Çözüldü Destek yapıları nasıl düzeltilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NothingGood

Hectopat
Makaleler
2
Maket basmak istediğimde destek yapılarının altı görseldeki gibi çok kötü çıkıyor. Ağaç destek kullandım, ütülemeyi açtım fakat hala düzelmedi. Nasıl düzeltebilirim?

bozuk.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben Meshmixer kullanıyorum, ücretsiz.

Belli bölgeleri kesince sonrasında support kullanımı gerekmeyebiliyor, dolayısı ile iz yada fazladan malzeme kaybı olmuyor. Ya da kesilen parçaları farklı oryantasyonlarda ve çözünürlüklerde basabiliyorsun.

Mesela bu yekpare idi, 4'e böldüm, farklı renk kullanma şansım da oldu:https://cdn.thingiverse.com/assets/99/e9/ab/5b/7a/a3.JPG
Bu da aynı şekilde, 5 parçaya ayırdım, 5. parçayı basmadım, tepsisi:https://cdn.thingiverse.com/assets/f9/7e/92/c1/f4/tt.jpg
Benim kullandığım bir özellik değil ama ironing üst katmanda çalışan bir özellikti sanırım. Fotoğraftaki kısım supportun üst temas noktası ise sorunlu bölge altta olduğundan ironing zaten yapmaz.

Support alt ve üst bölge ayrılma mesafesi ya da katman sayısı, baskı katman yüksekliği, nozül delik çapı, filament ve baskı sıcaklığı?

Daha detaylı bir foto ve slicerdaki supportlu görselini de atar mısın?

Baskı tabanca mı?

Benim kullandığım bir özellik değil ama ironing üst katmanda çalışan bir özellikti sanırım. Fotoğraftaki kısım supportun üst temas noktası ise sorunlu bölge altta olduğundan ironing zaten yapmaz.

Support alt ve üst bölge ayrılma mesafesi ya da katman sayısı, baskı katman yüksekliği, nozül delik çapı, filament ve baskı sıcaklığı?

Daha detaylı bir foto ve slicerdaki supportlu görselini de atar mısın?

Baskı tabanca mı?

IMG_20210516_144414.jpg
IMG_20210516_144357.jpg
IMG_20210516_144258.jpg
IMG_20210516_144310.jpg

Filament: PLA+
Sıcaklık:210/60
Nozül çapı:0.4 mm
Tabanca çok filament harcadığı için destek testi basıyorum. Durum hâlâ aynı.

Dosya Ekleri

• IMG_20210516_144407.jpg
    IMG_20210516_144407.jpg
    126,1 KB · Görüntüleme: 41
Tabla görsellerini göremiyorum, minicik.

Çok fazla ayar bilgisi olduğundan ben Cura kullanmıyorum. Prusaslicer da kullanabilirsin.

Cura'da Support Z distance'ı 0.2 katman yüksekliği için 0.2 ile 0.3 arası değerlerde kullan. 0.2 ile başla, ayrılmama sorunu olmazsa öyle kalsın, normalde olmaz. Oluyorsa baskı sıcaklığı yüksek ya da fan havası az olabilir.

Görsellik ön planda değilse biraz arttırırsın 0.3'e kadar. 0.2 alttan iyi destekler. 0.4 yapınca 2 katman boşluk bırakınca sende olduğu gibi ip ip olur baskı. Gerçi orada top distance 0.2 yazıyor ama Z distance onu override mı ediyor bilmiyorum Cura kullanmadığım için. Güncel sürümde Support Z distance altında top ve bottom ayarları ayrı ayrı.

Son düzenleme:
Tabla görsellerini göremiyorum, minicik.

Çok fazla ayar bilgisi olduğundan ben Cura kullanmıyorum. Prusaslicer da kullanabilirsin.

Cura'da Support Z distance'ı 0.2 katman yüksekliği için 0.2 ile 0.3 arası değerlerde kullan. 0.2 ile başla, ayrılmama sorunu olmazsa öyle kalsın, normalde olmaz. Oluyorsa baskı sıcaklığı yüksek ya da fan havası az olabilir.

Görsellik ön planda değilse biraz arttırırsın 0.3'e kadar. 0.2 alttan iyi destekler. 0.4 yapınca 2 katman boşluk bırakınca sende olduğu gibi ip ip olur baskı.
IMG_20210516_144407.jpg

Hem katman kalınlığı, hem de support Z distance ayarını 0.1 yapıp deneyeceğim.

Lokal baskı alıp dene ama 0.1'de supportlar parçaya yapışır çok büyük olasılıkla.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Lokal baskı alıp dene ama 0.1'de supportlar parçaya yapışır çok büyük olasılıkla.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O zaman 0.2 yapayım.

Geri
Yukarı