Dersleri bırakıp yazılımcı olmak

Arkadaşlar ders çalışmaktan sıkıldım ve pek sevmiyorum hatta hiç sevmiyorum. Elimdeki bilgisayarla Java dili öğreniyorum. Bu öğrenme aşamasında yazılımcılıktan zevk almaya başladım. Sizce dersleri bırakmak mantıklı mı?

Kısa sürede iyi bir CV hazırlarsan çok mantıklı. Türkiye'de üniversite okumak zaman kaybı hocalar neyki bizde o olalım.

Normal? İnternet diye bir şey var. İnternetten öğrenebilirsin.
Bende bunu anlatiyorum iste, arastirmak çabalamak ogrenmek gercekten cok onemli. Diplomayi tabi almalisin ama birsey bilmekten sonra cabalamadiktan sonra ne ise yarayacak? Dunyanin en buyuk girisimcilerine ve dunyanin en zenginlerine biraz bakin? Yarisindan cogu okulu birakmis.

Kimse yanlis anlamasin ogrenmek isteyen her sekilde ogrenir. Yine ayni ornegi veriyorum benim cok yakin arkadasim Amazon'da developer olarak calisiyor ve lise terk kendisi.

Arkadaşlar ders çalışmaktan sıkıldım ve pek sevmiyorum hatta hiç sevmiyorum. Elimdeki bilgisayarla Java dili öğreniyorum. Bu öğrenme aşamasında yazılımcılıktan zevk almaya başladım. Sizce dersleri bırakmak mantıklı mı?

Sen kendini sürekli geliştir Microsoft gibi şirketler seni asla kaçırmaz.

Okumak ve eğitim para kazandırmaz. Okumak ve eğitim kişisel gelişimdir. Para kazanmaya bir araç olabilir. Amacın para kazanmaksa bir daha kitap açmanı tavsiye etmem.

@alemdar9 Bu alemde işini ya çok iyi yapacaksın ya da bu aptal sistemin altında ezileceksin. Hiçbir şeyde olmadığı gibi bu konuda da araf yok maalesef. Haklısınız, bir şey diyemiyorum...

Hocam kesinlikle hayır diplomasız dğru düzgün bir işe giremezsiniz.
Hayır. Öyle bir şey yok. Çünkü yazılımcılık için matematik gerekli. Sen matematik bilmeden nasıl yazılımcı olacaksın? Nasıl yazacaksın o kodları? O nedenle de okul okumak şart. Ben de senin gibi yazılımcı olmak istiyorum. Ama okul okumadan yazılımcı olunmuyor yani kusura bakma, ülkemizde okumak haricinde alternatif bir seçimimiz yok. Matematiğe yönel aynı benim gibi. Tek diyebileceğim bu.
Hocam yazılımda o kadar matematik gerekmiyor ama iyi bir üniversite için şart.👍

Arkadaşlar ders çalışmaktan sıkıldım ve pek sevmiyorum hatta hiç sevmiyorum. Elimdeki bilgisayarla Java dili öğreniyorum. Bu öğrenme aşamasında yazılımcılıktan zevk almaya başladım. Sizce dersleri bırakmak mantıklı

Bu dediğini yapabilmen için kendini göstermen güzel bir tecrüben olmalı yoksa ne diploma ne de şimdiki çalıştıgın işe yarar bence ikisini de yapmaya çalış.

Ortamlarda "Google'da eniştemin oğlu çalışıyor, lise mezunu" diye gezenler At sürüsünün arasına karışmış zebrayi isaret ederek bunun "normal" oldugunu iddia etme pesindeler.

Hayir.

Acin bakin, calisanlarin egitim durumuna, konumlarina; %99 saglam egitim almis tiplerdir. Aralarindaki %1 exceptional durum, bunun norm oldugunu gostermez.

"X, Y, Z okulu birakti, milyarder oldu" argumani da bu sekilde one surulur. Burada iddia edilen X,Y ve Z'nin biraktigi okul MIT, Harvard bu arada. Adam gider, ogrenecegini ogrendigine kanaat getirince birakir, zira onemli olan diplama degildir. Okul okuyun tavsiyesi zaten bir kagit parcasi icin verilen bir tavsiye degil.

Bu yazidan cikarilmasi gereken 3 anafikir:

- Muhendislik egitimini almadan, Ingilizce bilmeden, CS background'u olusmadan cikabilecegin max ust noktanin limiti minimaldir.

- 25 liraya aldigin 8 saatlik kursla rampada araba kaldirmayi bile ogrenemezsin.

- "Egitim cok da onemli degil" cumlesi, iyi egitim almamis bir cahilin agzinda anlamsizdir. Para mutluluk getirmez diye kendini avutan fakir cumlesi bu. Kimse kusura bakmasin ama gercek budur.

Geri
Yukarı