Derste Uyumak Suç mu?

Dil anlatım dersinde uyurdum. Sınavdan yüksek alırdım. Hocanın anlattıkları uykumu getirirdi. Aynı konuyu internette videolu anlatım izleyerek çok çabuk kavrardım. Bu sayede yüksek alırdım.

Uyumak niye suç olsun. Uyumak güzeldir.

Bir insan - ki mesleği ne ve ya neyci olduğu hiç farketmez - size bir şey anlatıyorken dinlememek terbiyesizliktir. Uyumak daha da ayıptır. En başta hiç hoş bir davranış değil derslerde uyumak. Uykun olsa bile en azından kafanı eline dayar dinliyormuş gibi yaparsın, horul horul uyumanın bir mantığı yok.

Diyelim ki buna rağmen uyuyorsun, hocanın tepkisine görüp uyarır, bağırır ve ya masaya vurur biraz da sizin samimiyetinize bağlı bu. Emin ol derste uyursan hoca uyarmasa bile hı der, kafasına not alır senin uyuduğunu. Karne günü ondan sonra neden performansıma düşük vermiş diye oturur ağlarsın. Gelip uyarırsa istiyorsan tersle; 65 - 70 olan sınav notların varsa bi sözlülerine 40-45 girsin bak nasıl çekiyor ortalamayı aşağıya.

Öğretmenlerle zıt düşersen her türlü zararlı sen çıkarsın bunu unutma. Malesef düzen böyle işliyor. Şu güne kadar da derste uyuduğu için hiç disipline giden görmedim.

Hiç unutmam. Bi' keresinde bi' hocama "hocam öğretmenin öğrenciye vurmaya hakkı var mı" demiştim, yasal anlamda. Sohbet ediyorduk derste. Geldi bi' tokat attı ve "bak var" dedi. :D

Birkaç sene sabredin dersleri güzel dinleyin. Üniversiteye geçince benim gibi bol bol uyursunuz. Vize haftasıda çalışkanlardan notları topladın mı bitti gitti :D
İnsanlara yanlış örnek olma. Senin gibiler yüzünden çoğu öğrenci bomboş mezun oluyor. Hiç bir şeyi bilmeden, kafasını iyice açmamış insanlar iş sahibi olduğunda tek düze bir yaşam sürüyor. 2 sene dayanamadan iş değiştiriyorlar. Ondan sonra Türkiye niye gelişmiyor? Ondan sonra bu partilerin Allah belasını versin. Kendini geliştir önce, başkalarının notuyla yata yata mezun olma ki zaten o nasıl üniversite, o nasıl bölüm de bu kadar kolay geçebiliyorsunuz orası da ayrı bir konu. Sen kendini geliştirmiyorsun, başkasının paraziti olarak yaşıyorsun ve bir de bunu millete, daha hiç bir şeyin farkında olmayan çocuklara harika bir şeymiş gibi anlatıyor ve gülüyorsun.
Türkiye'nin geleceği gençler, gençlerimiz. 2015 TEDx'te, Emin Çapa'nın harika bir konuşması var. Lütfen dinleyip biraz bilgilenin. Boş, beleş öğrenciler yüzünden gelişemeyeceğimizi çok güzel anlatmış.
Üniversite okurken, mühendislik öğrencileri için tüm Dünya'da bir sınav yarışması düzenlenmişti. Üniversitemizin ilk 5 öğrencisi gitmişti. Belarus'taydı yarışma. Hocalarla birlikte gitmişlerdi. Döndüklerinde tek söyledikleri şey o soruları gördükten sonra biz "okumuyormuşuz". Çinli ve Rus öğrencilerin ne kadar üst düzey eğitim aldıklarını görmüşler. Biz hala bu kadar kolay eğitimde kaytarmayı, okuldan kaçmayı, uyumayı düşünelim. Lütfen kendinize çeki düzen verin. Parazit olmayın. Ülkeniz için, toplum refahınızı arttırmak için kendinizi geliştirin.

Sent from my ASUS_Z00AD using Technopat Sosyal mobile app

Vay be, uyumanın insanın doğallığı olduğunu, insanın hakkı olduğunu söylemek ne hoş. E karşındaki insan senden yaşlarca büyük, onun senden saygı görmesi de onun doğal hakkı değil mi? Sen tüm yıl dinleme doğallık olsun, karşındaki insan bir yıl ders anlatmasa adı çıkar ama. Hasta mısın? Gelme okula kardeşim. 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü devamsızlık boşa mı veriliyor? O insanlar sizin keyfiniz için mi o kadar okumuşlar, emek vermişler bu işe? Sevmezsin, senin elinde olan bir şeydir; lakin zorunlu olarak saygı duyacaksın. İnsan empati yapsa, aklında azıcık canlandırsa hisseder.

Derste uyursan eğer dersleri dinleyemezsin ve derslerde geri kalırsın. Sınavlardan düşük alabilirsin. Uyumaman daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı