazım inanın hiç bilmiyorum.

Böyle düşünürseniz hiç başaramazsınız kafaya takmayın herkes matematik fen yapacak diye bir şey yok sizin de ayrı bir şeyde yeteneğiniz vardır.

Sorun sizde değil tipik eğitim sistemindedir. Demek ki matematik, fen gibi dersleri beceremiyorsun ama diğer dersleri becerebiliyorsun. Herkes iyi matematik, fen bilecek değil. Diğer yeteneklerinizi bulmaya çalışın, hobi edinin hayat sadece matematik fen değil. İlla ben matematik yapacağım diyorsanız, geceden sabahlara kadar, sabahtan geceye kadar çalışın. Hala yapamıyorsanız, demek ki o bölümde yeteneğiniz yok, diğer bölümlerde var.

Lise mezunu olup doktorlardan çokça kazanan adamlar var bu zeka sadece testler ile ölçülmez, Bir çok zeka türü vardır aynı şekilde türkiye sınırları içinde eğitim sisteminde birşey yapamadığı için ezilen ve zorlanan çocukların tekekr teker geleceği mahvoluyor.
Şimdi çocuk okumaz. ama ticaret zekası vardır. Ülkenin büyükleri arasına girer belki,

YANİ ZEKİ ÇALIŞKAN ADAM SAYISALDAN 100 NET YAPAN ADAM DEĞİLDİR.
onun sayısal zekası vardır binbir türlü insan var şimdi herkesin ap ayrı yeteneği.
Ama ülkede sözel bölümler bile sayısal olmadan girilmediği için şu an boşluktayız.

Hayır hocam okuyup cahil olanlarda çok bir kağıt parçası zeka seviyenizi tam olarak göstermez.

Ve not olarak ekleyeyim yapabildiğiniz derse ağırlık verin kendimden örnek vereyim.
Ben 10. sinifta matemetikten 06 aldım bildiğiniz 6 Ankara plakası olan 6 :D
Hocamda dahil bayağı dalgaya aldılar edebiyattan 91 aldım.
Matematiği yapamadığımı 9. sınıfta anladım ve çalışmayı bıraktım sozelciyim ben kısacası.

Lise mezunu olup doktorlardan çokça kazanan adamlar var bu zeka sadece testler ile ölçülmez, birçok zeka türü vardır aynı şekilde Türkiye sınırları içinde eğitim sisteminde bir şey yapamadığı için ezilen ve zorlanan çocukların tekekr teker geleceği mahvoluyor.
Şimdi çocuk okumaz. Ama ticaret zekası vardır. Ülkenin büyükleri arasına girer belki,

Yani zeki çalışkan adam sayısaldan 100 net yapan adam değildir.
Onun sayısal zekası vardır binbir türlü insan var şimdi herkesin apayrı yeteneği.
Ama ülkede sözel bölümler bile sayısal olmadan girilmediği için şu an boşluktayız.

Beden eğitimi spor bölümüne girecektim matematik ve fen olmadığı için Türkçe de kötü geçtiği için giremedim yaklaşık 1 saat önce liste geldi okuldan hangi kimlerin hangi üniversiteye girdiğini gösteren bir liste yani dersler ile alakası olmayan mahalle kekoları benden yüksek almış üzücü.

Hocam bu puanı mezun senenizde mi yaptın?

İlk senem mezuna kaldım.

Geri
Yukarı