Çözüldü Desteklenen internet hızı 84 Mbps görünüyor ama hız testinde 65 Mbps veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: i5 3350p
GPU: Gtx1050ti
RAM: 16 GB
Anakart: H61FHL
PSU: 400W
Ekran görüntüsü 2024-03-21 030814.png

Maksimum 84 Mbps görünüyor ama hız testinde 65 Mbps alıyorum. Bunun çözümü nedir bilen var mı?

Çözüm
Bir şey daha soracağım da fazla mi olur bilmiyorum bilmediğimden soracağım. O zaman neden maksimum hız diye bir değer var?

Maksimum hız olmasının sebebi şu. İnternet üzerinde veri iletişiminde modemle yönlendirici sunucu arasında bilgi iletişimini ileten paketler oluyor. 64 Byte'lık paketler halinde veri iletilir. Eğer ki 64 Byte tamamen doldurulupta tek yönlü olarak yönlendiriciye aralıksız bir şekilde gönderilseydi ya da yönlendiriciden alınsaydı oradaki Max hız olmuş olurdu. Fakat böyle bir şey olmasıda imkansız. Sebebi ise her zaman 64 Byte doldurarak gönderim olmuyor ve hat gürültüsüne göre paketler ardışık gönderirken boşluklar oluşturabiliyor. Ayrıca bu 64 Byte veri içinde doğrulama verileride gönderilebiliyor. Gürültülü bir hatta yani SNR değeri düşük olan bir hatta veri iletimi yoğun ve sıkılaştırılmış olursa bu verilerin ardıl gönderiminden kaynaklı kayıplar olur. Paket kayıpları da artmaya başlar ve sunucunun doğrulamasıda gecikmeye başlar. Bunu en iyi şekilde Bufferbloat testinde görebilirsiniz. Bufferbloat testi sonucunda upstream ve downstream ping değerleri +5 ms altında olursa rekabetçi oyunlarda sorun yaratmayan boş paketlerde gecikmelere sebep olmayan bir hizmet alındığını gösterir.

Peki böyle modem ayarlarını değiştirebileceğim bir uygulama var mı PC'de DSL tool tarzında ama VDSL ayarları için.

Modem arayüzünden direkt olarak QoS varsa değiştirebilirsiniz. QoS gerekli hıza sınırlamanızı ve paket sıralamasında sınırladığınız IP-Mac cihazlarını sıralamaya alarak öncelikliymiş gibi de davranılmasını sağlar. Eğer ki modem-router'ınız desteklemiyorsa OpenWrt kurarak (OpenWrt listesinde modeminiz-router'ınız yer alıyorsa) gelişmiş ayarlar yapılabilir (OpenWrt riskli bir işlemdir. Cihazı Brick duruma geçirebilir)

Buradan test yapıp paylaşabilir misiniz? Kablolu bağlayıp test edin. Kablosuzda ciddi bir kayıp var gibi gösterir.
Artı -2 Eksi
Eki Görüntüle 2146307

Maksimum 84 Mbps görünüyor ama hız testinde 65 Mbps alıyorum. Bunun çözümü nedir bilen var mı?

Maksimum oran hat ağzına kadar gürültülü olduğunda alınabilen hız anlamına geliyor. Yani verimsiz ve paket sınırı olmadan bir internette 84 Mbit hıza kadar ulaşabilir demek. Şu anki hız kısmında ise servis sağlayınızın size verdiği hız yani 69873 bit/s hız kullanıyorsunuz. SNR margin değerinize bakılırsa size verdikleri 69 Mbit hız bile fazla. Verimsiz bir internet kullanıyorsunuz. 50 Mbit'e düşürtmenizde fayda var. SNR değeri 10 dB üzerinde olsa iyi denebilecek bir internete sahip olursunuz.

Maksimum oran hat ağzına kadar gürültülü olduğunda alınabilen hız anlamına geliyor. Yani verimsiz ve paket sınırı olmadan bir internette 84 Mbit hıza kadar ulaşabilir demek. Şu anki hız kısmında ise servis sağlayınızın size verdiği hız yani 69873 bit/s hız kullanıyorsunuz. SNR margin değerinize bakılırsa size verdikleri 69 Mbit hız bile fazla. Verimsiz bir internet kullanıyorsunuz. 50 Mbit'e düşürtmenizde fayda var. SNR değeri 10 dB üzerinde olsa iyi denebilecek bir internete sahip olursunuz.

Pek fazla CRC yememiş ve 21 saattir kopmamış yani şu anda bir şey yapması gerekmiyor ama hattı sınırda yani daha fazla hız alamaz.

İç tesisat hatan var benim hat değerlerim ile aynı bende 83 tanımlı ve SNR marginim şu an 8.3 CAT6 kablo ile ankastreden kablonu değiştirmeni tavsiye ederim.

Aynı anda evde bir sürü insan internete bağlı olabilir. Kimse bağlı olmasa bile bilgisayarında arkadaki bir sürü açık olan servis internetini arkaplanda harcıyor olabilir.
Sadece ben bağlanıyorum pcden evet ama arka plan o kadar yemez ki

Pek fazla CRC yememiş ve 21 saattir kopmamış yani şu anda bir şey yapması gerekmiyor ama hattı sınırda yani daha fazla hız alamaz.
Neden max 84 mbps ama

İç tesisat hatan var benim hat değerlerim ile aynı bende 83 tanımlı ve SNR marginim şu an 8.3 CAT6 kablo ile ankastreden kablonu değiştirmeni tavsiye ederim.
Onu nasıl değiştirebilirim ankastre binanın dışında içinde ince küçük kablolar var

Anladım neden verimsiz peki

Sana gelen hız 69 Mbps sen ise 65 Mbps alıyorsun normal maksimum oran alabileceğin en yüksek hızı kastediyor ama doğru değil orası tabii ki.
Kafam karışık ya bu konuda baya

Neden Max 84 Mbps ama

Max kısmı yalancıdır genellikle yanlış olur SNR değerlerin 8 yani sınırda biraz daha düşerse kopma olabilir ve CRC yersin *şu an da yiyorsun ama çok fazla olmadığı için sıkıntı olmaz.

Geri
Yukarı