Dersleri bırakıp yazılımcı olmak

Arkadaşlar ders çalışmaktan sıkıldım ve pek sevmiyorum hatta hiç sevmiyorum. Elimdeki bilgisayarla Java dili öğreniyorum. Bu öğrenme aşamasında yazılımcılıktan zevk almaya başladım. Sizce dersleri bırakmak mantıklı mı?

Karşında üniversite diplomalı adamlar olacak.

Merhabalar 26 yasindayim Hacettepe Universitesi Bilgisayar Programciligi mezunuyum yani Onlisans mezunuyum. Universite sinavina hic girmedim ve hazirlanmadim. Fakat kendimi cok iyi gelistirdim. Su an Turkiye'nin belkide en kurumsal buyuk sirketlerinden birisinde(ismi bende kalsin fakat sirketin ismini bilmeyen yoktur) Linux System Administrator pozisyonunda calisiyorum.

Genelleme yapmak istemem lakin malesef bizim ulkemizde Lisans mezunu olmani bekliyorlar. Ne yaptiklarina tam bakmiyorlar.

Demem o ki insan kendini hep gelistirmeli, uzmanlik belirledigin alanda o kadar iyi olmalisin ki kagitta(Ogrenim durumu ve mezun oldugu bolum) senden daha iyi durumda olan birisini teknik yeterliliklerinle alaşagı etmelisin.

Son olarak sunu soylemek istiyorum, cok yakin arkadaslarimdan birisi kendisi lise mezunu bile degil, su an Amazon'da Senior Go Developer olarak calisiyor :)

Hayır. Öyle bir şey yok. Çünkü yazılımcılık için matematik gerekli. Sen matematik bilmeden nasıl yazılımcı olacaksın? Nasıl yazacaksın o kodları? O nedenle de okul okumak şart. Ben de senin gibi yazılımcı olmak istiyorum. Ama okul okumadan yazılımcı olunmuyor yani kusura bakma, ülkemizde okumak haricinde alternatif bir seçimimiz yok. Matematiğe yönel aynı benim gibi. Tek diyebileceğim bu.

Merhaba 26 yasindayim. Hacettepe Üniversitesi bilgisayar programciligi mezunuyum yani ön lisans mezunuyum. Universite sinavina hiç girmedim ve hazirlanmadim. Fakat kendimi cok iyi gelistirdim. Su an Türkiye'nin belki de en kurumsal buyuk sirketlerinden birisinde(ismi bende kalsin fakat sirketin ismini bilmeyen yoktur) Linux System administrator pozisyonunda calisiyorum.

Genelleme yapmak istemem lakin maalesef bizim ulkemizde lisans mezunu olmani bekliyorlar. Ne yaptiklarina tam bakmiyorlar.

Demem o ki insan kendini hep gelistirmeli, uzmanlik belirledigin alanda o kadar iyi olmalisin ki kagitta (ogrenim durumu ve mezun oldugu bolum) senden daha iyi durumda olan birisini teknik yeterliliklerinle alaşagı etmelisin.

Son olarak sunu soylemek istiyorum, cok yakin arkadaslarimdan birisi kendisi lise mezunu bile degil, su an Amazon'da senior GO developer olarak calisiyor :)
Millete gereksiz yere ümit vermenin manası yok. 26 yaşındaymışsın. 20 yaşında yazılımcı olsan, 2016 yıllarında çalışmaya başlamışsın. O yıllarda diplomadan çok bilgiye bakılıyordu. Devir değişti artık.
Nasıl yazacaksın o kodları?
Matematik bilmiyor diye kod yazamıyor mu? :D Matematik bilmeden yaptığım birçok proje var. Sizin demek istediğiniz şu olmalı: Yazılımda fazla ileri gitmek istiyorsan, matematik gerekli.

Arkadaşlar ders çalışmaktan sıkıldım ve pek sevmiyorum hatta hiç sevmiyorum. Elimdeki bilgisayarla Java dili öğreniyorum. Bu öğrenme aşamasında yazılımcılıktan zevk almaya başladım. Sizce dersleri bırakmak mantıklı mı?

Hayır. Öyle bir şey yok. Çünkü yazılımcılık için matematik gerekli. Sen matematik bilmeden nasıl yazılımcı olacaksın? Nasıl yazacaksın o kodları? O nedenle de okul okumak şart. Ben de senin gibi yazılımcı olmak istiyorum. Ama okul okumadan yazılımcı olunmuyor yani kusura bakma, ülkemizde okumak haricinde alternatif bir seçimimiz yok. Matematiğe yönel aynı benim gibi. Tek diyebileceğim bu.
Hocam doğru söylüyor. İlle de matematik yapacaksınız diyor Türkiye. Ama ille de yazılım yapmak istiyorum diyorsan;

Uygulamanı geliştir, sat, kendi paranı çıkart. Ondan sonra da zaten yavaş yavaş ilerlersin.

Hadi tamam Java dilin var. Ama sen bir işe girmek istediğinde CV'ne ne yazacaksın? Adamlar sen sırf Java dili biliyon diye işe alacak diye bir şey yok. Diploma var mı elinde? Diploma var mı da bir yazılımcılık işinde çalışabilirsin? Yoksa işveren yallah der sana. Bu işler böyle yani Türkiye'de yaşıyoruz.
Yazılımda fazla ileri gitmek istiyorsan, matematik gerekli
Evet, bir yandan onu demek istiyorum.

Millete gereksiz yere ümit vermenin manası yok. 26 yaşındaymışsın. 20 yaşında yazılımcı olsan, 2016 yıllarında çalışmaya başlamışsın. O yıllarda diplomadan çok bilgiye bakılıyordu. Devir değişti artık.

Matematik bilmiyor diye kod yazamıyor mu? :D Matematik bilmeden yaptığım birçok proje var. Sizin demek istediğiniz şu olmalı: Yazılımda fazla ileri gitmek istiyorsan, matematik gerekli.
Ben yazilimci degilim son iki senedir Linux Sistemler uzerinde calisiyorum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı